"Cudowny chłopakę opowiada historię 10-letniego Auggiego, który w wyniku pewnych zaburzeń genetycznych ma zdeformowaną twarz. Po latach nauki w domu, rodzice decydują się wysłać syna do normalnej szkoły, gdzie będzie mógł przebywać z innymi uczniami. Na początku chłopcu trudno się odnaleźć w nowym środowisku, jednak z czasem poznaje przyjaciół, którzy wywracają jego życie do góry nogami."

Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Auggie doświadczy poniżenia, braku tolerancji i stanie się pośmiewiskiem dla uczniów nieumiejących zaakceptować go takim, jakim się urodził. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta, ale odmieni takze wiele osób w jego otoczeniu.

"Cudowny chłopak" to film, który porusza wiele ważnych wątków i silnie działa na emocje. To piekna opowieść o rodzinie, tolerancji i przyjaźni, a także o stereotypowym myśleniu i odkrywaniu w sobie dobra.