Fantom noworodka, poszukiwania serca, a na koniec karetka!

12 września (czwartek) 2019 roku mieliśmy przyjemność odbyć wycieczkę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Dzięki uprzejmości wykładowców zobaczyliśmy wiele ciekawych pomieszczeń. W jednym z nich znajdował się ogromny tablet wyglądający jak stół doświadczalny, gdzie studenci różnych kierunków medycyny mogą poznawać anatomię człowieka lub zwierząt od podstaw. Następnie przeszliśmy do wyposażenia karetki. W salach, które zwiedzaliśmy znajdowały się urządzenia zaawansowane technologicznie m. in. fantomy mężczyzn, dzieci, noworodka oraz kobiety podczas porodu. Mogliśmy sprawdzić puls oraz osłuchać jednego z fantomów, który oprócz podstawowych funkcji, posiadał również funkcję wydzielania płynów takich jak: łzy czy katar, mrugania oczami oraz oddychania, ponadto jego źrenice reagowały na światło. Na koniec podziękowaliśmy a następnie ruszyliśmy w drogę powrotną. Podsumowując nasza wycieczka była bardzo ciekawa i edukacyjna, miejmy nadzieję, że za rok również chętnie nas tam ugoszczą.

Relacja Weroniki Kadlubek

Galeria zdjęć

Wycieczka do ogrodu doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie.

Galeria zdjęć

"Budynek Parlamentu, Opactwo Westminister i Zamek Windsor to jedne z najważniejszych miejsc w Anglii. Nam udało się już je zobaczyć, a to dopiero początek! Pozdrawiamy z Londynu!"

Galeria zdjęć

Klasy drugie pod opieką Pani prof. B. Pustułki, Pani prof. A. Łączkowskiej, Pani prof. I Boreckiej, oraz ks. A. Młynarczyka miały okazję obejrzeć adaptację „Dziadów cz. III” A. Mickiewicza w MOK Zawiercie dn. 06 lutego 2019 wystawianą przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Twórcy spektaklu skupili się na trzech wątkach dramatu - ojczyzna, patriotyzm, prometeizm. Ciekawa forma przekazu przybliżyła uczniom romantyczny świat naszego narodowego wieszcza. Również oprawa plastyczna jak i muzyczna nadały spektaklowi niepowtarzalny charakter.

B.P.

W dniach od 27 stycznia do 1 lutego 2019 r. odbyła się nasza, tradycyjna wycieczka narciarska do Zwardonia. Co roku ta sama, ale jakże wyczekiwana! Przywitały nas tony śniegu i to nie tylko na stokach. Mieszkaliśmy jak zwykle u Halki i zasypanego po pas Antka, a szusowaliśmy na trasach Wielkiej Raczy. Niebieskie, czerwone, czarne… do wyboru, do koloru. Nasi uczniowie mogli oddać się szaleństwu na narciarskich ścieżkach i podszkolić swoje umiejętności w jeździe na „parapetach” i „boazeriach”. Ale nie tylko… Były również balety na śniegu, sesje zdjęciowe, śpiewy, podchody… Nie obyło się oczywiście bez oficjalnego przyjęcia do grona Zwardoniaków „świeżych” uczestników naszej cyklicznej, górskiej wyprawy (opiekunów też). Dyplomem Honorowego Zwardoniaka nagodzeni zostali również stali bywalcy, czyli ci, którzy już po raz trzeci zagościli w tym wyjątkowym miejscu.

Wyjazd udany, zaliczony, wszyscy wrócili zdrowi i cali (no może prawie wszyscy) i co najważniejsze bez kontuzji. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia naszej galerii, a szczególnie polecamy nasze filmiki :D

Galeria zdjęć

https://youtu.be/Y69WzLznXig
https://youtu.be/5MmwTE_mdow
https://youtu.be/l4bh0iis6r8
https://youtu.be/izkW8hvI5tk
https://youtu.be/ZySw3Tq5HgM
https://youtu.be/XLtKe_-USfU
https://youtu.be/g4XRIV3HTjM
https://youtu.be/_mmM2HSYbBU
https://youtu.be/izWeMXply7s

Do zobaczenia za rok

A.P.

W środę 30 stycznia uczniowie klasy 1A1 odwiedzili Urząd Miejski w Zawierciu. Przedstawicieli naszej szkoły po urzędzie oprowadzała Sekretarz Miasta Agata Jarza Korpyś. Scharakteryzowała, jak wygląda system pracy w Urzędzie, a naczelnicy wydziałów informowali o zakresie swoich obowiązków. Żeromiacy spotkali się również z Prezydentem Miasta Łukaszem Konarskim, który podkreślił, jak ważna dla niego jest aktywność obywatelska młodych i głos młodzieży w mieście. Następnie uczniowie wzięli udział w sesji Rady Miasta, na której radni procedowali nad uchwałą budżetową na 2019 rok. Spotkanie to wpisuje się w plany Prezydenta Konarskiego dot. aktywności obywatelskiej młodych ludzi. Dzięki temu możemy poznawać Urząd Miasta od środka. Chodzi o to, aby młodym ludziom było potem łatwiej załatwiać sprawy w urzędzie i będą oni chętniej włączać się w życie miasta. Dzięki tego typu spotkaniom wzrasta świadomość obywatelska żeromiaków. Dzięki tego typu spotkaniom wzrasta świadomość obywatelska żeromiaków.

Galeria zdjęć

We wtorek 22.01.2019 r. uczniowie klas pierwszych : IA1, IA2 i IB wybrali się do Opery Śląskiej w Bytomiu na balet „Dziadek do orzechów" z muzyką Piotra Czajkowskiego. To jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych – opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie… Magię widowiska podkreślała przepiękna muzyka, między innymi porywający „Walc Kwiatów” – jeden z najpiękniejszych walców na świecie i „Taniec żołnierzyków” – ponadczasowe dzieło, a także wyjątkowa, bajkowa scenografia. Wszystko oprawione wspaniałym wykonaniem artystów.O widowisku uczniowie mogli dowiedzieć się wcześniej dużo więcej dzięki referatowi, który na temat spektaklu przedstawił w czasie podróży do Bytomia uczeń klasy IA1 Bernard Stawarz.

Galeria zdjęć

Informujemy, że po raz kolejny organizowana jest wycieczka narciarska dla uczniów naszej szkoły do Zwardonia i na Słowację. Wycieczka odbędzie się w dniach od 27 stycznia do 1 lutego 2019r. Uczestnicy wycieczki zakwaterowani zostaną w Zwardoniu i korzystać będą ze słowackiego kompleksu narciarskiego na Wielkiej Raczy. Uczniowie zainteresowani udziałem w wycieczce zobowiązani są do wpłacenia zaliczki w wysokości 400zł oraz dostarczenie kierownikowi wycieczki, J. Sierce zgody rodzica (2 egzemplarze) do 12.12.2018r. Wpłaty będą przyjmowane wyłącznie z podpisaną przez rodzica zgodą. Wzór zgody, regulamin wycieczki oraz informację dla ucznia i rodzica są do pobrania na stronie szkoły. Wszystkich zaawansowanych i początkujących miłośników zimowych sportów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce, która stała się już jednym ze znaków rozpoznawczych naszej szkoły. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Joanną Sierką lub Renatą Kowalczyk – Wyderką.

Regulamin wycieczki narciarskiej

Informacje dla rodziców

Zgoda na udział w wycieczce narciarskiej

Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu

Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu;

Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna,

Szli dalej krzycząc: „Boże! Ojczyzna! Ojczyzna!”.

Wtem Bóg z Mojżeszowego pokazał się krzaka,

Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?”

Te słowa Juliusza Słowackiego były motywem przewodnim trzydniowej wycieczki uczniów I LO do Warszawy. W stolicy naszego kraju gościliśmy od 20 do 22.11.2018. Celem naszej wędrówki był między innymi Zamek Królewski. O szczególnym czasie, w którym mogliśmy go zwiedzać, przypominał nam napis znajdujący się przed wejściem do Zamku- Warszawa stolica wolności: 1918- 2018. Powtórką z historii Polski była opowieść o przeszłości Zamku, a w szczególności o osiągnięciach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. „Niech się Polska przyśni Tobie” – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Była ona przedmiotem warsztatów kulturowych, w których wzięliśmy udział. Z pomocą pani przewodnik mogliśmy wypowiadać się o malarstwie i rzeźbie czasów zaborów i dwudziestolecia międzywojennego. Niepodległa oczami artystów, niezliczona ilość Jej wizerunków stała się materiałem do przemyśleń dla nas, którzy żyją już w wolnej Polsce. Niezwykłym doświadczeniem była wizyta w Sejmie, dla wielu pierwsza w życiu, szczególnie, że mogliśmy obserwować autentyczne dyskusje posłów.

Zakończyliśmy pracę nad naszymi rezolucjami w komisjach i ... nadszedł czas pożegnań i powrotu ... Łezka kręci się w oku, ale chwile spędzone w amerykańskiej szkole JFK w Berlinie jak i kontakty z młodzieżą z wielu stron świata, uważamy za udane i niezwykle cenne. Może w przyszłości to jeden z nas zasiądzie w Europejskim Parlamencie, zostanie słynnym politykiem czy dziennikarzem.

Galeria zdjęć