zwolnieni z teorii

Zapraszamy na Ogólnopolską Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, w ramach której sami organizujecie projekty społeczne. Masz pomysł? Chciałbyś go zrealizować w grupie? Chciałbyś mieć mentora i platformę, która ułatwi ogarnąć wszystko? To dołącz do Zwolnieni z Teorii. W naszej szkole już były projekty, a w bieżącym roku szkolnym szykują się kolejne!!! Zapraszamy! Wartość dodana: po zakończeniu projektu każdy otrzymuje międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami zgodny ze standardami międzynarodowego instytutu Project Management Institute oraz dodatkowe punkty na studia i fantastyczne możliwości! Więcej informacji na stronie www.zwolnienizteirii.pl  i u pedagog szkolnej Joanny Dziechciarz – Dudy.

 mlodzi w akci 2

Młodzi w Akcji+ to ogólnopolski program, którego celem jest zachęcenie uczniów do podejmowania działań na rzecz swojego najbliższego otoczenia przez realizację projektów społecznych. Zespoły uczniowskie podczas trwania programu wybierają ścieżkę tematyczną, zgodnie z którą tworzą własny projekt. W tym semestrze będą mogli mi. in. nauczyć się debatować o sprawach lokalnych, stworzyć reportaż o swoich sąsiadach czy zaplanować rozwój najbliższej okolicy razem z jej mieszkańcami. W dniu 6 października odbyła się inauguracja projektu. Pierwszy wykład poprowadził pan Adam Bodnar – polski prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor uczelni na Uniwersytecie SWPS, działacz na rzecz praw człowieka, w latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich – najdłużej urzędujący RPO od momentu powstania tego urzędu w Polsce. Od 2021 dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Przedstawicielkami naszego liceum są uczennice klasy IIa: Wiktoria Witczyk, Julia Migdał i Wiktoria Żurek, które uczestniczyły już w pierwszych warsztatach. Projekt będzie trwać od października do marca. Opiekunem projektu jest Joanna Dziechciarz – Duda.

 

1Oswiecim

Grupa projektu "Przeciw mowie nienawiści" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności przy współudziale Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu  miała okazję uczestniczyć 04.10. 2021 r. w  wyjeździe do Oświęcimia. 10 uczennic Żeroma z różnych klas już drugi rok bierze udział w ramach projektu w różnego rodzaju działaniach. Ich celem jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka, a także przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom nietolerancji czy potrzebie reakcji na przemoc. 

Dziewczyny wspólnie z grupą młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Zawierciu oraz przedstawicielami zawierciańskiej policji  zwiedziły Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. Następnie aktywnie uczestniczyły w warsztatach "Wolni od uprzedzeń. Wolni od przemocy" w Centrum Żydowskim prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów Każdy z uczestników refleksyjnie "wyniósł z tego spotkania coś dla siebie". Opiekunami były: prof. Joanna Dziechciarz - Duda (koordynator projektu) i prof. Paulina Stelmaszczyk. 
 

Galeria zdjęć

W ramach współpracy z Wydziałem Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego zapraszamy na NOC GEOGRAFII

https://www.facebook.com/WydzialNaukPrzyrodniczychUS/

Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej – będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego: https://youtu.be/eX4KiDPjU9w

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: https://us.edu.pl/event/online-noc-geografii/

W programie - spotkania z badaczami i wykładowcami, podczas których dowiecie się między innymi.

🔎 czym zajmują się dzisiaj geografowie❓

🔎 jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy❓

🔎 jak bardzo różnorodne badania prowadzą❓

Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, ,, skaningu”, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu zmian krajobrazu i monitorowaniu pandemii. Tej nocy odbędziemy razem podróże- dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia, czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce.

W ramach projektu e Twinning mamy przyjemność zaprosić w fascynującą podróż o ruinach Zamku Ogrodzieniec. Historia zamczyska sięga XIV wieku, wzniesiony został za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko -Częstochowskiej (515,5 m n. p. m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.

Ta atrakcja turystyczna urzekła nas swoją siłą i pięknem, i to właśnie ją jako pierwszą chcieliśmy pokazać partnerom projektu.

Podróż po ruinach Zamku składa się z 3 części, dzisiejsza opowiada o historii. Już dziś zapraszamy na koleją część ………………….o duchach

Projekt realizują uczniowie Alicja Matysik, Maja Lenarcik i Maja Parzniewska, klasa2h.

Szczególne podziękowania dla przewodnika, który oprowadzał nas po ruinach starego Zamczyska Pana Wojtka Latacza.

Wojtek Latacz Eagle Nests Trail guide

https://www.facebook.com/EagleNestsTrail

Stefan nr 34

Projekt eTwinning 2021 - „ What's your country/ city/ town famous for?” Święta już za nami, ale chcemy się z Wami podzielić pięknymi wspomnieniami. Porównajcie zatem niektóre tradycyjne polskie dania z tymi pochodzącymi z Turcji. Zapraszamy do obejrzenia relacji Filmik. Autorki: Alicja Matysik, Maja Lenarcik, Maja Parzniewska, kl.2H. Zdjęcia pobrane ze strony projektu: https://twinspace.etwinning.net/164719/materials/images

Opublikowany przez I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu Środa, 7 kwietnia 2021

Uczniowie naszej szkoły realizują nowy projekt eTwinning - „What's your country/ city/ town famous for?”. Naszymi partnerami w projekcie są Turcja, Hiszpania Bośnia i Hercegowina.

Celem projektu jest przedstawieni turystycznych miejsc, historii i tradycji naszego regionu oraz poznanie zwyczajów panujących u partnerów projektu. Kolejnym etapem prac będzie przygotowanie dokumentu fotograficznego. W projekcje zaangażowani są uczniowie klasy 2H, a koordynatorem jest pani Sylwia Nowicka.

Na początek warto obejrzeć spacer po przepięknej Turcji: Susurluk Tanıtım Videosu 2020

Naszym pierwszym zadaniem będzie pokazanie tradycji Świąt Wielkanocnych, efekty naszej pracy wkrótce. A poniżej zdjęcie deseru tureckiego. It is famous dessert of Balikesir (Turcja)

 

Wczoraj (22.03.) odbyły się zdalnie próbne spotkania uczniów naszej szkoły z uczniami szkół podstawowych. Przyszli delegaci konferencji ŻERMUN poznali swoich kolegów i swoje koleżanki, z którymi będą debatować w poszczególnych komisjach. Atmosfera była bardzo miła. Mamy nadzieję, że w takim samym nastroju nasi goście spędzą czas w ciągu dwóch dni obrad konferencji ŻERMUN 2021, tj. 25 i 26 marca. We can’t wait!

Prowadzący obrady „ŻERMUN 2021”

Konferencja naukowa dla młodzieży szkół podstawowych ŻERMUN 2021 rozpocznie się już 25 marca i potrwa dwa dni. Jej głównym tematem będą KOBIETY NA ŚWIECIE. Dziś przedstawiamy Wam uczniów I LO, którzy poprowadzą dwudniowe obrady.

Komisja Ochrony Środowiska (od lewej):

Aleksander Reroń, Antonina Biały, Daria Bryła, Martyna Sobczyk, Konrad Nawrotek.

Komisja Praw Człowieka (od lewej):

Natalia Bugaj, Maja Lenarcik, Aleksander Mścichecki, Alicja Matysik, Maja Parzniewska.

Komisja Polityczna (od lewej):

Jan Wnuk, Kacper Bazyl, Aleksandra Zemła, Marta Musialska, Paweł Bugajski.

Komisja Społeczno - Ekonomiczna (od lewej):

Axel Wykurz, Aleksandra Piętosa, Olga Witkowicz, Maja Brzezińska, Filip Rok.

Komisja Specjalna (od lewej):

Bartosz Sochacki, Amelia Jakubik, Anita Piwowarczyk, Natalia Błaut, Jakub Brodziński.

Bardzo miło przekazać nam informacje, że otrzymaliśmy podziękowanie za wzorową współpracę przy projekcie Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu.
Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem projektu było wsparcie młodych ludzi w szczególnie trudnej sytuacji, również tych z niepełnosprawnościami. Podczas warsztatów młodzież zdobywała i doskonaliła umiejętności społeczne ważne na rynku pracy, które jednocześnie są zgodne z Europejską klasyfikacją umiejętności/kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO). Nasze liceum reprezentowała grupa pięciu uczennic: Wiktorii Rak, Pauliny Skwara, Majki Wnuk, Aleksandry Krupy oraz Natalii Skały. Opiekunką ich projektu była Joanna Dziechciarz-Duda, pedagog szkolny. Dziewczęta wspólnie wykonały projekt skierowany do podopiecznych Przedszkola nr. 4 w Zawierciu. Uczennice zakupiły meble, które trafiły do sali przedszkolnej. Dzięki udziałowi w projekcie wolontariuszki uczestniczyły w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach, na których doskonaliły umiejętności i kompetencje społeczne.

Kolejne spotkanie on-line z wykładowcą KUL prof. Lechem Giemzą poświęcone było twórczości Olgi Tokarczuk. „Inny/ Obcy jako wyzwanie i szansa” to tytuł wykładu. Mimo że nazwisko Olgi Tokarczuk jest obecnie powszechnie znane, to o Jej twórczości jednak chyba możemy powiedzieć niewiele. Wykład poświęcony był jednemu z opowiadań: „Szkocki miesiąc”. Zagadnienie zderzenia różnorodnych kultur, osobowości jest jak najbardziej na czasie. Na ile my, jako ludzie jesteśmy otwarci na innych, a także czy prawdziwe poznanie i porozumienie jest w ogóle możliwe? O tych zagadnieniach staraliśmy się rozmawiać podczas spotkania, ponieważ nie był to jedynie wykład, ale także próba rozmowy i możliwość dialogu z przedstawicielem uczelni.

O. S.

Galeria zdjęć

W ramach realizowanego w I LO projektu PO WER w przedświątecznym już prawie nastroju odbyło się spotkanie online Żeromiaków uczestniczących od września 2020 w warsztatach :Europa jako wspólnota kulturowa, Europa po II wojnie światowej z młodzieżą włoską. Spotkanie było również okazją do wzajemnego poznania się nauczycieli pracujących w projekcie. Pomocą we wzajemnych kontaktach polsko – włoskich służy specjalnie do tego celu utworzona grupa Transnational mobility Poland- Italy. Spotkanie miało na celu wzajemne poznanie, przedstawienie efektów dotychczasowej pracy oraz uzgodnienie kierunków pracy na najbliższe tygodnie. Młodzież polsko- włoska będzie pracować w międzynarodowych grupach, tworzyć prezentacje, które pomogą im poznać kulturę, historię krajów uczestniczących w projekcie. Spotkanie było okazją do sprawdzenia umiejętności porozumiewania się w j. angielskim. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty przerodzą się w bliższe, również nieoficjalne znajomości.

Właśnie otrzymaliśmy certyfikat udziału naszej szkoły w XXIX Międzynarodowej Konferencji Bermun. Jesteśmy dumni, ponieważ tylko dwie szkoły z Polski wzięły udział w tegorocznej edycji konferencji. Dziękujemy wszystkim uczniom Żeroma, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas obrad i zapraszamy do udziału w BERMUNie za rok.

W dniach 7 – 10 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. S, Żeromskiego po raz kolejny odbywał się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie oraz nauczyciele napisali łącznie 58 listów. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na łamanie praw ludzi na całym świecie, poprzez pisanie listów do władz określonego państwa. W listach prosi się przywódców państw m. in. o uwolnienie niewinnie skazanych, prawo do leczenia, ochronę życia. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas i wzięli udział w Maratonie. Wybrane listy zostaną wysłane do odpowiednich instytucji.

Paulina Stelmaszczyk

Podsumowaliśmy dzisiaj (10.12.2020 r.) nasz kolejny szkolny projekt - „Inkubator Przedsiębiorczości” organizowany przez Fundację Wspólnota Wielopokoleniowa. Projekt był finansowany ze środków FIO 2019 - 2020 przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Z ramienia szkoły brało w nim udział ponad 10 uczniów, którzy spotykali się z prowadzącymi na zajęciach stacjonarnych, w dobie pandemii on – line, a ich celem było promocja idei przedsiębiorczości. Opiekunkami przedsięwzięcia były: prof. Joanna Dziechciarz -Duda i prof. Agnieszka Łączkowska. Nasza szkoła została oceniona bardzo wysoko za realizację projektu i nagrodzona rzutnikiem i plakatami do wykorzystania na zajęciach z przedsiębiorczości. Brawo dla młodzieży, która dba o swój rozwój i przyznaje, że myśli o rozpoczęciu działalności.

27.11.2020 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Działajmy razem", realizowany w I LO od marca 2020 r. we współpracy z Fundacją "Podaruj Nadzieję". Dzięki owocnemu współdziałaniu, pomysłowości grupy i aktywności na warsztatach, dziesięcioosobowy zespół pod opieką pani prof. Joanny Dziechciarz - Dudy i pani prof. Agnieszki Łączkowskiej zdobył grant w wysokości 1000zł - fundusze te zostaną przeznaczone na stworzenie strefy relaksu w naszej szkole! Efekt będziemy mogli podziwiać, kiedy tylko wrócimy do szkoły.

REGULAMIN KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY SPOT FILMOWY #SPOTHEJTSTOP

👉Konkurs organizowany jest dla uczniów I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu w okresie od listopada 2020 r. do 15 kwietnia 2021 r.

👉 Celem konkursu jest zapobieganie cyberprzemocy wśród młodzieży i przeciwdziałanie jego skutkom.

👉 Konkurs polega na stworzeniu spotu filmowego dotyczącego hejtu w sieci.

👉 Forma i sposób realizacji spotu jest dowolna.

👉 Całkowita długość filmu nie może przekroczyć 3 minut.

👉 Spot może zostać zrealizowany przez osoby indywidualne lub ekipy z jednej lub kilku klas.

👉 Ekipa lub osoba może zrealizować kilka klipów biorących udział w konkursie.

👉 Scenariusz filmu nie może naruszać własności intelektualnych innych osób i podmiotów.

👉 Osoby biorące udział w filmie wyrażają zgodę na upublicznienie swojego wizerunku.

👉 W metryce filmu powinni zostać wymienieni wszyscy twórcy oraz osoby, które przyczyniły się do jego powstania.

👉 Filmy konkursowe opublikowane zostaną na stronie internetowej oraz fanpage szkoły w kolejności nadsyłania.

👉 O zwycięstwie zadecyduje niezależne jury oraz liczba lajków przy filmie. Najciekawsze produkcje zostaną wyróżnione.

👉 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystości zakończenia nauki klas trzecich w roku szkolnym 2020/21.

👉 Filmy konkursowe przesyłać należy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://youtu.be/6D1ajuzj5b4

Projekt polsko - włoski POWER w Żeromskim realizowany jest już dwa miesiące

Mimo trwającej pandemii, w innych niż zazwyczaj warunkach realizowany jest w I LO polsko – włoski projekt „Fundamenty kultury europejskiej po drugiej wojnie światowej". W warsztatach prowadzonych co tydzień online przez trójkę nauczycieli ( historii, j. polskiego, j. angielskiego ) uczestniczy w sumie 35 uczniów różnych klas. Młodzież realizuje zadania projektowe w dwóch grupach POWER 1 i POWER 2. Warsztaty w aktywny sposób poprzez przygotowane prezentacje, kolaże, rozmowy, filmiki tworzą możliwość odpowiedzi na pytanie o źródła kultury europejskiej w dzisiejszych czasach. Zajęcia dotyczą przyczyn kształtowania się obecnego ładu politycznego na naszym kontynencie, młodzież poznaje ważne dla polskiej kultury teksty S. Mrożka, Cz. Miłosza, W. Gombrowicza. Uczestnicy projektu rozwijają również swoje umiejętności językowe poprzez cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego. W stosunkowo niedalekich planach wykład online przeprowadzony przez wykładowcę jednej ze znanych polskich uczelni. Opiekunami warsztatów są prof. G. Zawała, prof. K. Kaptur oraz prof. A. Stolecka. Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości i dużo zdrowia.