W ramach współpracy z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego zapraszamy na NOC GEOGRAFII

https://www.facebook.com/WydzialNaukPrzyrodniczychUS/

Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej – będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego: https://youtu.be/eX4KiDPjU9w

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: https://us.edu.pl/event/online-noc-geografii/

W programie - spotkania z badaczami i wykładowcami, podczas których dowiecie się między innymi.

🔎 czym zajmują się dzisiaj geografowie❓

🔎 jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy❓

🔎 jak bardzo różnorodne badania prowadzą❓

Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, ,, skaningu”, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu zmian krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tej nocy odbędziemy razem podróże- dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia, czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce.

W ramach projektu e Twinning mamy przyjemność zaprosić w fascynującą podróż o ruinach Zamku Ogrodzieniec. Historia zamczyska sięga XIV wieku, wzniesiony został za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko -Częstochowskiej (515,5 m n. p. m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.

Ta atrakcja turystyczna urzekła nas swoją siłą i pięknem, i to właśnie ją jako pierwszą chcieliśmy pokazać partnerom projektu.

Podróż po ruinach Zamku składa się z 3 części, dzisiejsza opowiada o historii. Już dziś zapraszamy na koleją część ………………….o duchach

Projekt realizują uczniowie Alicja Matysik, Maja Lenarcik i Maja Parzniewska, klasa2h.

Szczególne podziękowania dla przewodnika, który oprowadzał nas po ruinach starego Zamczyska Pana Wojtka Latacza.

Wojtek Latacz Eagle Nests Trail guide

https://www.facebook.com/EagleNestsTrail

Stefan nr 34

Projekt eTwinning 2021 - „ What's your country/ city/ town famous for?” Święta już za nami, ale chcemy się z Wami podzielić pięknymi wspomnieniami. Porównajcie zatem niektóre tradycyjne polskie dania z tymi pochodzącymi z Turcji. Zapraszamy do obejrzenia relacji Filmik. Autorki: Alicja Matysik, Maja Lenarcik, Maja Parzniewska, kl.2H. Zdjęcia pobrane ze strony projektu: https://twinspace.etwinning.net/164719/materials/images

Opublikowany przez I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu Środa, 7 kwietnia 2021

Uczniowie naszej szkoły realizują nowy projekt eTwinning - „What's your country/ city/ town famous for?”. Naszymi partnerami w projekcie są Turcja, Hiszpania Bośnia i Hercegowina.

Celem projektu jest przedstawieni turystycznych miejsc, historii i tradycji naszego regionu oraz poznanie zwyczajów panujących u partnerów projektu. Kolejnym etapem prac będzie przygotowanie dokumentu fotograficznego. W projekcje zaangażowani są uczniowie klasy 2H, a koordynatorem jest pani Sylwia Nowicka.

Na początek warto obejrzeć spacer po przepięknej Turcji: Susurluk Tanıtım Videosu 2020

Naszym pierwszym zadaniem będzie pokazanie tradycji Świąt Wielkanocnych, efekty naszej pracy wkrótce. A poniżej zdjęcie deseru tureckiego. It is famous dessert of Balikesir (Turcja)

 

Wczoraj (22.03.) odbyły się zdalnie próbne spotkania uczniów naszej szkoły z uczniami szkół podstawowych. Przyszli delegaci konferencji ŻERMUN poznali swoich kolegów i swoje koleżanki, z którymi będą debatować w poszczególnych komisjach. Atmosfera była bardzo miła. Mamy nadzieję, że w takim samym nastroju nasi goście spędzą czas w ciągu dwóch dni obrad konferencji ŻERMUN 2021, tj. 25 i 26 marca. We can’t wait!

Prowadzący obrady „ŻERMUN 2021”

Konferencja naukowa dla młodzieży szkół podstawowych ŻERMUN 2021 rozpocznie się już 25 marca i potrwa dwa dni. Jej głównym tematem będą KOBIETY NA ŚWIECIE. Dziś przedstawiamy Wam uczniów I LO, którzy poprowadzą dwudniowe obrady.

Komisja Ochrony Środowiska (od lewej):

Aleksander Reroń, Antonina Biały, Daria Bryła, Martyna Sobczyk, Konrad Nawrotek.

Komisja Praw Człowieka (od lewej):

Natalia Bugaj, Maja Lenarcik, Aleksander Mścichecki, Alicja Matysik, Maja Parzniewska.

Komisja Polityczna (od lewej):

Jan Wnuk, Kacper Bazyl, Aleksandra Zemła, Marta Musialska, Paweł Bugajski.

Komisja Społeczno - Ekonomiczna (od lewej):

Axel Wykurz, Aleksandra Piętosa, Olga Witkowicz, Maja Brzezińska, Filip Rok.

Komisja Specjalna (od lewej):

Bartosz Sochacki, Amelia Jakubik, Anita Piwowarczyk, Natalia Błaut, Jakub Brodziński.

Najważniejsza jest wolność słowa, bo słowo ma moc zmieniania ludzi !

Taka idea towarzyszy kolejnym pokoleniom  Żeromiaków od lat. Wolność słowa i możliwość wypowiadania go. To motto przewodnie gazety szkolnej „Stefan”.

Na przestrzeni wielu dziesięcioleci redagowania naszego czasopisma nie zabrakło tematów trudnych i czasami kontrowersyjnych. Jednak po to właśnie istnieje Stefan. Piszemy o tym co nas intryguje, nurtuje, boli, rozśmiesza.  Kolejni redaktorzy podejmowali różnorodne tematy, a starsi uczyli młodszych kolegów jak być dobrym, rzetelnym dziennikarzem.

Z redakcji „Stefana” wyfrunęli w świat rasowi dziennikarze, artyści, prawnicy i humaniści odpowiedzialni za słowo. „Stefan”, choć nie zawsze tak się nazywał -wcześniej to „Radek”, „K.L.A.N”, „Tur”, „Żerowisko”, „Stefan, rusz się” - był, jest i będzie Waszym, Żeromiacy forum. Zapraszamy do stałej współpracy kolejnych, spragnionych dziennikarskiej przygody uczniów. Parafrazując powiedzenie możemy z dumą powiedzieć:

„Mowa jest srebrem, a „Stefan” naszym szkolnym złotem!

 Redakcja Stefana!

 

Zapraszamy do zapoznania się z Gazetą Stefan wydawaną w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu.

 Okładki "Stefana"

 

Stefan nr 33

 

 Stefan nr 34

 

 

 

 

  

Stefan nr 29

 

Stefan nr 30

 

Stefan nr 31

 

Stefan nr 32

Stefan nr 25

Stefan nr 26

Stefan nr 27

 

Stefan nr 28

 

Stefan nr 21

 

Stefan nr 22

 

Stefan nr 23

Stefan nr 24

 

Stefan nr 17

 

Stefan nr 18

 

Stefan nr 19

 

Stefan nr 20

 

Stefan nr 13

 

Stefan nr 14

 

Stefan nr 15

 

Stefan nr 16

Stefan nr 9

Stefan nr 10

Stefan nr 11

Stefan nr 12

 

Stefan nr 5

Stefan nr 6

Stefan nr7

 

Stefan nr 8

Stefan nr 1

 

Stefan nr 2

Stefan nr 3

Stefan nr 4

 

 

Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu

Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu to projekt społeczny Klastra Innowacji Społecznych. Skierowany był do młodzieży szkół ponadpodstawowych z całego województwa śląskiego. Udział w nim wzięli także uczniowie z powiatu zawierciańskiego. 

Projekt “Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu” to projekt społeczny, który skierowany był do młodzieży w wieku 15-19 lat. Oczywiście zamieszkałej na terenie województwa śląskiego. Projekt obejmował swoim zasięgiem łącznie 192 uczestników, którzy działających w 25 grupach. Projekt ten prowadzony był od stycznia 2019 roku. Był współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu było wsparcie młodych ludzi w szczególnie trudnej sytuacji, również tych z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów młodzież zdobywała i doskonaliła umiejętności społeczne ważne na rynku pracy, które jednocześnie są zgodne z Europejską klasyfikacją umiejętności/kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO). W ramach projektu uczestnicy brali udział w cyklu 15 nieodpłatnych warsztatów rozwijających umiejętności miękkie, interpersonalne czy osobiste. Szczególny nacisk położono na umiejętności związane z  komunikatywnością i wrażliwością społeczną. Na zakończenie udziału w projekcie uczestnicy utrwalili nabyte umiejętności podczas tworzenia swoich autorskich projektów na rzecz społeczności lokalnej. Pracowali przy nich w charakterze wolontariuszy organizacji pozarządowych.

I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu – reprezentowała grupa pięciu uczennic: Wiktorii Rak, Pauliny Skwara, Majki Wnuk, Aleksandry Krupy oraz Natalii Skały. Opiekunką ich projektu była Joanna Dziechciarz-Duda, pedagog szkolny. Dziewczęta wspólnie wykonały projekt skierowany do podopiecznych Przedszkola nr. 4 w Zawierciu. Uczennice zakupiły i skręciły meble, które trafiły do sali przedszkolnej. Dzięki udziałowi w projekcie wolontariuszki uczestniczyły w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach, na których doskonaliły umiejętności i kompetencje społeczne. Jak wspominają uczennice powierzone im działania okazały się trudniejsze niż przewidywały. Uczennice jak się okazało napisały projekt na maksymalną liczbę punktów!!! Wielkie gratulacje!

Informacje co się u nas działo:

Podziękowanie za projekt

Wykonanie projektu w przedszkolu

Projekt Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu

Śląska Młodzież solidarna w działaniu - projekt

Zapraszam do projektu 

 

"Działajmy razem"

Projekt "Działajmy razem", realizowany był w I LO od marca 2020 r. we współpracy z Fundacją "Podaruj Nadzieję". Dzięki owocnemu współdziałaniu, pomysłowości grupy i aktywności na warsztatach, dziesięcioosobowy zespół pod opieką pani prof. Joanny Dziechciarz - Dudy i pani prof. Agnieszki Łączkowskiej zdobył grant w wysokości 1000zł - fundusze te zostały przeznaczone na stworzenie strefy relaksu w naszej szkole! 

Informacje co się u nas działo:

Wygrana w projekcie!!!

Projekt "Działajmy Razem"

Projekt „Działajmy Razem” - Bystra

Projekt "Działajmy Razem" - dzień drugi Bystra

 

Inkubator Przedsiębiorczości

„Inkubator Przedsiębiorczości” organizowany przez Fundację Wspólnota Wielopokoleniowa. Projekt był finansowany ze środków FIO 2019 - 2020 przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Z ramienia szkoły brało w nim udział ponad 10 uczniów, którzy spotykali się z prowadzącymi na zajęciach stacjonarnych, w dobie pandemii on – line, a ich celem było promocja idei przedsiębiorczości. Opiekunkami przedsięwzięcia były: prof. Joanna Dziechciarz - Duda i prof. Agnieszka Łączkowska. Nasza szkoła została oceniona bardzo wysoko za realizację projektu i nagrodzona rzutnikiem i plakatami do wykorzystania na zajęciach z przedsiębiorczości. Brawo dla młodzieży, która dba o swój rozwój i przyznaje, że myśli o rozpoczęciu działalności.

Informacje co się u nas działo:

Piszą o nas!

Zakończenie projektu Inkubator Przedsiębiorczości

Ruszamy z nowym projektem! 

 

"Przeciw mowie nienawiści"

„Przeciw mowie nienawiści” to projekt realizowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego na podstawie programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, współfinansowanym ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak: mowa nienawiści, przemoc wynikająca z nienawiści, nietolerancji, kierowanie się stereotypami oraz nierówne traktowanie wśród młodzieży, policjantów, nauczycieli oraz przedstawicieli NGO, instytucji i samorządów lokalnych z obszaru woj. śląskiego. Odpowiedzialne za projekt: Joanna Dziechciarz - Duda, Agnieszka Łączkowska, Aleksandra Widawska.

Informacje co się u nas działo:

Webinarium "Przeciw mowie nienawiści"

Konferencja online w ramach projektu "Przeciw mowie nienawiści"

 

"Bieg do Michy"

Po raz pierwszy w powiecie zawierciańskim zorganizowany został bieg wirtualny, czyli bieg, który uczestnicy mogą zaliczyć w dowolnym miejscu na świecie. Ważne, aby pokonać określony dystans w określonym czasie i mieć to udokumentowane w postaci zapisu w popularnych aplikacjach biegowych. Organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu. Za „zamieszaniem” stoją trzy osoby: Joanna Dziechciarz-Duda, Marta Wyrembak oraz Agnieszka Łączkowska. Inicjatorki wydarzenia pracują w I LO i na co dzień mocno angażują się w działalność charytatywną. Podczas organizacji wrześniowego biegu współpracowały z Centrum Rozwoju Lokalnego, Grupą Jura PL oraz Schroniskiem dla Zwierząt w Zawierciu. W biegu wzięło udział 369 uczestników. I Wirtualny Bieg do Michy jest finansowany z środków w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. To rządowy program dotacyjny dla organizacji pozarządowych, w ramach którego dofinansowanie otrzymują projekty mające na celu zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. 

 Informacje co się u nas działo:

Wyróżnienie dla AMA Żeromiacy

Przekazanie darowizny do schroniska

Karma dla Fundacji Ostoja dla Zwierząt w Siamoszycach

„ I Wirtualny Bieg do Michy” już podsumowany!

Bieg do Michy - współpraca z SP5

Bieg do Michy!!!!

 

Zwolnieni z teorii

Zwolnieni z Teorii to pierwsza w Polsce olimpiada, która nie polega na nauce podręczników na pamięć, tylko na zrealizowaniu w prawdziwym życiu autorskiego projektu społecznego. Za pomocą platformy internetowej, otrzymujesz wsparcie mentora, a także praktyczne wskazówki, które prowadzą Cię krok po kroku przez realizację Twojego projektu. Wiedzę wykorzystujesz w praktyce - nawiązujesz partnerstwa, uczysz się pracy w zespole, tworzysz harmonogram i budżet.

Informacje co się u nas działo:

Nasza uczennica bierze udział w projekcie... 

 

 Familiada 

Projekt realizowany w ramach Światowego Dnia Walki z AIDS. Co roku imprezę organizują p. Joanna Dziechciarz - Duda i p. Agnieszka Łączkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zawierciu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przy współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego. Familiada była organziowana przez 10 lat!

Informacje co się u nas działo:

X Familiada 2019 "Wielki Bal Familijny"

IX Familiada 2018 "W świecie magii Harrego Pottera"

VIII Familiada 2017 "Akademia Pana Kleksa"

VII Familiada 2016 "Sportowa Rodzina" 

VI Familiada 2015 " Bajki i Bajeczki"

V Familiada 2014 "Obieżyświata"

IV Familiada 2013 "Na szlaku"

III Familiada 2012 "Wakacyjne wspomnienia"

II Familiada 2011 "Rodzina w świątecznym nastroju"

I Familiada 2010

Pisali o nas:

2019 - zawiercie.eu

2019 - kulturalne zawiercie

2019 - zawierciańskie.pl

2017 - zawierciańskie.pl

2017 - otozawiercie.pl

2016 - otozawiercie.pl

2016 - nasze miasto

2011 - www.zawiercie24.info

 

 

 

 

 

Bardzo miło przekazać nam informacje, że otrzymaliśmy podziękowanie za wzorową współpracę przy projekcie Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu.
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu było wsparcie młodych ludzi w szczególnie trudnej sytuacji, również tych z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów młodzież zdobywała i doskonaliła umiejętności społeczne ważne na rynku pracy, które jednocześnie są zgodne z Europejską klasyfikacją umiejętności/kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO). Nasze liceum reprezentowała grupa pięciu uczennic: Wiktorii Rak, Pauliny Skwara, Majki Wnuk, Aleksandry Krupy oraz Natalii Skały. Opiekunką ich projektu była Joanna Dziechciarz-Duda, pedagog szkolny. Dziewczęta wspólnie wykonały projekt skierowany do podopiecznych Przedszkola nr. 4 w Zawierciu. Uczennice zakupiły meble, które trafiły do sali przedszkolnej. Dzięki udziałowi w projekcie wolontariuszki uczestniczyły w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach, na których doskonaliły umiejętności i kompetencje społeczne.