Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ

Podręczniki

6 października 2020 r. uczniowie klas: Ia, Ib, Id, IIb, IIh mieli okazję uczestniczyć w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu w seansie filmowym " 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w reżyserii Jana Holoubka. 

Film jest poruszającą historią niesłusznie uwięzionego Tomasza Komendy, który 18 lat spędził w więzieniu, oskarżony go o morderstwo i gwałt. Historia bohatera skazanego przez wymiar sprawiedliwości na 25 lat więzienia za zbrodnię, której nie popełnił - przeraża i wprawia w osłupienie, wzbudza u widza od samego początku mnóstwo emocji.  Jest to portret człowieka, który mimo wszystko stawia czoło bezdusznemu systemowi i historia o tym, jak silny potrafi być człowiek, ale też o tym, jak łatwo można go złamać. "Jestem w szoku z jaką łatwością, można w Polsce skazać niewinnego człowieka" - powiedziała po seansie jedna z uczennic.

W 2004 roku dwudziestotrzyletni wówczas Tomasz Komenda został – mimo alibi – skazany na 25 lat więzienia za gwałt i morderstwo, których nie popełnił. Rozpoczęło się dla niego piekło. Po odsiedzeniu osiemnastu lat za niewinność decyzją sądu wyszedł na wolność. Informacje o tzw. zbrodni miłoszyckiej, którą żyła cała Polska, relacje z przesłuchań, opis procedur, a także rozmowy z osobami zaangażowanymi w sprawę pozwalają poznać nieznane fakty i zyskać szerszą perspektywę. Nie sposób nie zgodzić się z Panem Robertem Pałką z KinoŚwiat, który mówi, że "Takie obrazy są nie tylko bardzo potrzebne, stają się ważnym spotkaniem z kinem, jako sztuką żywo reagującą na aktualne wydarzenia, lecz również dają możliwość uniwersalizacji tematu, szerszego spojrzenia na kondycję naszej społeczności." Polecamy!!!