Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ

Podręczniki

W ramach realizowanego w I LO projektu PO WER w przedświątecznym już prawie nastroju odbyło się spotkanie online Żeromiaków uczestniczących od września 2020 w warsztatach :Europa jako wspólnota kulturowa, Europa po II wojnie światowej z młodzieżą włoską. Spotkanie było również okazją do wzajemnego poznania się nauczycieli pracujących w projekcie. Pomocą we wzajemnych kontaktach polsko – włoskich służy specjalnie do tego celu utworzona grupa Transnational mobility Poland- Italy. Spotkanie miało na celu wzajemne poznanie, przedstawienie efektów dotychczasowej pracy oraz uzgodnienie kierunków pracy na najbliższe tygodnie. Młodzież polsko- włoska będzie pracować w międzynarodowych grupach, tworzyć prezentacje, które pomogą im poznać kulturę, historię krajów uczestniczących w projekcie. Spotkanie było okazją do sprawdzenia umiejętności porozumiewania się w j. angielskim. Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty przerodzą się w bliższe, również nieoficjalne znajomości.

Właśnie otrzymaliśmy certyfikat udziału naszej szkoły w XXIX Międzynarodowej Konferencji Bermun. Jesteśmy dumni, ponieważ tylko dwie szkoły z Polski wzięły udział w tegorocznej edycji konferencji. Dziękujemy wszystkim uczniom Żeroma, którzy reprezentowali naszą szkołę podczas obrad i zapraszamy do udziału w BERMUNie za rok.

W dniach 7 – 10 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. S, Żeromskiego po raz kolejny odbywał się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Uczniowie oraz nauczyciele napisali łącznie 58 listów. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na łamanie praw ludzi na całym świecie, poprzez pisanie listów do władz określonego państwa. W listach prosi się przywódców państw m. in. o uwolnienie niewinnie skazanych, prawo do leczenia, ochronę życia. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas i wzięli udział w Maratonie. Wybrane listy zostaną wysłane do odpowiednich instytucji.

Paulina Stelmaszczyk

Dzieci, Rodzice, Nauczyciele – cała społeczność ILO bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny dzień, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.
20 listopada dzieci, młodzież, a także dorośli jednoczą się w działaniu i podejmują inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane. Nasza szkoła aktywnie włączyła się także w pomoc dzieciom w Jemenie.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane....

Podsumowaliśmy dzisiaj (10.12.2020 r.) nasz kolejny szkolny projekt - „Inkubator Przedsiębiorczości” organizowany przez Fundację Wspólnota Wielopokoleniowa. Projekt był finansowany ze środków FIO 2019 - 2020 przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Z ramienia szkoły brało w nim udział ponad 10 uczniów, którzy spotykali się z prowadzącymi na zajęciach stacjonarnych, w dobie pandemii on – line, a ich celem było promocja idei przedsiębiorczości. Opiekunkami przedsięwzięcia były: prof. Joanna Dziechciarz -Duda i prof. Agnieszka Łączkowska. Nasza szkoła została oceniona bardzo wysoko za realizację projektu i nagrodzona rzutnikiem i plakatami do wykorzystania na zajęciach z przedsiębiorczości. Brawo dla młodzieży, która dba o swój rozwój i przyznaje, że myśli o rozpoczęciu działalności.

 

Jesteśmy dumni, że projekt "Bieg do Michy - I edycja" został nie tylko zauważony przez ponad 300 osób, ale również wyróżniony.

27.11.2020 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Działajmy razem", realizowany w I LO od marca 2020 r. we współpracy z Fundacją "Podaruj Nadzieję". Dzięki owocnemu współdziałaniu, pomysłowości grupy i aktywności na warsztatach, dziesięcioosobowy zespół pod opieką pani prof. Joanny Dziechciarz - Dudy i pani prof. Agnieszki Łączkowskiej zdobył grant w wysokości 1000zł - fundusze te zostaną przeznaczone na stworzenie strefy relaksu w naszej szkole! Efekt będziemy mogli podziwiać, kiedy tylko wrócimy do szkoły.

Witajcie!
Aktualna sytuacja zmusiła nas do odwołania uroczystych obchodów Święta 11 Listopada na terenie szkoły. Jednak to wcale nie zniechęciło naszych nauczycieli do zaakcentowania tego ważnego w historii Polski wydarzenia. Dzisiaj zachęcamy Was do zabawy w escape room. Zdobyte na lekcjach historii wiadomości związane z historią Polski pomogą rozwiązywać Wam niecodzienne zagadki. Jeżeli to Was nie przekonało, to z pewnością zachęcająca będzie nagroda - 10 pierwszych osób, które odgadną co znajduje się w zaszyfrowanej skrytce otrzyma ocenę. Odpowiedzi należy przesłać swojemu nauczycielowi historii. Pamiętajcie, aby uważnie czytać polecenia, bo w nich mogą znajdować się wskazówki. To jak, gotowi na historyczną przygodę?

Życzymy powodzenia!

LINK: https://view.genial.ly/5fa354f85ef4550d7bcc26aa/interactive-content-escape-room

 

REGULAMIN KONKURSU NA NAJCIEKAWSZY SPOT FILMOWY #SPOTHEJTSTOP
👉Konkurs organizowany jest dla uczniów I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu w okresie od listopada 2020 r. do 15 kwietnia 2021 r.
👉 Celem konkursu jest zapobieganie cyberprzemocy wśród młodzieży i przeciwdziałanie jego skutkom.
👉 Konkurs polega na stworzeniu spotu filmowego dotyczącego hejtu w sieci.
👉 Forma i sposób realizacji spotu jest dowolna.
👉 Całkowita długość filmu nie może przekroczyć 3 minut.
👉 Spot może zostać zrealizowany przez osoby indywidualne lub ekipy z jednej lub kilku klas.
👉 Ekipa lub osoba może zrealizować kilka klipów biorących udział w konkursie.
👉 Scenariusz filmu nie może naruszać własności intelektualnych innych osób i podmiotów.
👉 Osoby biorące udział w filmie wyrażają zgodę na upublicznienie swojego wizerunku.
👉 W metryce filmu powinni zostać wymienieni wszyscy twórcy oraz osoby, które przyczyniły się do jego powstania.
👉 Filmy konkursowe opublikowane zostaną na stronie internetowej oraz fanpage szkoły w kolejności nadsyłania.
👉 O zwycięstwie zadecyduje niezależne jury oraz liczba lajków przy filmie. Najciekawsze produkcje zostaną wyróżnione.
👉 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystości zakończenia nauki klas trzecich w roku szkolnym 2020/21.
👉 Filmy konkursowe przesyłać należy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zawsze we wrześniu naszym liceum Stefana Żeromskiego w Zawierciu, goszczą uczniowie z Friedrich Gaus Gymnasium w Hockenheim. Jesteśmy partnerami już od 30 lat. Jest to najdłuższa wymiana międzynarodowa w Polsce. Inicjatorem wymiany w szkole była emerytowana nauczycielka język niemieckiego Pani Felicja Otręba. Wiele lat kontynuował współpracę pan Andrzej Syc oraz nieżyjący już wicedyrektor Stanisław Pawlikiewicz. Koordynatorami są: z ramienia ILO nauczycielka języka niemieckiego Marta Skrzypiciel oraz nauczyciel informatyki Rafał Kowalczyk.   Stronę niemiecką od lat reprezentuje wielki sympatyk naszego kraju pan Wolfgang Schneider. Tęsknimy za naszymi spotkaniami i naszymi przyjaciółmi w Niemczech. Trochę smutne to świętowanie w dobie pandemii, ale mamy nadzieje, że wkrótce zobaczymy się w realnej rzeczywistości. Pozdrawiamy Dyrektor szkoły partnerskiej panią Annę Kaiser oraz nauczycieli goszczące u nas!

Galeria zdjęć

Projekt polsko - włoski POWER w Żeromskim realizowany jest już dwa miesiące

Mimo trwającej pandemii, w innych niż zazwyczaj warunkach realizowany jest w I LO polsko – włoski projekt „Fundamenty kultury europejskiej po drugiej wojnie światowej". W warsztatach prowadzonych co tydzień online przez trójkę nauczycieli ( historii, j. polskiego, j. angielskiego ) uczestniczy w sumie 35 uczniów różnych klas. Młodzież realizuje zadania projektowe w dwóch grupach POWER 1 i POWER 2. Warsztaty w aktywny sposób poprzez przygotowane prezentacje, kolaże, rozmowy, filmiki tworzą możliwość odpowiedzi na pytanie o źródła kultury europejskiej w dzisiejszych czasach. Zajęcia dotyczą przyczyn kształtowania się obecnego ładu politycznego na naszym kontynencie, młodzież poznaje ważne dla polskiej kultury teksty S. Mrożka, Cz. Miłosza, W. Gombrowicza. Uczestnicy projektu rozwijają również swoje umiejętności językowe poprzez cotygodniowe zajęcia z języka angielskiego. W stosunkowo niedalekich planach wykład online przeprowadzony przez wykładowcę jednej ze znanych polskich uczelni. Opiekunami warsztatów są prof. G. Zawała, prof. K. Kaptur oraz prof. A. Stolecka. Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości i dużo zdrowia.

30 października 2020 r. dwudziestoosobowa grupa uczniów z różnych klas uczestniczyła w konferencji zrealizowanej w ramach projektu "Przeciw mowie nienawiści". W spotkaniu online brali także udział: funkcjonariusze policji, nauczyciele, psycholog, przedstawiciele Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu i Centrum Rozwoju Lokalnego. Poruszano tematykę związaną z podniesieniem świadomości oraz wiedzy na temat: ochrony praw człowieka, przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom takim jak: mowa nienawiści, nietolerancja, kierowanie się stereotypami, brak zrozumienia i nierównego traktowania. W imieniu naszej szkoły głos zabrały: Joanna Dziechciarz-Duda, Agnieszka Łączkowska i Aleksandra Widawska.

Projekt jest programem edukacyjnym łączącym teorię z praktyką. Inspiruje młodych ludzi do prospołecznego działania, promowania kultury i praw człowieka. Daje okazję wymiany myśli i treści ważnych dla młodego pokolenia. Dziękujemy za możliwość udziału w projekcie CRL.