Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ

Podręczniki

Wyjazdy młodzieży I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego na konferencję „BerMun” to już tradycja. Co roku w listopadzie uczestniczymy w tej międzynarodowej imprezie, a przy okazji zwiedzamy Berlin.

W dniach 19-23 listopada siedmioosobowa delegacja uczniów naszej szkoły (Julia Domagała, Mateusz Cupiał, Kacper Drabek, Maja Brzezińska, Antonina Biały, Anita Piwowarczyk, Amelia Jakubik) wraz z dwoma nauczycielkami (p. Sawą Hąc-Jakubik oraz p. Joanną Dziechciarz-Dudą) miała okazję gościć w pięknej stolicy Niemiec. 
W pierwszym dniu naszego pobytu w godzinach popołudniowych zwiedziliśmy centrum miasta, a wieczorem, po zarejestrowaniu się w amerykańskiej szkole im. John’a Fitzgerald’a Kennedy’ego, zostaliśmy zakwaterowani u rodzin uczniów w/w szkoły. Goszczące nas rodziny okazały nam dużo serdeczności i zadbały o to, aby nasz pobyt u nich był niezapomniany
Drugi dzień naszego pobytu upłynął na porannym zwiedzaniu Reichstagu (gmachu niemieckiego parlamentu) oraz na udziale w ceremonii otwarcia konferencji w pięknym obiekcie Friedrich-Ebert-Stiftung, gdzie siedzibę ma niemiecka Fundacja im. Friedricha Eberta, której głównym celem jest „reprezentowanie podstawowych wartości i ideałów opartych na zasadach demokracji społecznej”.
Dzień trzeci to zajęcia w szkole im. J.F. Kennedy’ego. Tam każda komisja debatowała na poszczególne tematy tworząc rezolucje i głosując nad nimi. W tym roku poruszano m. in. temat ograniczenia użycia paliw kopalnianych, małżeństw dzieci, stworzenia podstaw do wprowadzenia we wszystkich krajach zasad Deklaracji Praw Człowieka, walki z nierównościami na tle zamożności poszczególnych społeczeństw oraz zapewnienia ekonomicznej sprawiedliwości przy zachowaniu bezpieczeństwa granic państw.
Po zajęciach w szkole JFK udaliśmy się do Muzeum Pergamońskiego. Muzeum to jest słynne ze zbiorów starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby. Znajduje się tu m.in. brama Isztar, która wywarła na nas duże wrażenie.
W czwartym dniu naszego wyjazdu odwiedziliśmy Checkpoint Charlie, które w okresie zimnej wojny było jednym z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Obecnie znajduje się tam Muzeum Muru Berlińskiego oraz symboliczny punkt kontroli granicznej – atrakcja turystyczna, w której można nabyć odcisk pieczątki kontroli granicznej z wybranej przez siebie strefy okupacyjnej. Jest tam też fragment Muru Berlińskiego - jednego z symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Mur ten runął dokładnie 30 lat temu.
Resztę wieczoru spędziliśmy na zakupach w centrum handlowym „Das Schloss”
Piąty dzień konferencji to dalsze debaty w komisjach oraz ceremonia zamknięcia imprezy. To też niestety nasze pożegnania z rodzinami, u których mieszkaliśmy i droga powrotna do Polski.
Myślę, że konferencja BerMUN to nie tylko okazja do rozwoju intelektualnego (praca w komisjach, zwiedzanie Berlina). To też 5 dni, podczas których młodzież z całego świata może się lepiej poznać i wymienić doświadczeniami, szlifując przy tym swoje umiejętności językowe. Jest to nauka i rozrywka w jednym. Może dlatego ten wyjazd jest tak atrakcyjny… No cóż, dziękuję wszystkim uczniom Żeroma za ich rzetelne przygotowanie do konferencji oraz za wspólnie spędzony czas i czekam z niecierpliwością na BerMun 2020!

Sawa Hąc-Jakubik

Galeria zdjęć