"Stwierdzamy arbitralnie, że było zajefajnie! "

A gdzie? Z kim?

Już wyjaśniamy! We wtorek, 18 lutego, przy sprzyjającej aurze, ale bladym świtem- start 6.30 - wybraliśmy się w ramach Tygodnia Humanistycznego na wykłady dotyczące poprawności językowej i modnych wyrazów. Warsztaty zorganizowało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, a poprowadziła je dr hab.prof. UŚ Danuta Krzyżyk. Spotkanie było jednym z wielu w cyklu IV Tygodnia Języka Ojczystego. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas Ia, IIa2 (czyt. humany) oraz Ig pod opieką prof. Małgorzaty Zrebny, prof. Aleksandry Stoleckiej, prof. Agnieszki Łączkowskiej i prof. Beaty Pustułki. Po wysiłku intelektualnym - nagroda! Seans filmowy "Małe kobietki". Film z ponadczasowym przesłaniem, aktualnym i dziś! Polecamy!

Galeria zdjęć

Jak to już w naszej szkole od dawien dawna w lutym 2020r. odbyła się wycieczka sportowo-rekreacyjna do Zwardonia. Nasi uczniowie oczekiwali na te kilka dni przyjemności wiążącej się ze sportami zimowymi już od 1 września. Zimowy wyjazd do Zwardnia odbył się w dniach: 2 lutego - 7 lutego. Na samym początku nie zapowiadał się zbyt dobrze. Żeromiacy zastali Zwardoń "rozpłynięty", nie dało się dostrzec ani trochę śniegu. Byli lekko zasmuceni faktem, że nie będą mogli w pełni doskonalić swoich umiejętności na wszystkich trasach Wielkiej Raczy. Dzięki odrobinie szczęścia śnieg spadł z podwojoną ilością. W tym roku również w wycieczce wzięli udział nowi Żeromiacy, a co za tym idzie nie mogło obejść się bez uroczystego włączenia "świeżaków" do grona Zwardoniaków. Podczas naszej górskiej wyprawy nasi uczniowie nie zapomnieli zrobić kilka pamiątkowych foteczek. Chcieli upamiętnić te wspaniałe chwile jakie umożliwili im wspaniali nauczyciele: prof. Joanna Sierka, wicedyrektor Aneta Pantak, prof. Renata Kowalczyk-Wyderka, a także prof. Rafał Kowalczyk.

Wszyscy wrócili do domu cali i zdrowi, a poniżej udostępniamy kilka cudownych chwil spędzonych przez naszych uczniów w tym niesamowitym miejscu, które pozostanie w ich sercach na zawsze.

Zwardoniak Dorian

Galeria

Dzisiaj uczestnicy prezentowali swoje gry: "Enterprenew", "Snake", "Would you rather?", "David and the Hungarians". Następnie wspólnie wymyślali internetowy quiz Kahoot, sprawdzający wiedzę z podstaw przedsiębiorczości. W ostatnim dniu uczestnicy zaczęli dzień od krótkiego spaceru po okolicy. Popołudnie i wieczór spędzali zwiedzając Kraków. Wieczorem podsumowali cały projekt, wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami. To byla niesamowita przygoda, z której wynieśli wiele niezbędnych informacji, jak poradzić sobie w skomplikowanym świecie ekonomii.

Galeria zdjęć

Dzisiaj uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup i wspólnie zaczęli przygotowania gry, ktora ma na celu propagowanie przedsiębiorczości. Popołudnie spedzili w stałym punkcie programu - na Krupówkach. Wieczorem cała młodzież  zorganizowała Movie Night, podczas której ogladała A Christmas Prince. Następnie śpiewali świąteczne piosenki przy akompaniamencie gitary.

Dziś rano uczestnicy przygotowali krótkie prezentacje znanych ikon przedsiębiorczości, m.in.: Sergey Brin & Larry Page,  Elon Musk, Jeff Bezos czy Vera Wang. Następnie zostali podzieleni na 6 grup, w których zaczęli PLN20 CHALLENGE - What would you do to make money if all you had was 20pln and 2h? Po południu zaprezentowali swoje pomysły i potrzebne do ich zrealizowania produkty. Swoj biznes będą prowadzić do 15:30 w niedzielę. Wtedy zdecydujemy, która drużyna wygrała i będzie organizować pożegnalną imprezę w poniedziałek, korzystając z zarobionych środków wszystkich grup. 
Wieczorem swoją kulturę i obyczaje zaprezentowali Węgrzy podczas Hungarian Cultural Evening.

Galeria zdjęć

Kolejny projekt międzynarodowy w Poroninie, w którym nasza szkoła bierze udział. Tym razem integrujemy się i uczestniczymy w warsztatach w języku angielskim wspólnie z młodzieżą z Węgier oraz Rumunii. Projekt będzie trwał do 10.12.

Nocleg w kopalni soli
W dniach 12-13 listopada odbyła się wycieczka do Krakowa oraz do Kopalni Soli w Bochni. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas: I E, I F oraz I H.W pierwszym dniu zwiedzania przewodnicy zabrali nas na zabytkowy Kazimierz (część żydowska). Usłyszeliśmy wiele cennych informacji dotyczących tej części Krakowa. Większość uczestników wycieczki była tam po raz pierwszy. Po południu udaliśmy się do kopalni soli w Bochni. O godzinie 17:15 zjechaliśmy 250 metrów pod ziemię. Po kolacji zwiedzaliśmy trasę podziemną kopalni z ekspozycją multimedialną. Nocleg mieliśmy w Komorze Ważyn. Cisza nocna była od godziny 23, dlatego udało nam się jeszcze pograć w kosza. Dla chętnych była zorganizowana dyskoteka.Następnego dnia po wyjeździe na powierzchnię, czyli około godziny 9 udaliśmy się z powrotem do Kakowa. Zwiedzaliśmy Muzeum w Podziemiach Rynku. Na tym wycieczka się zakończyła i zmęczeni, ale zdrowsi dzięki noclegowi w kopalni soli wróciliśmy do Zawiercia.

I. Paciej

Galeria zdjęć

W dn. 05. 11. 2019 kl. I A pod opieką Pani prof. B. Pustułki i Pani prof. A. Łączkowskiej uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Śląskiej, gdzie mogła zapoznać się z zasobami, gromadzonymi dokumentami z zakresu wszystkich dyscyplin naukowych, warsztatem informacyjnym, regulaminem wypożyczeń. W holu biblioteki młodzież obejrzała okolicznościowe wystawy z okazji 100- lecia wybuchu powstań śląskich. W Muzeum Śląskim, najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie uczniowie obejrzeli zbiory malarstwa, rzeźby, instalacji od 1800 r. do czasów współczesnych oraz wystawy czasowe.

B.P.

Galeria zdjęć

Wolontariusze I LO w ramach podziękowania za swoją pracę, wraz z chętnymi uczniami z różnych klas, odwiedzili 17.10 2019 r. Kraków. Młodzież miała okazję zwiedzić Akademię Górniczo - Hutniczą - jedną z najlepszych technicznych uczelni w Polsce, która właśnie obchodzi Jublileusz 100 - lecia. Zostaliśmy zaproszeni do doświadczalnej kopalni, znajdującej się w jednym z budynków, a także wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego historii AGH i zapoznaliśmy się z bogatą ofertą edukacyjną. Centralnym punktem naszego wyjazdu był spektakl w Teatrze Bagatela pt:" Pomoc domowa", który rozbawił wielu do łez.

Galeria zdjęć

 

 

W dniach od 7 do 10 października 2019 r. obchodziliśmy Dni z patronem szkoły.

Program obchodów:

- 07. 10. 2019 r. -  Klasy II - Głośne czytanie utworów Żeromskiego na godzinach wychowawczych  (5 godz. lek.)

- 08.10.2019 r. -  Konkurs wiedzy o Żeromskim

- 09.10.2019 r. - Poranek z Żeromskim - przedstawienie dla klas I na 4 godz. lekcyjnej i dla klas II i III na 5 godz. lekcyjnej ( na małej sali; tego dnia prosimy o GALOWY STRÓJ)

- 10.10.2019 r. - Klasy I - Głośne czytanie utworów Żeromskiego na godzinach wychowawczych  (5 godz. lek.)

Galeria zdjęć