Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony.logo Razem na swieta-1

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ.

Z dniem 1 września 2018 zostaje zmieniona nazwa liceum na

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

 

 

Informujemy, że po raz kolejny organizowana jest wycieczka narciarska dla uczniów naszej szkoły do Zwardonia i na Słowację. Wycieczka odbędzie się w dniach od 27 stycznia do 1 lutego 2019r. Uczestnicy wycieczki zakwaterowani zostaną w Zwardoniu i korzystać będą ze słowackiego kompleksu narciarskiego na Wielkiej Raczy. Uczniowie zainteresowani udziałem w wycieczce zobowiązani są do wpłacenia zaliczki w wysokości 400zł oraz dostarczenie kierownikowi wycieczki, J. Sierce zgody rodzica (2 egzemplarze) do 12.12.2018r. Wpłaty będą przyjmowane wyłącznie z podpisaną przez rodzica zgodą. Wzór zgody, regulamin wycieczki oraz informację dla ucznia i rodzica są do pobrania na stronie szkoły. Wszystkich zaawansowanych i początkujących miłośników zimowych sportów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce, która stała się już jednym ze znaków rozpoznawczych naszej szkoły. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Joanną Sierką lub Renatą Kowalczyk – Wyderką.

Regulamin wycieczki narciarskiej

Informacje dla rodziców

Zgoda na udział w wycieczce narciarskiej

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu

Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;

Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,

Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!”.

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Te słowa Juliusza Słowackiego były motywem przewodnim trzydniowej wycieczki uczniów I LO do Warszawy. W stolicy naszego kraju gościliśmy od 20 do 22.11.2018. Celem naszej wędrówki był między innymi Zamek Królewski. O szczególnym czasie, w którym mogliśmy go zwiedzać, przypominał nam napis znajdujący się przed wejściem do Zamku- Warszawa stolica wolności: 1918- 2018. Powtórką z historii Polski była opowieść o przeszłości Zamku, a w szczególności o osiągnięciach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. „Niech się Polska przyśni Tobie” – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Była ona przedmiotem warsztatów kulturowych, w których wzięliśmy udział. Z pomocą pani przewodnik mogliśmy wypowiadać się o malarstwie i rzeźbie czasów zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Niepodległa oczami artystów, niezliczona ilość Jej wizerunków stała się materiałem do przemyśleń dla nas, którzy żyją już w wolnej Polsce. Niezwykłym doświadczeniem była wizyta w Sejmie, dla wielu pierwsza w życiu, szczególnie, że mogliśmy obserwować autentyczne dyskusje posłów.

Zakończyliśmy pracę nad naszymi rezolucjami w komisjach i ... nadszedł czas pożegnań i powrotu ... Łezka kręci się w oku, ale chwile spędzone w amerykańskiej szkole JFK w Berlinie jak i kontakty z młodzieżą z wielu stron świata, uważamy za udane i niezwykle cenne. Może w przyszłości to jeden z nas zasiądzie w Europejskim Parlamencie, zostanie słynnym politykiem czy dziennikarzem.

Galeria zdjęć

Kolejny dzień obrad za nami - pracujemy nad naszymi rezolucjami i prowadzimy bardzo ożywione dyskusje w naszych komitetach. Szlifujemy nasz angielski słuchając interesujących wykładów zaproszonych dyplomatów i dziennikarzy. Greetings from Berlin.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

615 wystawców z 20 krajów, 781 pisarzy, bogaty program towarzyszący, setki zwiedzających... I LO nie może zabraknąć na Targach Książki w Krakowie. Niektórzy uczniowie już po raz trzeci pojechali na wycieczkę, by cieszyć się świętem książki. W czwartek 25 października rozpoczęła się 22 edycja tych największych międzynarodowych Targów. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Książki są słowa Arturo Pereza Reverte - "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę". Na Targach można było znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, wartościowe książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, poradniki, albumy i komiksy. Znani wydawcy z całej Polski przygotowali niezwykle bogatą ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Święto literatury i ludzi z nią związanych – po raz kolejny udowodniło, że „książka ma się dobrze”. Szkolny wyjazd na Targi Książki zorganizowali opiekunowie biblioteki.: prof. A. Łączkowska i B. Pustułka

Galeria zdjęć

Nawet niezbyt dobrze zapowiadająca się pogoda nie zraziła Żeromiaków do corocznego już październikowego wyjazdu do Krakowa. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć znaną z filmu Stevena Spielberga fabrykę Schindlera. Niezwykłą i dramatyczną historię ponad tysiąca Żydów, którym życie ocalił Oskar Schindler- Niemiec współpracujący z hitlerowcami- poznaliśmy dzięki ciekawej opowieści Pani przewodnik. Była to dla nas inspiracja, by sięgnąć po film S. Spielberga, do czego wszystkich zachęcamy.

Kraków to miasto, które ukochała Wisława Szymborska. Mieliśmy okazję zobaczyć słynną „Szufladę” Szymborskiej – miejsce w Kamienicy Szołayskich, w którym zgromadzone są pamiątki po słynnej Noblistce.

Wieczór zarezerwowaliśmy na spotkanie z teatrem Bagatela. Obejrzeliśmy sequel popularnej farsy Mayday – czyli Mayday 2 . Przedstawienie zgodnie z konwencją gatunku, czyli farsy- sprowokowało nas do śmiechu. Opowiada o błahych sytuacjach, spiętrzeniu absurdu, reżyser stosuje groteskę, karykaturę. Przedstawienie zapewnia dwie godziny dobrej, czystej rozrywki.

A.S.

Galeria zdjęć

 W dniu 17 października, klasa IA1 i uczniowie z różnych klas wzięli udział w wycieczce do Katowic do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Młodzież z Żeromskiego udała się na koncert edukacyjny z cyklu „Polska w muzyce cudzoziemców”. Podczas koncertu można było wysłuchać utwory artystów: Johanna Sebastiana Bacha, Domenico Scarlatti, Carla Marii Webera, Siergieja Lapunowa, Edward Elgar, Piotr Czajkowski. Orkiestrą dyrygował František Macek, a jako solistki wystąpiły Maria Grochowska (flet), Karolina Wróbel (klawesyn) oraz Agnieszka Podłucka (altówka). Orkestra wykonała takie utwory jak np. polonez czy też preludium symfoniczne Polonia. Ciekawym punktem w programie była także sonata klawesynowa. Dzięki temu wyjazdowi, uczniowie mogli poznać, zwiedzić i zobaczyć, jak funkcjonuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Każdy kontakt z kulturą wysoką ma dobry wpływ na człowieka. Uczniowie udali się na wycieczkę pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Łączkowskiej, p. Iwony Boreckiej i p. Joanny Dziechciarz Dudy.

Galeria zdjęć