Uczniowie ILO udali się 9 stycznia 2020 r. ze świąteczną wizytą do Szpitala Powiatowego w Zawierciu, Domu Pomocy Społecznej w Zawierciu i Domu Opieki Eden w Myszkowie, by okazać trochę ciepła, zrozumienia i wsparcia pacjentom, dzieląc się z ich mieszkańcami radością Bożego Narodzenia. Przebrani za Mikołaje i Anioły poszli podzielić się swoją radością i wielkim sercem. Było mnóstwo ciepłych słów, życzeń, chwil pełnych wzruszeń, ale przede wszystkim wspólne kolędowanie, drobne podarki i słodkości. Czas kolędy w szpitalu może odmienić postrzeganie „dawania” i „otrzymywania”. Każda łza wzruszenia i uśmiech pacjentów, napełniały kolędników ogromnym uczuciem spełnienia i radości z robienia czegoś dobrego dla innych. Z pewnością dla pacjentów ważne było też wsparcie duchowe księdza katechety pracującego w I LO - jego modlitwa, błogosławieństwo udzielone chorym oraz życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Dla naszych uczniów była to zaś najwspanialsza lekcja wychowawcza, okazja, by otworzyć się na drugiego człowieka. Opiekę nad uczniami sprawowali: ks. A. Dróżdż, prof. A. Łączkowska, Prof. J. Dzieciraz- Duda. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasza akcję:)

Nasza szkoła jak zawsze aktywna. "Razem na Święta" to akcja dla wolontariuszy zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacja

"Przeciw mowie nienawiści" to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu. Jego celem jest podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat ochrony praw człowieka. W ramach tej inicjatywy zwiedziliśmy obóz Auschwitz - Birkenau oraz odbyły się warsztaty dla młodzieży w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. W warsztatach wraz z uczniami wzięli udział nauczyciele I LO i II LO w Zawierciu oraz przedstawiciele policji. Opiekunowie: Joanna Dziechciarz - Duda, Agnieszka Łączkowska, Aleksandra Widawska.

X – jubileuszowa Familiada już za nami! 4 XII 2019 r. spotkaliśmy się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia. Co roku imprezę organizują p. Joanna Dziechciarz - Duda i p. Agnieszka Łączkowska z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zawierciu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Zawierciu w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przy współpracy Centrum Rozwoju Lokalnego. Wspólnie z MOPS-em Zawiercie podsumowaliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych o tematyce „Narkotyki Dopalacze – Życia Wypalacze”. 11 czteroosobowych drużyn z zawierciańskich szkół podstawowych rywalizowało ze sobą w III etapach. Oprócz różnych zadań manualnych, musieli wykazać się także obszerną wiedzą z zakresu profilaktyki zachorowań na HIV i AIDS, bezpieczeństwa, praw dziecka czy koligacji rodzinnych i innych.

W dniu 20 listopada obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF. Z tej okazji wzięli udział pod opieką P. Marty Wyrembak uczniowie klasy II d. Najpierw przeszliśmy ulicami Zawiercia, a na mecie okazało się, że czekają na nas atrakcje w postaci przemówienia, czym zajmuje się UNICEF oraz co to są Prawa Dziecka. Następnie nasi uczniowie wraz z młodszymi uczestnikami tworzyli kolaże, przedstawiające temat praw dziecka.

Marta Wyrembak

"Nasi kochani WOLONTARIUSZE Jurassic Forest Run edycji jesiennej z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu oraz przyjaciele . Cieszymy się że mamy przyjemność współpracować z taką młodzieżą, która nie po raz pierwszy z nami jest  . Dziękujemy również opiekunce Pani Profesor Joanna Dziechciarz-Duda oraz Maciej Duda za pomoc.
Sesja fotograficzna Macgregor Photography jest jak zawsze tylko dodatkiem i nagrodą dla tych młodych ludzi za zaangażowanie - czyż oni nie są piękni ? - DZIĘKUJEMY !!!"