Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ

Podręczniki

1. JAK PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM W CZASIE EPIDEMII

..........................................................................................................................................................................................

2. DEPRESJA - JAK POKONAĆ DEPRESJĘ

Ciekawy artykuł dotyczący depresji. Udostępniony dzięki artelis.pl i psychorada.pl.

Artykuł nr 1 - Depresja

..........................................................................................................................................................................................

3. POZYTYWNIE ZAKRĘCENI

Jest jedno dzieło, które każdy może i powinien stworzyć. Jeden materiał, który możemy lepić w dowolne formy. To my i nasze życie. Jak stać się jego twórcą? I jak wykorzystać przy tym emocje? Polecam zapoznać się z ciekawym artykułem zamieszczonym magazynie Charaktery, napisany przez Kingę Tucholską, która jest psychologiem, adiunktem w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniem perspektyw czasowych i uwarunkowaniami dobrostanu.

 Artykuł nr 2

..........................................................................................................................................................................................

 4. ORGANIZACJA CZASU

Często pytacie mnie jak znajduję czas na prace, dom, uprawianie sportu, kontakt z Wami. Oto kilka porad. Artykuł zaczerpnięty z magazyny Zwierciadło. 

Artykuł nr 3

..........................................................................................................................................................................................

5. Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii koronawirusa – gdzie szukać pomocy?

Artykuł nr 4

..........................................................................................................................................................................................

6. ARS - program edukacyjny

Warto zapoznać się z prezentacją, z którą pracujemy podczas realizacji programu edukacyjnego w poszczególnych klasach. Warto także odwiedzić stornę z pozostałymi materiałami do programu, polecam. strona www.gis.gov.pl.

Prezentacja

..........................................................................................................................................................................................

7. Mandale - czas na relaks

Kolorowanie kojarzy się jako typowo dziecięce zajęcie. Gdy zabiera się za nie osoba nieco starsza, powraca mentalnie do cudownej krainy dzieciństwa. Stąd określenia antystresowe/relaksujące kolorowanki dla dorosłych. Monotonna i niewymagająca zbyt intensywnego myślenia czynność, sprawia, że się odprężamy. Odstresowanie, odpoczynek, odprężenie, czas na przemyślenia – przyznajcie, że to sporo korzyści z kolorowania! Skąd popularność motywu mandali w kolorowankach? Rysunek na planie koła obecny jest niemal we wszystkich kulturach! Dla mnichów buddyjskich wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji. W kulturze zachodu mandale spopularyzował psychiatra Karol Gustaw Jung, który dostrzegł ich terapeutyczne działanie. Zauważył, że wykonana spontanicznie mandala, odzwierciedla stan psychiczny autora. Życzę Wam chwili odprężenia.

 

Mandale                  Przykładowa strona z mandalami

..........................................................................................................................................................................................

8. Jak radzić sobie ze stresem i nerwami?

 

Stresujące i trudne sytuacje zdarzają się  w życiu każdego z nas. Podejmując nowe wyzwania każdego dnia, nigdy nie wiemy czy spotka nas sukces czy porażka. W końcu nie bez powodu mówimy, że „fortuna kołem się toczy”! Jak podkreślają eksperci, stres umiarkowany jest czynnikiem motywującym, umożliwiającym rozwój. Jednakże stres zbyt silny i długotrwały ma działanie niszczące i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Przyczynia się nie tylko do trudności z zasypianiem, zaburzeń w równowadze hormonalnej, zwiększenia ryzyka chorób, ale także ogranicza naszą zdolność do skupienia się i koncentracji. Polecam ciekawy artykuł.

Artykuł nr 5

..........................................................................................................................................................................................

9. Nasza psychika podczas epidemii - spojrzenie studentki psychologii. Czyli przekaz młodego człowieka do młodego! 

Link do nagrania

..........................................................................................................................................................................................

10. Obrazki stereoskopowe - gimnastyka i odpoczynek dla uczu.

Stereogramy to rodzaj obrazów, które pozytywnie wpływają na wzrok. Pomagają zmęczonym oczom odetchnąć (zrelaksować się), a co za tym idzie utrzymać kondycje wzroku na dobrym poziomie. Wystarczy kliknąć w obraz aby się powiększył i wpatrywać się w niego przez kilka sekund. Podczas wpatrywania się w niektóre obrazy, odczujemy jakby obraz był żywy (porusza się). Dzięki takiemu wpatrywaniu się w obrazy stereoskopowe niemal natychmiastowo zauważymy efekty odprężenia wzroku (obrazy czy tekst podczas surfowania stają się jakby wyraźniejsze). Zapraszam do odprężania wzroku przykłady obrazów stereoskopowych, a więcej stereogramów znajdziecie na www.eyetricks.com stronie poświęconej stereoskopowym obrazom.

..........................................................................................................................................................................................

11. Arteterapia - na czym polega lecznicza moc sztuki?

Arteterapia to terapia przez sztukę. Rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew otwierają nam dostęp do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Ale arteterapia pomaga nie tylko w przypadku chorej duszy – nieoceniona bywa również w leczeniu chorób fizycznych. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku: mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Jak działa ten rodzaj psychoterapii? Jakie są rodzaje arteterapii? Zapraszam do artykułu. 

Artykuł nr 6

..........................................................................................................................................................................................

12. Metody efektywnego ucznia się

Polecam Was cały zestaw przygotowane przez Ośrodek Rozwoju  Edukacji (www.ore.edu.pl). Materiały przydatne dla nauczycieli, uczniów jak i rodziców. Możemy zacząć od poznania działania naszego mózgu, przez sobosy ucznia się, zapamiętywania oraz przejść krutki kurs pamięci i mnemotechniki.

Folder z materiałami i kursem

..........................................................................................................................................................................................

13. Jak efektywnie funkcjonować w czasie pandemii.

Bardzo ciekawy artykuł jak efektywnie funkcjonować w czasie pandemii. Chyba przyda się ten materiał każdemu z nas. Czasami siedząc w domu, mamy problemy z emocjami, organizacją czasu (mimo, że mamy go więcej) oraz z motywacją. Zapraszam do lektury.

Artykuł nr 7

..........................................................................................................................................................................................

14. Jak z emocji czerpać moc?

Smutek, złość, wstyd, rozczarowanie, nadzieja – cała paleta emocji. Choć czasem wolelibyśmy ich nie przeżywać, bez nich bylibyśmy bezradni, jak dzieci we mgle. Gdyby nie one, skąd wiedzielibyśmy, co jest ważne, czego się wystrzegać, a czego strzec? Polceam ciekawy artykuł z Carakterów, napisany przez dr Dorotę Szczygieł (psycholog)

Artykuł nr 8

..........................................................................................................................................................................................

15. Jak pracować i uczyć się zdalnie?

Polecam świeże podejście do nauki zdalnej. Artykuł pochodzi z blogu Kasi Krogulec. Polecam czasami zajrzeć do niej na bloga. https://kasiakrogulec.pl/

Artykuł nr 9

..........................................................................................................................................................................................

16. Ile z siebie dać, a ile brać od innych

Bierz tyle, ile potrzebujesz. Daj tyle, ile możesz – jakże prosty byłby świat, gdybyśmy szli za tą radą Sokratesa. Dlaczego więc nie zawsze stosujemy się do niej? Dlaczego czasem mamy kłopot – i z dawaniem, i z braniem. I z hojnością, i z wdzięcznością...Polecam kolejny ciekawy artykuł zaczerpnięty z czasopisma Charaktery, napisany przez panią Małgorzatę Szcześniak. 


Artykuł 10

..........................................................................................................................................................................................

17. Pięć sposobów rozwiązywania konfliktów.

Siedząc w domu przez praktycznie 24 godziny na dobę, może dochodzić do różnych konfliktów w domach, jak i w grupach w świecie wirtualnym. Warto wiedzieć jak radzić sobie z konflikatami i jakimi metodami można je rozwiązać. Polecam artykuł napisany przez panią Katarzynę Płuską.

Artykuł nr 11

..........................................................................................................................................................................................

18. Zjawiska optyczne

Siedzą długo przy komputerze przy czytaniu tekstów, warto czasami oczy odprężyć i poćwiczyć. Kolejna porcja dla koncentracji uwagi i gimnastyki oczu i głowy! Miłej zabawy!

Zestaw obrazków

..........................................................................................................................................................................................

19. Czy warto być wolontariuszem?

Zapraszam Was do zapoznania się z moją prezentacją na temat wolontariatu. Temat jest mi bardzo bliski, ponieważ bardzo mocno ja osobiścia, a także cała społeczność naszej szkoły angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne, wolontariackie. Zachęcam do obejrzenia. 

Przezentacja

..........................................................................................................................................................................................