Po raz kolejny organizujemy w naszej szkole spotkanie z X muzą. Tegoroczna impreza odbędzie się 7 grudnia 2018 r. w godz. od 17.30 do 24.00. W związku tegoroczną Rocznicą Odzyskania Niepodległości tematyka prezentowanych filmów dotyczyć będzie najnowszej historii Polski. Zaprezentowane zostaną trzy obrazy. "Przesłuchanie" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego z 1982 r. to film – legenda, tzw. "półkownik", określony przez władzę jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL". Reżyser mówił, że jest on manifestem człowieka, który chce być wolny bez względu na cenę, jaką musi za to zapłacić. Jego premiera odbyła się dopiero w 1989 r. "Ostatni dzwonek", debiut reżyserski Magdaleny Łazarkiewicz z 1989 roku to opowieść o dorastającej u schyłku PRL-u młodzieży. Bohaterowie opowieści tworzą szkolny, amatorski spektakl w których wykorzystują m.in. treść pytań zadanych Polakom w referendum, które przeprowadzone zostało w 1987 r. Trzeci to fabularyzowany dokument z 2008 roku w reżyserii Ewy Stankiewicz i Anny Ferens pt." Trzech kumpli" opisujący losy Bronisława Wildsteina, Lesława Maleszki i Stanisława Pyjasa. Film opowiada prawdziwą historię pewnej przyjaźni z czasów PRL-u. W dramatycznych losach bohaterów odbija się historia Polski. Wszystkich zainteresowanych sztuką filmową uczniów zachęcamy do udziału w naszym, cyklicznym, jesiennym wydarzeniu. Uczestnicy zobowiązani są dostarczyć organizatorom zgodę rodzica na udział w imprezie do środy 5 grudnia 2018 r. Wzór zgody znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły.

Joanna Sierka i Samorząd Uczniowski

Zgoda na noc