Być Polką, Polakiem, polską patriotką, polskim patriotą. Co to znaczy? Dla wielu z Nas to po prostu bycie przyzwoitym człowiekiem każdego dnia, dbałość o język, kulturę, znajomość historii i tradycji, ale również umiejętność spojrzenia w przyszłość. Życzliwość do drugiego człowieka oraz szacunek dla prawa. Dla nas nauczycieli kapitałem jest nasza młodzież, a wyzwaniem dbanie o poziom jej kształcenia oraz budowanie poczucie tożsamości narodowej. Pozytywna promocja Polski, naszej historii, tradycji to wciąż nasze aktualne zadanie. Wspólnie z Żeromiakami przygotowujemy m.in. obchody naszych rocznic narodowych, dbamy o symbole narodowe, organizujemy debaty, dyskusje o postawach naszych przodków, o problemach współczesnego społeczeństwa polskiego.
Opiekun: Grażyna Zawała
Dobiega końca wyjątkowy rok dla naszego Państwa. Rok, w którym obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Czas zatem na podsumowanie działań, które podjęliśmy w szkole, by upamiętnić to wydarzenie. 28 listopada 2018 r. w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. W podniosłej atmosferze, wprowadzonej zarówno dzięki tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym pieśniom patriotycznym, przedstawione zostały polskie symbole narodowe na przestrzeni lat. Przypomniano ich znaczenie i symbolikę, zmienność wizerunku Orła Białego, a także „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość przebiegła przy udziale wspaniałej oprawy muzycznej. Była to wyjątkowa lekcja historii i kompendium podstawowej wiedzy dla każdego patrioty. Podsumowane zostały wszystkie wydarzenia podejmowane przez uczniów i nauczycieli, związane z obchodami stulecia niepodległości. Ze względu na ich mnogość, każdy z zebranych mógł odnaleźć siebie jako uczestnika co najmniej jednego z nich. Integralną częścią spotkania były wybitne występy muzyczne naszych uczniów, za sprawą których przybliżono najważniejsze dla każdego Polaka utwory, przypominające o poczuciu dumy narodowej i patriotyzmu, od hymnu Polski po „Kronikę” czy „Dziś idę walczyć, mamo”... Kuba i Mateusz z klasy IIIC przygotowali relację filmową z akademii, którą niniejszym udostępniamy. Zachęcamy również do obejrzenia pozostałych materiałów filmowych przygotowanych na tę okazję przez Bartka i Tymka z klasy IC.
- Mazurek Dąbrowskiego” w zawierciańskich szkołach Żeromiacy dla Niepodległej Karaoke dla Niepodległej
Kasia Pasztetnik, Joanna Sierka
Częścią obchodów stulecia Niepodległości Polski była sesja naukowa zorganizowana przez uczniów zaangażowanych w realizację projektu "Wspólna Niepodległa". Wydarzenie to odbyło się 28 listopada a data ta została wybrana nie przez przypadek. W tym dniu przypadła bowiem rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Jeden z zaprezentowanych referatów dotyczył tego właśnie tematu, przypominając m.in. o pierwszych posłankach, jakie zasiadły w ławach polskiego Sejmu w 1919 r. Prelegenci z klas 1A2, 2A, 2D oraz 3A zaprezentowali także referaty dotyczące głównego tematu projektu, a więc udziału mniejszości narodowych i etnicznych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i budowanie II Rzeczypospolitej. Przypomnieli o żołnierzach pochodzenia żydowskiego walczących w Legionach Polskich, roli mniejszości ormiańskiej, zobrazowali zróżnicowanie narodowe ówczesnego państwa polskiego, ale także naszego najbliższego regionu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przygotowanie sesji!
Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu
Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;
Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,
Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!”.
Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,
Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”
Te słowa Juliusza Słowackiego były motywem przewodnim trzydniowej wycieczki uczniów I LO do Warszawy. W stolicy naszego kraju gościliśmy od 20 do 22.11.2018. Celem naszej wędrówki był między innymi Zamek Królewski. O szczególnym czasie, w którym mogliśmy go zwiedzać, przypominał nam napis znajdujący się przed wejściem do Zamku- Warszawa stolica wolności: 1918- 2018. Powtórką z historii Polski była opowieść o przeszłości Zamku, a w szczególności o osiągnięciach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. „Niech się Polska przyśni Tobie” – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Była ona przedmiotem warsztatów kulturowych, w których wzięliśmy udział. Z pomocą pani przewodnik mogliśmy wypowiadać się o malarstwie i rzeźbie czasów zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Niepodległa oczami artystów, niezliczona ilość Jej wizerunków stała się materiałem do przemyśleń dla nas, którzy żyją już w wolnej Polsce. Niezwykłym doświadczeniem była wizyta w Sejmie, dla wielu pierwsza w życiu, szczególnie, że mogliśmy obserwować autentyczne dyskusje posłów.
Uroczyste obchody setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości skłaniają, aby przypomnieć o niektórych naszych przedsięwzięciach związanych z uczczeniem narodowego święta. Podsumowane zostały wyniki rywalizacji biegowej, która odbyła się w ostatnim czasie w naszej szkole. Wspólny bieg, włożony w niego wysiłek oraz pokonanie 100 km to drobny wkład Żeromiaków w celu upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego narodu. Miło nam poinformować społeczność szkolną, że wspólnie przebiegliśmy wyznaczony dystans. Udało się nawet więcej niż zamierzaliśmy! 100 km zostało pokonane podwójnie, ponieważ wyzwania podjęli się oddzielnie dziewczęta i oddzielnie chłopcy. W biegu wzięła udział połowa naszych uczniów. Łącznie rywalizowało 205 biegaczy (100 chłopców i 105 dziewcząt). Najlepsze wyniki w kategorii dziewcząt uzyskały: Julia Szczygieł z klasy IIIB (3,48,25), Julia Wożniak z klasy IIB (4,30,25) i Natalia Hass z klasy IIIB (4,33,19). Kategorii chłopców najszybciej dystans przebiegli: Dawid Piwowarczyk z klasy IIA (3,22,28), Kacper Guzy z klasy ID (3,26,66), Jakub Lis z klasy IC oraz Łukasz Kulesza z klasy IIC (3,27,00). Podsumowane zostały równocześnie wyniki uzyskane przez wszystkich uczestników oraz przeprowadzono klasyfikację w obrębie klas, którą przedstawiamy poniżej:
Kolejny dzień zmagań dostarczył nam nowych emocji i dotychczasowe rekordy zostały pobite. Od 15 października 2018 r. liderką biegu została Julia Szczygieł (IIIB) – 3,48,25. Najszybszym w kategorii chłopców od dzisiaj jest Dawid Piwowarczyk (IIA) – 3,22,28. Klasa IC pozostaje na czele, dystans pokonany przez tę klasę jest najdłuższy i wynosi 30 km. Zbliżamy się już do końca naszej zabawy, ale nadal zachęcamy do pokonania liderów. Poniżej aktualny ranking klas:
I miejsce – IC – 30 km
II miejsce - IIIC – 22 km
III miejsce – IB – 21 km
IV miejsce - ID – 19 km
V miejsce – IIB i IIID – 16 km
VII miejsce - IID i IIIA – 15 km
IX miejsce - IIIB – 14 km
X miejsce – IIA – 13 km
XI miejsce - IA1 i IA2 – 10 km
Ze sportowym pozdrowieniem AS
Z przyjemnością donosimy, że kolejne klasy dołączyły i przyjęły wyzwanie rzucone przez klasę IIIC. Tym sposobem już w drugim dniu zmagań Żeromiacy pokonali łącznie 93 km! Z ciekawością będziemy śledzić, której klasie uda się pokonać największy dystans. W tej kategorii liderem pozostaje inaugurator biegu, czyli klasa IIIC, która pokonała 22 km. Najszybciej w kategorii chłopców przebiegł Kacper Guzy (ID) - 3,26,66, a w kategorii dziewcząt Wiktoria Waniak (IIIA) - 4,38,22. Czy wymienieni pozostaną na czele? Dowiemy się już niebawem. Nasz bieg niepodległości trwa! Każdy może jeszcze dołączyć i pobić rekord. Poniżej publikujemy dotychczasowy ranking i dystans pokonany przez klasy: I miejsce - IIIC – 22 km II miejsce - ID – 19 km III miejsce - IID i IIIA – 15 km V miejsce – 12 km VI miejsce – 10 km.
Ze sportowym pozdrowieniem AS
ŻEROMIACY WYSTARTOWALI -100 km W STULECIE
We wtorek 9 października 2018 r. klasa IIIC zapoczątkowała nasz wspólny bieg "100 km w stulecie". W Dniu Patrona Szkoły uczniowie tej klasy ustanowili pierwszy rekord i dzielnie pokonali 22 km. Kto da więcej i podejmie wyzwanie?
Ciąg dalszy już wkrótce.
AS
Strona 1 z 2