BerMun 2019 – Modelowa Konferencja ONZ
Wyjazdy młodzieży I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego na konferencję „BerMun” to już tradycja. Co roku w listopadzie uczestniczymy w tej międzynarodowej imprezie, a przy okazji zwiedzamy Berlin. W tym roku, w dniach 19-23 listopada, również tam byliśmy. Oto wspomnienia naszych uczniów nt. ich udziału w konferencji.....

Galeria zdjęć

Wyjazdy młodzieży I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego na konferencję „BerMun” to już tradycja. Co roku w listopadzie uczestniczymy w tej międzynarodowej imprezie, a przy okazji zwiedzamy Berlin.
W dniach 19-23 listopada siedmioosobowa delegacja uczniów naszej szkoły (Julia Domagała, Mateusz Cupiał, Kacper Drabek, Maja Brzezińska, Antonina Biały, Anita Piwowarczyk, Amelia Jakubik) wraz z dwoma nauczycielkami (p. Sawą Hąc-Jakubik oraz p. Joanną Dziechciarz-Dudą) miała okazję gościć w pięknej stolicy Niemiec.
W pierwszym dniu naszego pobytu w godzinach popołudniowych zwiedziliśmy centrum miasta, a wieczorem, po zarejestrowaniu się w amerykańskiej szkole im. John’a Fitzgerald’a Kennedy’ego, zostaliśmy zakwaterowani u rodzin uczniów w/w szkoły. Goszczące nas rodziny okazały nam dużo serdeczności i zadbały o to, aby nasz pobyt u nich był niezapomniany.....

Galeria zdjęć

Nasi uczniowie wraz z zaproszonymi uczniami szkół podstawowych już drugi dzień, obradowali i promowali działania na rzecz poprawy klimatu. Pracując w 5 komisjach, zbudowali cztery rezolucje i projekty lokalnych rozwiązań mających na celu powstrzymanie efektów zmian klimatycznych. Jubileuszowa X Konferencja ŻERMUN 2019 zakończyła się ceremonią, podczas której wysłuchaliśmy doskonałej muzyki, podsumowaliśmy naszą pracę, a Pani dyrektor wraz z naszym gościem Panią Sekretarz Miasta Agatą Jarza – Korpyś wręczyły najlepszym mówcom nagrody. Skoro była to już X konferencja nie zabrakło też wspomnień, a jubileusz uczciliśmy tortem. Młodzi delegaci wykazali się nie tylko bardzo dobrym poziomem opanowania języka angielskiego, ale również dużą wiedzą na temat środowiska i ekologii. Okazuje się, że walka o poprawę sytuacji klimatycznej jest coraz ważniejsza dla młodzieży nie tylko w Zawierciu, ale również na całym świecie. W tym samym dniu 15 marca w wielu miastach w Polsce i 82 krajach na świecie trwał protest uczniów biorących udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym, to część ogólnoeuropejskiego ruchu, który powstał po ekologicznej deklaracji 16-letniej Szwedki Grety Thurnberg na COP24 w Katowicach. Młoda uczennica na szczycie zaprotestowała przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. Greta Thurnberg jest oficjalną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla. Cieszymy się, że my też na swój sposób mogliśmy się do tego ruchu przyłączyć.

Galeria zdjęć

W siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach rozpoczęły się dziś obrady konferencji KatMUN 2019! Troje delegatów reprezentujących naszą szkołę (a w zasadzie Białoruś, Filipiny i Meksyk...) - Weronika, Ola i Tymoteusz - uczestniczy dziś w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz w pracach Komisji Praw Człowieka. Relację z dalszych wydarzeń będziemy zdawać na bieżąco :)

Galeria zdjęć

Drugi dzień Żermuna 2018

W dniach 8-9 marca odbyła sie w naszej szkole juz po raz dziewiąty modelowa konferencja ONZ Żermun. Jest ona wzorowana na innej modelowej konferencji ONZ o nazwie „BERMUN”, w której bierzemy udział od 2007 roku. Konferencja w Berlinie polega na symulowaniu prawdziwych obrad ONZ. Uczniowie mają za zadanie wcielić się w rolę delegatów obcego kraju i z ich perspektywy omawiają w języku angielskim najbardziej kluczowe kwestie społeczno - polityczne współczesnego świata.

Galeria zdjęć

 

Pierwszy dzień Żermuna 2018

Galeria zdjęc