W dn. 05. 11. 2019 kl. I A pod opieką Pani prof. B. Pustułki i Pani prof. A. Łączkowskiej uczestniczyła w wycieczce do Biblioteki Śląskiej, gdzie mogła zapoznać się z zasobami, gromadzonymi dokumentami z zakresu wszystkich dyscyplin naukowych, warsztatem informacyjnym, regulaminem wypożyczeń. W holu biblioteki młodzież obejrzała okolicznościowe wystawy z okazji 100- lecia wybuchu powstań śląskich. W Muzeum Śląskim, najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie uczniowie obejrzeli zbiory malarstwa, rzeźby, instalacji od 1800 r. do czasów współczesnych oraz wystawy czasowe.

B.P.

Wolontariusze I LO w ramach podziękowania za swoją pracę, wraz z chętnymi uczniami z różnych klas, odwiedzili 17.10 2019 r. Kraków. Młodzież miała okazję zwiedzić Akademię Górniczo - Hutniczą - jedną z najlepszych technicznych uczelni w Polsce, która właśnie obchodzi Jublileusz 100 - lecia. Zostaliśmy zaproszeni do doświadczalnej kopalni, znajdującej się w jednym z budynków, a także wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego historii AGH i zapoznaliśmy się z bogatą ofertą edukacyjną. Centralnym punktem naszego wyjazdu był spektakl w Teatrze Bagatela pt:" Pomoc domowa", który rozbawił wielu do łez.

W dniach od 7 do 10 października 2019 r. obchodziliśmy Dni z patronem szkoły.

Program obchodów:

- 07. 10. 2019 r. -  Klasy II - Głośne czytanie utworów Żeromskiego na godzinach wychowawczych  (5 godz. lek.)

- 08.10.2019 r. -  Konkurs wiedzy o Żeromskim

- 09.10.2019 r. - Poranek z Żeromskim - przedstawienie dla klas I na 4 godz. lekcyjnej i dla klas II i III na 5 godz. lekcyjnej ( na małej sali; tego dnia prosimy o GALOWY STRÓJ)

- 10.10.2019 r. - Klasy I - Głośne czytanie utworów Żeromskiego na godzinach wychowawczych  (5 godz. lek.)

Tradycją Żeromskiego stały się już październikowe wspólne wyjazdy młodzieży do Krakowa. Dzięki współpracy z oddziałem Muzeum Narodowego w tym mieście, właściwie co roku od kilku już lat uczniowie Żeromskiego mają możliwość uczestniczenia w warsztatach poświęconych sztuce. Tym razem 10 października 2019r. odwiedziliśmy Galerię Sztuki Polskiej XIX w. nad Sukiennicami. Przedmiotem zajęć był romantyzm w kontekście literackim. Na własne oczy mogliśmy obejrzeć znane z podręczników obrazy P. Michałowskiego, H. Siemiradzkiego, J.Malczewskiego czy J. Matejki. Każdy z nich inspirowany był romantyzmem. Zajęcia odbywały się w ramach finansowanej przez Ministerstwo Oświaty Kultury Dostępnej. Swój niezwykły urok odsłonił przed nami krakowski Kazimierz – dzielnica, w której przed II wojną światową mieszkali tutejsi Żydzi. O tym nieznanym nam, a przecież bardzo kiedyś polskim świecie, opowiadała nam w sposób zajmujący Pani Przewodnik. Mieliśmy możliwość zobaczyć synagogę i żydowski cmentarz. Dowiedzieliśmy się o zasługach Jana Karskiego. Podróż do Krakowa zakończyła wizyta w Teatrze „Bagatela”. Komedia „Kochankowie nie z tej ziemi” z Magdaleną Walach w roli głównej sprawiła, że Kraków opuściliśmy w wesołych nastrojach. Na pewno nie był to czas zmarnowany. Organizatorzy: Aleksandra Stolecka, Maja Janus, Agnieszka Łączkowska

Wylosowane szczęśliwe numerki na najbliższe dni:

Poniedziałek (30.09) - 22

Wtorek (01.10) - 17

Środa (02.10) - 19

Czwartek (03.10) - 10

Piątek (04.10) - 25

snumer

W poniedziałek klasa II C oraz kilku uczniów z klasy IC uczestniczyło w pokazach i wykładach z fizyki na Uniwersytecie Śląskim. Tematy tegorocznych Osobliwości Świata Fizyki to POD NAPIĘCIEM oraz OGIEŃ - WRÓG CZY PRZYJACIEL.

E. B.B.

Fantom noworodka, poszukiwania serca, a na koniec karetka!

12 września (czwartek) 2019 roku mieliśmy przyjemność odbyć wycieczkę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Dzięki uprzejmości wykładowców zobaczyliśmy wiele ciekawych pomieszczeń. W jednym z nich znajdował się ogromny tablet wyglądający jak stół doświadczalny, gdzie studenci różnych kierunków medycyny mogą poznawać anatomię człowieka lub zwierząt od podstaw. Następnie przeszliśmy do wyposażenia karetki. W salach, które zwiedzaliśmy znajdowały się urządzenia zaawansowane technologicznie m. in. fantomy mężczyzn, dzieci, noworodka oraz kobiety podczas porodu. Mogliśmy sprawdzić puls oraz osłuchać jednego z fantomów, który oprócz podstawowych funkcji, posiadał również funkcję wydzielania płynów takich jak: łzy czy katar, mrugania oczami oraz oddychania, ponadto jego źrenice reagowały na światło. Na koniec podziękowaliśmy a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Podsumowując nasza wycieczka była bardzo ciekawa i edukacyjna, miejmy nadzieję, że za rok również chętnie nas tam ugoszczą.

Relacja Weroniki Kadlubek

Wycieczka do ogrodu doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.

"Budynek Parlamentu, Opactwo Westminister i Zamek Windsor to jedne z najważniejszych miejsc w Anglii. Nam udało się już je zobaczyć, a to dopiero początek! Pozdrawiamy z Londynu!"

Klasy drugie pod opieką Pani prof. B. Pustułki, Pani prof. A. Łączkowskiej, Pani prof. I Boreckiej, oraz ks. A. Młynarczyka miały okazję obejrzeć adaptację „Dziadów cz. III” A. Mickiewicza w MOK Zawiercie dn. 06 lutego 2019 wystawianą przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Twórcy spektaklu skupili się na trzech wątkach dramatu - ojczyzna, patriotyzm, prometeizm. Ciekawa forma przekazu przybliżyła uczniom romantyczny świat naszego narodowego wieszcza. Również oprawa plastyczna jak i muzyczna nadały spektaklowi niepowtarzalny charakter.

B.P.