Uroczyste obchody 85-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego połączone z VII Zjazdem Absolwentów pod hasłem „ Żerom łączy pokolenia” za nami. 15 czerwca absolwenci Żeroma z kraju i zagranicy tłumnie przybyli na wspólne świętowanie jubileuszu szkoły. Była to wyjątkowa okazja do spotkania po latach, przeżywania od nowa wydarzeń sprzed lat i oczywiście wspólnej zabawy do białego rana. Uroczystości rozpoczęły się przemarszem absolwentów, uczniów, nauczycieli spod szkoły do Bazyliki Mniejszej św. Piotra i Pawła w Zawierciu na czele z orkiestrą dętą. W kościele została odprawiona uroczysta msza święta w intencji jubileuszu, której przewodniczył Jan Niziołek, wieloletni pedagog I Liceum. Następnie wszyscy zgromadzeni w świątyni udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury Centrum, gdzie na sali widowiskowej rozpoczęły się oficjalne obchody 85 - lecia szkoły. Tu powitała zebranych dyrektor szkoły Bożena Bańska i przewodniczący komitetu zjazdowego Bogdan Janikowski. W swoim wystąpieniu Pani dyrektor podkreślała tradycje szkoły i fakt, że w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego zawsze najważniejszy był uczeń, duszą szkoły - nauczyciel, a dumą jej absolwenci. Ponadto nakreśliła historię szkoły, wymieniła sukcesy i wspomniała o nieżyjących pracownikach placówki i absolwentach. Ich pamięć uczciliśmy wspólnie minutą ciszy, a dwa dni wcześniej zostały zapalone symboliczne znicze na ich grobach. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za pamięć i za ciągle okazywaną szkole sympatię, o czym świadczy kolejny zjazd koleżeński, „by jeszcze raz w tym miejscu, wśród bliskich sercu osób odświeżyć wspomnienia i zabrać je ze sobą w nieznaną przyszłość” - mówiła dyrektor. Imprezę swoją obecnością uświetniło wielu gości, którzy podkreślali zasługi szkoły dla miasta i powiatu oraz swoje osobiste związki z naszą szkołą, przeplatając je w swych przemówieniach wspomnieniami i anegdotami z uczniowskich czasów. Były życzenia, gratulacje i prezenty, a przede wszystkim podziękowania dla byłych i obecnych dyrektorów, którzy uczynili I LO „ renomowaną szkołą” w całym powiecie. W części artystycznej rewelacyjnie prowadzonej przez absolwentów I LO Joannę Dziechciarz – Dudę i Leopolda Stawarza ( który przygotował młodzież do występu), mogliśmy zobaczyć: prezentacje dotyczące historii szkoły, filmy wspomnieniowe, a całość uświetnił piękny koncert muzyczny na chór i orkiestrę kameralną. Solistami byli zarówno obecni uczniowie, jak i absolwenci. Po powrocie do szkoły na parkingu I LO została wykonana pamiątkowa fotografia ( to już wspaniała tradycja zjazdowa ). Następnie na Hali Sportowej Pani dyrektor oficjalnie rozpoczęła Zjazd Absolwentów. Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci dyrektora I LO Stefana Kluza pełniącego tę funkcję w latach 1950-1975. Tablica została ufundowana przez uczniów dyrektora i ma przyszłym pokoleniom przypominać o tym, że kiedyś był w liceum taki nauczyciel, dyrektor, pedagog, którego uwielbiali wszyscy. Człowiek jedyny w swoim rodzaju, zawsze uśmiechnięty, otwarty, kochający uczniów i szkołę, a jednocześnie pełen zasad i żelaznej woli. Następnie absolwenci mieli okazję zwiedzić budynek szkoły, obejrzeć zdjęcia i kroniki, wpisać się do księgi pamiątkowej, co pozwoliło im na przebycie sentymentalnej podróży w czasie. Niejednokrotnie byliśmy świadkami wzruszeń dawnych kolegów ze szkolnej ławy z powodu spotkań po latach. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Biesiada zjazdowa odbyła się w Villa Verde, gdzie przy grillu i żywej muzyce prowadzone były długie "serdeczne, nocne rodaków rozmowy". Przygotowane gadżety i wydanie specjalne gazety „Stefan”, wspomnieniowe artykuły tam zawarte i fotografie z dawnych lat rozrzewniły wielu. Mamy nadzieję, że to niezwykłe spotkanie na zawsze pozostanie w sercach i wspomnieniach. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, życzymy szczęścia w życiu osobistym i do zobaczenia na kolejnym Jubileuszowym Balu.

Agnieszka Łączkowska absolwentka rocznik 1996

Galeria zdjęć

 

Piszą o nas: 

www.zawiercianskie.pl 

www.kulturalnezawiercie.pl