Zwiedzamy Jurę. Zamek w Podzamczu

Kraków. Kościół Mariacki.Wawel.Kazimierz. Synagoga. Fabryka Schindlera

Szkoła. Mirów - Bobolice , Muzeum Stary Młyn Żarki

14.06.2019 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia dofinansowania na utworzenie Szkolnej Ekopracowni.  Zarząd WFOŚiGW w V edycji projektu " Zielona pracownia", przyznał naszej szkole dofinansowanie w kwocie 28837.85 zł. Wyróżnienie odebrali uczniowie klasy IIc: Krzysztof Bednarz, Kacper Ciszewski, którzy reprezentowali zespół uczniów pracujących nad projektem: Jakub Cupiał, Kacper Ciszewski, Adrian Słuszniak, Karol Jagielak, Mateusz Jaworski, Adrian Reszka, Krzysztof Bednarz, Szymon Cisowski - klasa IIc, Tymoteusz Januszek, Bartłomiej Skwara - klasa Ic pod kierownictwem pani Urszuli Ogurek.

Zapraszam zainteresowanych do projektu. Liczba miejsc: 8. Zapisy: Joanna Dziechciarz - Duda

Dnia 25 stycznia 2019 r. naszej szkole odbyła się sesja popularnonaukowa mająca na celu przybliżenie uczniom kultury dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Miasto, Masa, Maszyna”. Gościem specjalnym była Pani dr Elżbieta Wróbel, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, która w prezentacji pod tytułem ,,Poezja jako budowa” przybliżyła nam, uznawane za trudne, zasady poezji awangardowej. Był to niezwykle ciekawy wykład ukazujący twórczość Tadeusza Peipera oraz kulturę dwudziestolecia międzywojennego. W sesji czynny udział brali również uczniowie naszej szkoły: Weronika Sikora z klasy Ia2 ( prezentacja dotyczyła najważniejszych wydarzeń literackich lat dwudziestych ubiegłego wieku) , Aleksandra Krupa z klasy Ia2 ( prezentacja Oli nosiła tytuł ,,3xM”). Następnie po krótkiej przerwie wyemitowany został fragment filmu zatytułowany ,,Papież Awangardy”. Kamila Gajecka oraz Julia Skwarek z klasy IIa zaznajomiły nas z twórczością Witkacego. Na zakończenie Mateusz Cupiał z klasy Ia2 przedstawił prezentację przygotowaną przez Natalię Skałę i Olę Janeczek( również z klasy 1a2). Jej tytuł brzmiał ,, Marsz futurystów”. W związku z sesją powstało kilka plakatów, autorkami dwóch z nich były: Ala Lubasińska oraz Weronika Sikora. Sesje we współpracy z zaprzyjaźnionym Uniwersytetem odbywają się już od kilku lat, mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć kolejne.
J.S. i K. G.

Już po raz kolejny w dn. 20.12.2018 r. Pani Martę Wnuk z KPP w Zawierciu, która przeprowadziła warsztaty dla klas drugich. Tym razem spotkanie było poświęcone „Przestępstwom z nienawiści”- propagowaniem ustroju totalitarnego, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych.

B.P.

Częścią obchodów stulecia Niepodległości Polski była sesja naukowa zorganizowana przez uczniów zaangażowanych w realizację projektu "Wspólna Niepodległa". Wydarzenie to odbyło się 28 listopada a data ta została wybrana nie przez przypadek. W tym dniu przypadła bowiem rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Jeden z zaprezentowanych referatów dotyczył tego właśnie tematu, przypominając m.in. o pierwszych posłankach, jakie zasiadły w ławach polskiego Sejmu w 1919 r. Prelegenci z klas 1A2, 2A, 2D oraz 3A zaprezentowali także referaty dotyczące głównego tematu projektu, a więc udziału mniejszości narodowych i etnicznych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i budowanie II Rzeczypospolitej. Przypomnieli o żołnierzach pochodzenia żydowskiego walczących w Legionach Polskich, roli mniejszości ormiańskiej, zobrazowali zróżnicowanie narodowe ówczesnego państwa polskiego, ale także naszego najbliższego regionu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przygotowanie sesji!

IX Familiada była magiczna. Fani Harrego Pottera zgromadzeni na jednej scenie, czarodziejski widok... Familiada jest co roku organizowana przez I LO pod kierunkiem p. Joanny Dziechciarz - Dudy i p. Agnieszki Łączkowskiej we współpracy z p. Haliną Bulską – Sobusik - Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Zawiercie ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

Dzieci klas IV z 11 zawierciańskich szkół podstawowych wzięły udział w imprezie zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z HIV i AIDS. W Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyły sie różnorodne konkurencje, w ramach których uczestnicy zdobywali punkty dla swoich domów - szkół. W trzyetapowym konkursie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa, a także związaną z HIV i AIDS i koligacjami rodzinnymi, które były głównym tematem rywalizacji. Wiele atrakcji czekało na miłośników sagi o najpopularniejszym na świecie młodym czarodzieju.