aids 1
Krajowe Centrum ds. AIDS realizuje kolejną odsłonę działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem "Czy wiesz, że...", będącej kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r.
Cele kampanii:
1. Zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PrEP, PEP, profilaktyka wertykalna oraz leczenie antyretrowirusowe (ARV):
• PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.
• PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.
• Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
• Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.
2. Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki:
• Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV (i innych STIs).
• Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/.
3. Rozpropagowanie informacji o:
• stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/
• Poradni internetowej HIV/AIDS: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• bezpłatnym telefonie zaufania HIV/AIDS: 800 888 448
Kampania skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup wiekowych 18-34 lata oraz 35-49 lat.
Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/czywieszze/

a11

Podczas spotkań śródrocznych dla rodziców odbyły się spotkania z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji podkomisarz Rafałem Gocem dla rodziców klas pierwszych. Tematem spotkania było przekazanie wiedzy na temat "Odpowiedzialność prawna nieletnich i cyberprzestępczość". Koordynator spotkania Joanna Dziechciarz - Duda

akcja-czytaj-pl-2021

2 listopada 2021 roku wystartowała siódma edycja akcji Czytaj PL, czyli największej akcji w Polsce promującej czytelnictwo. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania 12 ebooków i audiobooków. W zeszłorocznej rekordowej edycji Czytaj PL, blisko 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Szczegóły na stronie akcji czytaj pl.

Biblioteka szkolna poleca i zachęca do czytania!

B.P.

telefonzaufaniaplakat

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
 program wsparcia pp
Ruszył "Program wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów, rodziców i nauczycieli" finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym zadaniem programu jest zorganizowanie podstawowej formy wsparcia dla uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy poszukują informacji na temat dobrostanu psychicznego po pandemii. Zachęcam do korzystania z Internetowej Platformy Specjalistyczno-Doradczej: <https://pwpp.uksw.edu.pl/> Na bieżąco na Platformie uzupełniane i aktualizowane są materiały, informacje oraz formy wsparcia.
 
dzien patrona 1
W dn. 05-12 października 2021 obchodziliśmy Dni z Patronem szkoły. Tradycyjnie już odbył się konkurs „ Żeromski – nasz patron” oraz głośne czytanie utworów pisarza. W ten sposób cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Dnia Głośnego Czytania. Kulminacyjnym punktem obchodów było zwiedzanie przez uczniów i nauczycieli zorganizowanej przez prof. B. Pustułkę w czytelni szkolnej wystawy „Żeromski – największy pisarz naszego wieku”. Dzięki współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Zawierciu i wypożyczeniom międzybibliotecznym ekspozycja obejmowała unikatowe książki, dokumenty, cytaty
i fotografie dotyczące życia i twórczości naszego patrona. Całości dopełniała dekoracja kwiatowa.
Zapraszamy do galerii zdjęć z tych wydarzeń.
B.P.
eromski 1 
W dn. 05-12 października 2021 będziemy obchodzić Dni z Patronem szkoły.
Program obchodów:
- zwiedzanie wystawy „Żeromski – największy pisarz naszego wieku” na godz. wychowawczych
- głośne czytanie utworów S. Żeromskiego na godz. wychowawczych
- 07.10.2021 – konkurs „Żeromski – nasz patron” (3 godz. lek. s.84)
w dn. 12.10 i 13.10. 2021 prosimy o galowy ubiór

1

W środę rozpoczęliśmy projekt "Edukujesz - Ratujesz", który realizowany jest dzięki współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego i Powiatowej Komendy Policji. Prowadzącymi spotkanie byli: mł. asp. Marta Wnuk, mł. asp. Kamil Adamczyk oraz podkom. Rafał Goc, z ramienia szkoły pedagog szkolny Joanna Dziechciarz - Duda. Spotkanie było poświęcone zaznajomieniu młodzieży z konsekwencjami spożywania środków odurzających jak i alkoholu. Po prezentacji młodzież mogła pokonać wyznaczoną trasę w ako lun narko goglach, a także zobaczyć sprzęt wykorzystywany do przez policję.

Galeria zdjęć

20210927 105123 
Po raz kolejny biblioteka włączyła się w obchody Dnia Języków Obcych organizując wystawę Dzień Języków Obcych w bibliotece. Międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone jest w Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Wybrana literatura w językach oryginalnych, znajdująca się w zasobach naszej biblioteki ukazuje właśnie tę różnorodność.
B.P.

 

dkms
Zapraszam kolejny raz do udziału webinarze prowadzonym przez DKMS. Podczas spotkania uczestnicy:
✔️ dowiedzą się czym jest Fundacja DKMS, jaką ma misję, cele i historię;
✔️ będą świadomi skali dawstwa szpiku w Polsce i na świecie;
✔️ poznają dwie metody pobrania szpiku i komórek macierzystych;
✔️otrzymają certyfikaty uczestnictwa.
Zapraszam już 22 września o 15:00! Link do spotkania. W najbliższym czasie ogłosimy także o akcji, która odbędzie się w szkole! Dołącz do NAS!
J.DzD

 

maly kiermasz

Kolejna edycja Kiermaszu za nami. Dn. 10. 09. 2021r. w czytelni szkolnej zainteresowani uczniowie mieli okazję sprzedać lub kupić od swoich kolegów używane podręczniki. Jak co roku kiermasz cieszył się dużą popularnością. Organizatorki – pani prof. Beata Pustułka i pani prof. Agata Mucha zapraszają za rok.

B.P.

Galeria zdjęć

Podkategorie

PEDAGOG SZKOLNY - mgr Joanna Dziechciarz - Duda

Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zapytać o to, co ich interesuje, poradzić się albo po prostu porozmawiać o tym, co dzieje się w szkole.

Uczniowie mogą zgłosić się do pedagoga: gdy ktoś narusza ich prawa; gdy ktoś stosuje wobec nich agresję i przemoc; gdy mają super pomysły na udoskonalenie pracy szkoły; gdy potrzebują pomocy, wsparcia, rady; gdy chcieliby pomóc koledze; gdy chcą porozmawiać z kimś życzliwym; gdy chcą brać udział w wolontariacie;

Rodzice mogą oczekiwać pomocy i wsparcia: przy organizowaniu pomocy materialnej, wyprawki szkolnej; gdy uczeń ma trudności w nauce, w celu wykrywania i eliminowania niepowodzeń szkolnych; gdy mają problemy z zachowaniem dziecka; gdy uczeń posiada opinie lub orzeczenie.

NAJWAŻNIEJSZE ZADAŃ PEDAGOGA

1. Rzetelna diagnoza środowiska szkolnego.

2. Pomoc psychologiczno - pedagogiczna zarówno indywidualna jak i grupowa.

3. Podejmowanie w stosunku do uczniów działań wychowawczych, profilaktycznych, interwencyjnych i socjalnych, oraz z zakresu preorientacji zawodowej.

4. Koordynowanie pracy szkoły w zakresie pedagogizacji rodziców.

5. Ścisła współpraca z instytucjami wspierającymi szkołę.

6. Udział w wewnątrzszkolnym i zewnątrz-szkolnym doskonaleniu nauczycieli.

7. Organizacja wolontariatu.

8. Udział w projektach, przedsięwzięciach.

Godziny pracy pedagoga szkolnego

Poniedziałek - 10.00 - 14.00 

Wtorek - 8.00 - 12.00 

Środa - 8.00 - 12.00

Czwartek - 10.00 - 14.00

Piątek - 8.00 - 12.00

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować możesz także poprzez mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz massanger. Pilna sprawa zadzwoń: 660 756 096 i umów się na spotkanie (osobiste lub poprzez meet)