5 marca 2020 r. w I LO znowu polała się krew. "Ofiary" to 24 pełnoletnich uczniów naszej szkoły...:)

W akcji krwiodawstwa udział wzięli uczniowie klas trzecich oraz kilkoro uczniów klas drugich, którzy ukończyli 18 lat i zdecydowali się po raz pierwszy oddać krew. Spośród osób, które zgłosiły się do rejestracji, życiodajnym płynem podzieliło się ostatecznie aż 12 osób (po 450 ml każdy uczestnik). W dodatku, w tej grupie było 8 osób, które zrobiły to po raz pierwszy. Biorący udział w akcji musieli najpierw wypełnić ankietę dotyczącą ogólnego stanu zdrowia, potem przechodzili testy krwi oraz byli badani przez lekarza. Na koniec, po pobraniu krwi,  każdy dostawał słodki „posiłek regeneracyjny” w postaci czekolad oraz pamiątkowy długopis. Dziękujemy personelowi medycznemu za miłą atmosferę oraz sprawne i profesjonalne przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. Jesteśmy dumni z tego, co robią nasi uczniowie! Młodzi, wrażliwi i otwarci na innych ludzi potwierdzają w ten sposób, że zawsze i w każdych okolicznościach można na nich liczyć. Koordynatorem przedsięwzięcia była pani Agnieszka Łączkowska. Kolejna akcja odbędzie się we wrześniu 2020 roku. Zapraszamy!!!

Opiekun SK PCK

Galeria zdjęć

5 marca 2020 r. zapraszam wszystkich pełnoletnich uczniów do wzięcia udziału w akcji krwiodawstwa w naszej szkole.

Olimpiada PCK to ogólnopolski konkurs dla tych, którzy wiedzą, jak zdrowo i aktywnie żyć. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. Alicji Matysik z klasy Ih otrzymała największą liczbę punktów w etapie szkolnym i reprezentowała naszą szkołę 18 grudnia 2019 r. w etapie rejonowym XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK w ZS im. Oskara Langego w Zawierciu. Podczas tego etapu uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z 30 pytań ( z jedną odpowiedzią poprawną oraz pytania o charakterze „prawda-fałsz”), dotyczących prawidłowego odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Gratulujemy Alicji zdobycia II miejsca w etapie rejonowym i trzymamy kciuki w przyszłym roku!!! 

Galeria zdjęć

29 listopada w studiu koncertowym Radia Katowice w ramach audycji " Wyważony temat" odbyło się spotkanie ekspertów (lekarzy, dietetyków, fizjoterapeutów) z uczniami województwa śląskiego. I LO reprezentowała silna grupa z klas I i II. Tematem przewodnim spotkania było propagowanie zdrowego trybu życia, zdrowych nawyków żywieniowych oraz przyczyny i skutki nadwagi u dzieci i młodzieży. Cała debata - w formie video była transmitowana na żywo na stronie Radia Katowice i na kanale You Tube: https://youtu.be/Zt_L0lAZL7A Nasza młodzież chętnie wypowiadała się na powyższy temat i zastanawiała się wraz z ekspertami: "Czym jest nadwaga a czym otyłość? Jakie niesie za sobą konsekwencję? Czy takim problemom da się zapobiec i jak je leczyć?". Brawo I LO!!! Spotkanie było dla nas tym bardziej miłe, że kilku dziennikarzy Radia Katowice to nasi absolwenci i z rozrzewnieniem wspominali czasy pobytu w naszej szkole !

Galeria zdjęć

 

Za nami 23. już edycja Świątecznej Zbiórki Żywności! Przez dwa dni, od piątku 29.11 do soboty 30.11 w ponad 3,3 tysiącach sklepów w całej Polsce można było podzielić się z potrzebującymi. W akcji wzięło udział ponad 53 tysiące wolontariuszy, wśród których znalazła się grupka naszych uczniów współpracujących z Fundacją ADSUM. Aby dołączyć do charytatywnej zbiórki, wystarczyło przy okazji wizyty w sklepie zakupić dodatkowe artykuły spożywcze, i po odejściu od kasy, przekazać je naszym wolontariuszom w specjalnie oznakowanych punktach. Rekomendowane były przede wszystkim produkty z długim terminem przydatności. Nasze dziewczyny z klas: Ih, Id i Ia radziły sobie rewelacyjnie i zebrały naprawdę dużą ilość produktów! W Polsce według aktualnych danych około 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie. To właśnie dla nich organizowana jest co roku Świąteczna Zbiórka Żywności. W akcję zaangażowała się już m.in. internetowa grupa Tuba Smaku – Pascal Brodnicki, Agnieszka Mielczarek, Sugarlady, UMAMI i Posmakuj Polski na swoich kanałach na Youtubie promują ideę Banków Żywności i zachęcają do finansowego wsparcia akcji.

A. Ł.

Galeria zdjęć

12 uczennic z klas I, II i III wzięło udział we wtorek 26.11.2019 r. w etapie szkolnym XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy IH Alicja Matysik  zdobywając największą ilość punktów i będzie reprezentowała naszą szkołę w grudniu w ZS im. Oskara Langego w Zawierciu, gdzie odbędzie się kolejny etap Olimpiady PCK. Trzymamy kciuki!

Opiekun SK PCK Agnieszka Łączkowska

Zapraszam wszystkich chętnych uczniów do wzięcia udziału w XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Etap szkolny odbędzie się w czwartek ( 26 listopada ) na 4 godz. lekcyjnej (10.45 - 11.30) w sali nr 33.

Opiekun SK PCK

15 października 2019 r. na hali sportowej przy sklepiku odbyła się pierwsza akcja honorowego oddawania krwi w naszej szkole. W akcji organizowanej przez Szkolne Koło PCK pod opieką pani A. Łączkowskiej udział wzięło ponad 30 osób. Chętni musieli najpierw wypełnić ankietę dotyczącą ogólnego stanu zdrowia, potem przechodzili testy krwi oraz byli badani przez lekarza. Na koniec, po pobraniu krwi, każdy dostawał słodki „posiłek regeneracyjny” w postaci czekolady. Łącznie zebraliśmy ponad 5 l krwi. Organizator składa serdecze podziekowania wszystkim uczniom klas III, którzy wlączyli się w tę formę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziękujemy także personelowi medycznemu za miłą atmosferę oraz sprawne i profesjonalne przeprowadzenie całego przedsięwzięcia.

Galeria zdjęć

Zapraszam 15 października na akcję krwiodawstwa
Jak zwykle godz. 9.00
Hala sportowa Proszę skarbników klas o dostarczenie listy uczniów chętnych do oddania krwi

 Opiekun Szkolnego Koła PCK

Agnieszka Łączkowska

 Zanim udasz się na akcję krwiodawstwa w naszej szkole czy do centrum krwiodawstwa, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach...

O wytycznych zostania dawcą, opowiadała klasom trzecim 01.10.2019 r. Pani Anita Kopeć, pracownik  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Głównym celem pogadanki było uzmysłowienie słuchaczom jak ważnym elementem dla ratowania ludzkiego życia są zapasy krwi. Prowadząca przekazała niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego oddawania krwi. Szczegółowo omówiła, kto może zostać krwiodawcą i jakie są ku temu przeciwwskazania. Zwróciła też uwagę na fakt, iż idea honorowego krwiodawstwa opiera się na ratowaniu życia ludzkiego – głównie osób poszkodowanych w wypadkach, oczekujących na operacje chirurgiczne czy  przeszczep szpiku kostnego. Słuchacze dowiedzieli się o korzyściach wynikających z bycia honorowym krwiodawcą. Uczestnicy zajęć z wielką uwagą przysłuchiwali się informacjom. Kilkoro z nich wzięło udzial w konkursie przygotowanym przez Regionalne Centrum i otrzymało nagrody. Organizatorem spotkania była pani Agnieszka Łączkowska

Galeria zdjęć