22 września 2022 r. klasy 4 h i 3d pod opieką prof. E. Solipiwko, B. Pustułki i A. Łączkowskiej brały udział w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Farmacji i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Farmacji. Pracownicy muzeum „przenieśli” nas w czasie o jakieś kilkaset lat wcześniej, gdy europejskie apteki wyglądały zupełnie inaczej. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat produkcji leków w dawnych aptekach, dowiedzieć się, czym jeszcze w XIX i na początku XX w zajmowali się aptekarze oraz porozmawiać o zasadach zdrowego odżywiania, a także wykonać różne doświadczenia. Inspirujący był zwłaszcza wykład o pijawkach. Trzypiętrowa kamienica stanowiąca Muzeum Farmacji zrobiła na nas duże wrażenie! Zdobione moździerze, filtratory, prasy, wirówki, wiele starodruków, podręczników aptekarskich, zielników i manuskryptów, mikroskopy, polarymetry, pigulice i zestawy strzykawek. Mnóstwo niesamowitych eksponatów! Bardzo ciekawym miejscem był strych wypełniony suszonymi roślinami. W kolekcji zielarskiej odnaleźć można było mandragorę oraz żywicę zwaną „smoczą krwią”.
Niemniej ciekawie było w Collegium Maius czyli w zabytkowym gmachu, gdzie mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. dawną salę biblioteczną, reprezentacyjną Aulę Jagiellońską, skarbiec czy pokoje profesorskie. Do ogólnie dostępnych atrakcji należy też dziedziniec z grającym zegarem oraz ogród profesorski.
Możliwość zobaczenia na własne oczy zabytkowych wnętrz Collegium Maius oraz wyrobu leków w Muzeum Farmacji były bardzo inspirującymi doświadczeniami. Na pewno zapadną nam długo w pamięci.

Kochani…❤️❤️❤️
Za nami wieczór polski: zaśpiewaliśmy, zatańczyliśmy krakowiaka, opowiedzieliśmy o Polsce, o Jurze i o Żeromie, a wszystko w języku angielskim! Ugościliśmy naszych łotewskich i węgierskich kolegów barszczem i krokietami, wręczyliśmy upominki. Brawom nie było końca. Dziękujemy naszym rodzicom za pomoc i operatywność.
Za nami również wieczór węgierski. Leczo było przepyszne, a wystąpienia wzruszające. Wiemy już, że nie można nikogo oceniać z wyglądu, a stereotypy trzeba przełamywać. Ponadto codziennie uczestniczymy w różnorodnych warsztatach. Sztalugi, pędzle, farby i …okazało się, że są wśród nas również artyści- malarze.
Dzisiaj byliśmy w Rabce, w Szkole Podstawowej dla niewidzących i słabowidzących. Zaprezentowaliśmy nasze talenty. Wieczór spędzamy w bacówce w zaprzyjaźnionym "Austryjoku" w Poroninie. Jutro wracamy. Do zobaczenia w czwartek👋👋👋
Żeromiacy we Wrocławiu 😍
6 i 7 czerwca uczniowie klasy 2B wraz z opiekunami: panią prof. Małgorzatą Zrebny oraz panią prof. Pauliną Stelmaszczyk, uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Wrocławia.
👉W pierwszym dniu zwiedzaliśmy śliczne ogrody japońskie, podziwialiśmy dzikie zwierzęta we wrocławskim Zoo oraz mogliśmy zobaczyć piękny pokaz fontanny multimedialnej zaraz obok Hali Stulecia.
👉W drugim dniu zrobiło się nieco bardziej historyczne i mogliśmy posłuchać bardzo ciekawej historii Wrocławia, zobaczyć od środka Uniwersytet Wrocławski, gdzie na samym szczycie budynku czekał na nas piękny widok na miasto. Byliśmy również na rynku gdzie piękna architektura miasta cieszyła nasze oczy.
👉Na sam koniec mieliśmy okazję płynąć po Odrze i oglądać Wrocław z perspektywy statku. Wycieczka była bardzo udana, każdy bardzo dobrze się bawił i wręcz nie chcieliśmy wracać do naszych domów... Dzięki zagwarantowanej pogodzie mogliśmy zrealizować wszystkie punkty wycieczki i cieszyć się super czasem we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli znowu się gdzieś wybrać!
Uczniowie 2b
W dniu 6-7 czerwca młodzież klasy 1b uczestniczyła w wycieczce dydaktyczno-krajoznawczej do Sandomierza oraz Kazimierza.
👉W pierwszym dniu wycieczki
w programie znalazły się takie punkty jak: katedra sandomierska, dziedziniec Zamku Królewskiego wzniesionego na skarpie wiślanej przez Kazimierza III Wielkiego, Colegium Gostomianum- najstarsza szkoła średnia w Polsce, rynek z kamieniczkami
i ratuszem, zbrojownia rycerska oraz podziemna trasa turystyczna po dawnych piwnicach kupieckich.
👉W drugim dniu klasa udała się od Kazimierza, uroczego miasteczka położonego nad Wisłą gdzie przeszła bulwarami wiślanymi, zwiedziła kościół franciszkański, ruiny zamku kazimierskiego z basztą obronną oraz rynek kazimierski z renesansowymi kamienicami. Następnymi punktami wycieczki było wejście na górę Trzech Krzyży a także rejs statkiem po Wiśle.
👉 W drodze powrotnej do Zawiercia młodzież zapoznała się z historią parku i pałacu Czartoryskich w Puławach a także historią muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.
👉Opiekunami wycieczki była Pani Małgorzata Dziwińska oraz Pani Aneta Gawron.
Wycieczka do Poronina i Zakopanego ❣️
1d spędza mile czas zdobywając tatrzańskie szczyty i spacerujac po pieknych dolinach. 😁💕
Żeromiacy w Beskidach ❣️
2 i 3 czerwca uczniowie klas 3 G i 3 H wraz z opiekunami: panią Sawą Hąc-Jakubik oraz panem Przemkiem Nowakiem uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w Beskidy. W pierwszym dniu wjechaliśmy kolejką linową na Szyndzielnię, a następnie przejechaliśmy przez Przełęcz Salmopolską do Wisły. Tam zwiedziliśmy Skocznię Narciarską im. A. Małysza (wjechaliśmy kolejką krzesełkową na sam jej szczyt) oraz Galerię A. Małysza, w której mogliśmy zobaczyć wszystkie trofea i atrybuty skoczka. W drugim dniu wjechaliśmy na Równicę, gdzie czekały na nas zjazdy torem saneczkowym w Górskim Parku. Następnie udaliśmy się do Ustronia i zwiedziliśmy Leśny Park Niespodzianek, w którym obejrzeliśmy loty ptaków drapieżnych. Wycieczka była bardzo udana, wszystkim dopisywał humor. Dopisała również pogoda, było gorąco i słonecznie.
Fot. Marta Musialska