W związku z zaistniałą sytuacją - pandemią Koronawirusa, planowana wycieczka do Włoch (30.05-05.06.20) nie odbędzie się. Wszelkich informacji na ten temat udzielam pod numerem telefonu 509763836.
Jolanta Cholewka

Dyrekcja szkoły informuje o odwołaniu planowanych na 12.03 2020 r. (tj. czwartek) konsultacji z rodzicami/opiekunami.

28 lutego 2020 r. i 06 marca 2020 r.  uczniowie z klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali doświadczenia w laboratorium chemicznym pod kierunkiem pracowników dydaktycznych Katedry Inżynierii Materiałowej. Tematyka doświadczeń dotyczyła stężeń roztworów, reakcji utleniania-redukcji.
 R. Wizor

25 lutego uczniowie klas 1e oraz 1f uczestniczyli w lekcji historii w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wraz z nauczycielami: prof. I. Paciej, A. Łączkowską, B. Kozieł oraz A. Widawską udali się do Katowic, aby zwiedzić wystawę “Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Była to “wycieczka” - opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego 1989 roku. Mogliśmy również zobaczyć nieco sztuki współczesnej, a największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja zatytułowana “Zachód słońca nad górami”, którą najlepiej można było oglądać leżąc na podłodze. Pełni wrażeń, ze zdobytą wiedzą udaliśmy się w inne, nieco zimniejsze miejsce, na lodowisko w Spodku katowickim. No cóż – jazda na łyżwach nie jest łatwa, szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz mieli taką okazję. Mimo trudności wszyscy bawiliśmy się świetnie.

A. W.

21 lutego 2020 r. klasa Ig pod opieką wychowawcy prof. Sawy Hąc - Jakubik i nauczyciela fizyki prof. Elżbiety Bigajczyk - Budak uczestniczyła w warsztatach fizycznych "Wzrok na piątkę czyli współczesna diagnostyka okulistyczna i optometryczna" oraz "Badanie materiałów czyli zajęcia z inżynierii materiałowej". Tematem pokazów doświadczalnych była zaś "Zabawa z fizyką czyli doświadczenia z: mechaniki, termodynamiki, elektrostatyki i magnetyzmu". Uczniowie zaciekawieni tematyką aktywnie uczestniczyli w pokazach, zadawali dużo pytań. Wyjazd ocieniamy jako bardzo udany:)

"Stwierdzamy arbitralnie, że było zajefajnie! "

A gdzie? Z kim?

Już wyjaśniamy! We wtorek, 18 lutego, przy sprzyjającej aurze, ale bladym świtem- start 6.30 - wybraliśmy się w ramach Tygodnia Humanistycznego na wykłady dotyczące poprawności językowej i modnych wyrazów. Warsztaty zorganizowało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, a poprowadziła je dr hab.prof. UŚ Danuta Krzyżyk. Spotkanie było jednym z wielu w cyklu IV Tygodnia Języka Ojczystego. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas Ia, IIa2 (czyt. humany) oraz Ig pod opieką prof. Małgorzaty Zrebny, prof. Aleksandry Stoleckiej, prof. Agnieszki Łączkowskiej i prof. Beaty Pustułki. Po wysiłku intelektualnym - nagroda! Seans filmowy "Małe kobietki". Film z ponadczasowym przesłaniem, aktualnym i dziś! Polecamy!

Jak to już w naszej szkole od dawien dawna w lutym 2020r. odbyła się wycieczka sportowo-rekreacyjna do Zwardonia. Nasi uczniowie oczekiwali na te kilka dni przyjemności wiążącej się ze sportami zimowymi już od 1 września. Zimowy wyjazd do Zwardnia odbył się w dniach: 2 lutego - 7 lutego. Na samym początku nie zapowiadał się zbyt dobrze. Żeromiacy zastali Zwardoń "rozpłynięty", nie dało się dostrzec ani trochę śniegu. Byli lekko zasmuceni faktem, że nie będą mogli w pełni doskonalić swoich umiejętności na wszystkich trasach Wielkiej Raczy. Dzięki odrobinie szczęścia śnieg spadł z podwojoną ilością. W tym roku również w wycieczce wzięli udział nowi Żeromiacy, a co za tym idzie nie mogło obejść się bez uroczystego włączenia "świeżaków" do grona Zwardoniaków. Podczas naszej górskiej wyprawy nasi uczniowie nie zapomnieli zrobić kilka pamiątkowych foteczek. Chcieli upamiętnić te wspaniałe chwile jakie umożliwili im wspaniali nauczyciele: prof. Joanna Sierka, wicedyrektor Aneta Pantak, prof. Renata Kowalczyk-Wyderka, a także prof. Rafał Kowalczyk.

Wszyscy wrócili do domu cali i zdrowi, a poniżej udostępniamy kilka cudownych chwil spędzonych przez naszych uczniów w tym niesamowitym miejscu, które pozostanie w ich sercach na zawsze.

Zwardoniak Dorian

Galeria

Dzisiaj uczestnicy prezentowali swoje gry: "Enterprenew", "Snake", "Would you rather?", "David and the Hungarians". Następnie wspólnie wymyślali internetowy quiz Kahoot, sprawdzający wiedzę z podstaw przedsiębiorczości. W ostatnim dniu uczestnicy zaczęli dzień od krótkiego spaceru po okolicy. Popołudnie i wieczór spędzali zwiedzając Kraków. Wieczorem podsumowali cały projekt, wymieniali się spostrzeżeniami i uwagami. To byla niesamowita przygoda, z której wynieśli wiele niezbędnych informacji, jak poradzić sobie w skomplikowanym świecie ekonomii.

Dzisiaj uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup i wspólnie zaczęli przygotowania gry, ktora ma na celu propagowanie przedsiębiorczości. Popołudnie spedzili w stałym punkcie programu - na Krupówkach. Wieczorem cała młodzież  zorganizowała Movie Night, podczas której ogladała A Christmas Prince. Następnie śpiewali świąteczne piosenki przy akompaniamencie gitary.

Dziś rano uczestnicy przygotowali krótkie prezentacje znanych ikon przedsiębiorczości, m.in.: Sergey Brin & Larry Page,  Elon Musk, Jeff Bezos czy Vera Wang. Następnie zostali podzieleni na 6 grup, w których zaczęli PLN20 CHALLENGE - What would you do to make money if all you had was 20pln and 2h? Po południu zaprezentowali swoje pomysły i potrzebne do ich zrealizowania produkty. Swoj biznes będą prowadzić do 15:30 w niedzielę. Wtedy zdecydujemy, która drużyna wygrała i będzie organizować pożegnalną imprezę w poniedziałek, korzystając z zarobionych środków wszystkich grup.
Wieczorem swoją kulturę i obyczaje zaprezentowali Węgrzy podczas Hungarian Cultural Evening.