Nasza szkoła jak zawsze aktywna. "Razem na Święta" to akcja dla wolontariuszy zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacja

"Przeciw mowie nienawiści" to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu. Jego celem jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka. W ramach tej inicjatywy zwiedziliśmy obóz Auschwitz - Birkenau oraz odbyły się warsztaty dla młodzieży w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. W warsztatach wraz z uczniami wzięli udział nauczyciele I LO i II LO w Zawierciu oraz przedstawiciele policji. Opiekunowie: Joanna Dziechciarz - Duda, Agnieszka Łączkowska, Aleksandra Widawska.

X – jubileuszowa Familiada już za nami! 4 XII 2019 r. spotkaliśmy się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia. Co roku imprezę organizują p. Joanna Dziechciarz - Duda i p. Agnieszka Łączkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zawierciu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przy współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego. Wspólnie z MOPS-em Zawiercie podsumowaliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych o tematyce „Narkotyki Dopalacze – Życia Wypalacze”. 11 czteroosobowych drużyn z zawierciańskich szkół podstawowych rywalizowało ze sobą w III etapach. Oprócz różnych zadań manualnych, musieli wykazać się także obszerną wiedzą z zakresu profilaktyki zachorowań na HIV i AIDS, bezpieczeństwa, praw dziecka czy koligacji rodzinnych i innych.

W dniu 20 listopada obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Z tej okazji wzięli udział pod opieką P. Marty Wyrembak uczniowie klasy II d. Najpierw przeszliśmy ulicami Zawiercia, a na mecie okazało się, że czekają na nas atrakcje w postaci przemówienia, czym zajmuje się UNICEF oraz co to są Prawa Dziecka. Następnie nasi uczniowie wraz z młodszymi uczestnikami tworzyli kolaże, przedstawiające temat praw dziecka.

Marta Wyrembak

"Nasi kochani WOLONTARIUSZE Jurassic Forest Run edycji jesiennej z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu oraz przyjaciele . Cieszymy się że mamy przyjemność współpracować z taką młodzieżą, która nie po raz pierwszy z nami jest  . Dziękujemy również opiekunce Pani Profesor Joanna Dziechciarz-Duda oraz Maciej Duda za pomoc.
Sesja fotograficzna Macgregor Photography jest jak zawsze tylko dodatkiem i nagrodą dla tych młodych ludzi za zaangażowanie - czyż oni nie są piękni ? - DZIĘKUJEMY !!!"

LICZYMY NA WASZE ZAANGAŻOWANIE! Środki czystości, żywność przynosimy 5 grudnia 2019 r. do sali 87 lub w wyznaczonym miejscu przy pokoju nauczycielskim. W razie pytań służymy pomocą - Marta Skrzypiciel Karina Surowiec
Poniżej opis naszej Rodziny!

Kategoria: TRUDNA SYTUACJA LOSOWA
Rodzina DRUGA żyła bardzo spokojnie do momentu, kiedy zmarła mama Ewy i Mateusza. Sytuacja finansowa w jednej chwili ze stabilnej stała się krytyczna – pani Ewa musiała zająć się wychowaniem swojego brata oraz zostać opiekunem prawnym. Nie mogła podjąć pracy. Mateusz zmaga się z problemami psychologicznymi i wymaga ciągłej opieki. Na dodatek nagłe odejście mamy załamało Ewę i przez kilka długich miesięcy zmagała się z depresją i lękiem przed przyszłością. Rodzeństwo zajmuje teraz małe, dwupokojowe mieszkanie z kuchnią i niewielką ubikacją. Obecnie Ewa sprawuje pieczę jako rodzina zastępczą nad swoim bratem. Rodzina otrzymuje rentę rodzinną, świadczenie wychowawcze oraz środki z program 500+. Jednak po odjęciu kosztów mieszkania, pozostaje tylko 492 zł na osobę.

NaSZPIKuj się wiedzą o DKMS i przyłącz się do nas! Podczas Dnia Dawcy zorganizowanego w naszej szkole 22.10.2019 r. uczniowie klas III rejestrowali się do bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych Fundacji DKMS. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Dlatego jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy zawsze okazują się osobami o wrażliwym sercu. Być może dzięki ich pomocy, ktoś otrzyma szansę na życie. Głównymi organizatorkami były panie: Joanna Dziechciarz – Duda i Agnieszka Łączkowska, które już po raz drugi zorganizowały w szkole taki dzień poprzedzony prelekcjami na powyższy temat. Nasi wolontariusze umożliwili rejestrację ponad 30 pełnoletnim uczniom, ( w tym kilku nauczycielom :), którzy świadomie i dobrowolnie podjęli decyzję o zostaniu potencjalnymi dawcami szpiku. Na Dzień Dawcy zaproszone zostały także panie ze Szpitala i Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu. Uczniowie mogli sprawdzić ciśnienie krwi i przekonać się jak działają alkogogle i narkogogle. Ponadto w czasie akcji odbyła się sprzedaż słodkości i zbiórka pieniędzy, mająca na celu wsparcie finansowe fundacji DKMS. Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w akcji oraz tym, którzy przyczynili się do jej zorganizowania.

21.10.2019 r. odbyły się w klasach trzecich prelekcje szerzące ideę dawstwa szpiku kostnego i propagujące jutrzejszy Dzień Dawcy. Zapraszamy wszystkich pełnoletnich chętnych jutro na starą halę sportową.

Prowadzące: Agnieszka Łączkowska, Joanna Dziechciarz - Duda