X – jubileuszowa Familiada już za nami! 4 XII 2019 r. spotkaliśmy się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia. Co roku imprezę organizują p. Joanna Dziechciarz - Duda i p. Agnieszka Łączkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zawierciu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przy współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego. Wspólnie z MOPS-em Zawiercie podsumowaliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych o tematyce „Narkotyki Dopalacze – Życia Wypalacze”. 11 czteroosobowych drużyn z zawierciańskich szkół podstawowych rywalizowało ze sobą w III etapach. Oprócz różnych zadań manualnych, musieli wykazać się także obszerną wiedzą z zakresu profilaktyki zachorowań na HIV i AIDS, bezpieczeństwa, praw dziecka czy koligacji rodzinnych i innych.

Program tegorocznego spotkania był niezwykle bogaty i urozmaicony. Na początku rodziny zaprezentowały się w oryginalny sposób i przedstawiły familijny okrzyk. Jurorzy oceniali także stroje i pomysłowość prezentacji poszczególnych drużyn. Rodziny w pierwszym etapie musiały ponadto złożyć oryginalne życzenia jubileuszowe Familiadzie oraz wykleić krajobrazowe puzzle. Ten etap zabawy zakończył występ znanego magika - Pawła Kwietnia. Do drugiego etapu przeszło 6 rodzin z najwyższą liczbą punktów. Następny etap rywalizacji to kolejny test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i sprawdzenie muzycznych zdolności, w zadaniu polegającym na odgadnięciu tytułu do prezentowanej ścieżki dźwiękowej bajki czy ułożeniu ogniska. Oczekiwanie na wyniki półfinału uprzyjemniły występy Aleksandry Płóciennik, Patrycji Domagały, Magdaleny Milki, Gabrieli Migdał, Roksany Papaj oraz Oliwii Turek. W finale Familiady zobaczyliśmy już tylko trzy ekipy. Czas podsumowań uświetniły występy licealistek - Julii i Wiktorii Szlachty oraz Bernarda Stawarza. I miejsce zajęła Sp nr 13 z Kromołowa, II – Sp nr 4, III zaś Sp nr 6 z Zawiercia. Nagrody wręczył Prezydent miasta Zawiercie Pan Łukasz Konarski oraz Radny Rady Miejskiej w Zawierciu Dominik Janus. Serdecznie gratulujemy szczególnie zwycięzcom, wszystkim szkołom zaś dziękujemy za wspólną zabawę, za tak liczne przybycie, wiele dystansu do siebie i poczucie humoru. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów i poświęcony czas. Wielkie podziękowania także na ręce naszego wiernego fana a zarazem sponsora Cukiernio – Kawiarni „Skała” za jak zawsze pyszne pączki.

W imprezie uczestniczyli również: Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu Justyna Miszczyk, Kierowniczka Działu Pomocy Środowiskowej i Obsługi Projektów MOPS Martyna Tyszczak-Sołtysik, Ewelina Sergiel-Błaszczyk reprezentująca Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu Bożena Gwizdek oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu sierż. szt. Marta Wnuk i nadkom. Andrzej Świeboda.

Tegoroczna Familiada przebiegła rewelacyjnie i udowodniliśmy, że nauka może zachwycać, bawić i fascynować w połączeniu z zabawą opartą na zdrowej rywalizacji.

 

 

Galeria zdjęć