Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony.

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ.

Z dniem 1 września 2018 zostaje zmieniona nazwa liceum na

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

W dniu 8 listopada odbyło się uroczyste spotkanie z uczniami biorącymi udział w projekcie szkolnym W ramach programu Erasmus+ oraz z ich rodzicami, na którym dokonaliśmy podsumowania naszych dotychczasowych działań oraz wizyt roboczych w krajach partnerskich.

Czas zleciał niepostrzeżenie. Dziś się żegnamy. 5 października na Litwie obchodzony jest Dzień Nauczyciela. W naszej szkole partnerskiej czynią to w szczególny sposób. Uczniowie dekorują szkołę, przygotowują zabawne prezentacje o nauczycielach. Dzień zaczyna się od powitania nauczycieli kwiatami przy wejściu szkoły, wspólnym tańcem i zabawą. Każdego roku temat przewodni jest inny, w tym roku była to dżungla. Oprócz przyjemności była też praca. Uczniowie kontynuowali pracę nad projektem. Przeprowadzony został konkurs na wzór na koszulce związany z projektem, w którym zwycięzcą została grupa litewska. Ponadto uczniowie - liderzy przygotowali wspólną prezentację profil młodego przedsiębiorcy, bazując na wczorajszej pracy. Wieczorem odbyła się ceremonia pożegnalna, na której zostały wręczone certyfikaty wszystkim uczestnikom.

Zadań w szkole ciąg dalszy. Odbyły się warsztaty, podczas których młodzież określała profil dobrego przedsiębiorcy. Uczniowie podzieleni na grupy z różnych krajów wspólnie wskazywali cechy, które powinny wyznaczać młodego biznesmena. Julia została liderem jednej z pięciu grup i jutro z innymi liderami stworzy prezentację podsumowującą efekty wspólnej pracy. Wycieczkę Telšiai będziemy kojarzyć z legendarnym serem Džiugas. Mieliśmy okazję spróbować tego samego sera o różnym okresie dojrzewania w połączeniu z migdałami, miodem i winogronem. Doznania smakowe były niezwykle. Na koniec podano nam lody o oryginalnym serowym smaku.

Zwiedzamy. W trzecim dniu całodniowa wycieczka do pięknego miasta na północno - zachodnim wybrzeżu Litwy - Kłajpedy . Zapowiadany silny wiatr i deszcz nas nie pokonał... Byliśmy nad morzem w miejscowości wypoczynkowej Palanga, gdzie mogliśmy zobaczyć wybrzeże Bałtyku. W Kłajpedzie w światowej firmie cukierniczej Roshen oglądaliśmy produkcję słodyczy i samodzielnie też robiliśmy lizaki z karmelu. Niestety robienie zdjęć było zakazane.

Drugi dzień na Litwie. Byliśmy z wizytą u mera miasta, podczas której usłyszeliśmy wykład na temat rozwoju regionu. W bibliotece obejrzeliśmy ciekawe prezentacje przygotowane przez młodzież litewską. Zwiedziliśmy firmę Bigso produkującą pudełka i obejrzeliśmy ich produkcję. Mieliśmy też okazję poznać środowisko naturalne regionu w parku regionalnym Venta.

Przełamanie lodów, pierwsze przyjaźnie, dużo zabawy i śmiechu. Pierwszy dzień wizyty na Litwie przebiegał pod hasłem poznawania szkoły. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację na temat osiągnięć i sukcesów gimnazjum w Naujoji Akmene. Julia i Arek mieli okazję wystąpić w wywiadzie dla litewskiej telewizji. Byliśmy też w firmie Eternit Baltic, produkującej dachówki. Młodzież miała okazję zobaczyć tam prezentację dotyczącą historii, rozwoju i działalności firmy, a także proces produkcji dachówek. A dzień się jeszcze nie skończył...

Dzisiaj ( 12.06.2018 r. ) w naszej szkole znów na korytarzu na I piętrze unosił się zapach pomarańczy. W ramach projektu Erasmus +, nasza grupa Health Service z dużym zaangażowaniem zorganizowała stoisko i serwowała świeżo wyciskane soki z pomarańczy i marchewek. Sprzedaż ponownie cieszyła się dużym zainteresowaniem i po nasze soki wszyscy ustawiali się w długich kolejkach.

Na Dzień Zdrowia 2018 w naszej w szkole grupa uczniów działająca w projekcie Erasmus + przygotowała stoisko ze zdrową żywnością. Młodzież przez cały dzień mogła zakupić zdrowe sałatki, ciasta i ciasteczka oraz świeżo wyciskane soki. Podczas spotkania z rodzicami w godzinach popołudniowych uczennice klasy Id: Klaudia Artecka, Zuzanna Celińska, Emilia Wiśniewska wraz z Panią profesor Urszulą Ogurek przygotowały prezentację dotyczącą przesilenia wiosennego. Spotkanie poprowadziła pedagog szkolna Joanna Dziechciarz - Duda. Całości oficjalnego spotkania dopełniły występy naszych uczniów oraz podziękowania dla rodziców przekazane przez Panią Dyrektor Bożenę Bańską. Następnie, rodzice udając się na spotkania z wychowawcami klas, także mogli zakupić soki i ciasteczka. Cała inicjatywa uczniów i grupy Erasmusa udała się w 100%.Zapraszamy za rok!