Dobiega końca wyjątkowy rok dla naszego Państwa. Rok, w którym obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Czas zatem na podsumowanie działań, które podjęliśmy w szkole, by upamiętnić to wydarzenie. 28 listopada 2018 r. w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. W podniosłej atmosferze, wprowadzonej zarówno dzięki tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym pieśniom patriotycznym, przedstawione zostały polskie symbole narodowe na przestrzeni lat. Przypomniano ich znaczenie i symbolikę, zmienność wizerunku Orła Białego, a także „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość przebiegła przy udziale wspaniałej oprawy muzycznej. Była to wyjątkowa lekcja historii i kompendium podstawowej wiedzy dla każdego patrioty. Podsumowane zostały wszystkie wydarzenia podejmowane przez uczniów i nauczycieli, związane z obchodami stulecia niepodległości. Ze względu na ich mnogość, każdy z zebranych mógł odnaleźć siebie jako uczestnika co najmniej jednego z nich. Integralną częścią spotkania były wybitne występy muzyczne naszych uczniów, za sprawą których przybliżono najważniejsze dla każdego Polaka utwory, przypominające o poczuciu dumy narodowej i patriotyzmu, od hymnu Polski po „Kronikę” czy „Dziś idę walczyć, mamo”... Kuba i Mateusz z klasy IIIC przygotowali relację filmową z akademii, którą niniejszym udostępniamy. Zachęcamy również do obejrzenia pozostałych materiałów filmowych przygotowanych na tę okazję przez Bartka i Tymka z klasy IC.

    Mazurek Dąbrowskiego” w zawierciańskich szkołach Żeromiacy dla Niepodległej Karaoke dla Niepodległej

    Kasia Pasztetnik, Joanna Sierka