Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony.

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ.

Z dniem 1 września 2018 zostaje zmieniona nazwa liceum na

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

Kolejny dzień naszej wymiany polsko - ukraińskiej przebiegał w dwóch etapach: polskie Tatry, gdzie króluje Matka Natura oraz wywiad z mieszkańcami Zakopanego o stereotypach polsko - ukraińskich. Nakręcone materiały zostaną wkrótce opublikowane.

B.P.

Jesteśmy już na półmetku wymiany. Przez cały czas intensywnie gromadzimy materiał do naszych filmów. Próbujemy dowiedzieć się, co Polacy wiedzą o Ukrainie i jakie mają zdanie o naszych sąsiadach? Czy przeciętny Polak postrzega Ukraińców przez pryzmat stereotypu? Zdobyliśmy wiele ciekawych doświadczeń i mamy nadzieję, że uda się nam pokazać efekty w filmach. W tym celu poznajemy tajniki sztuki filmowania. W piątek 19 października 2018 r. odwiedziliśmy krakowskie studio telewizyjne stacji TVN. To było bardzo interesujące doświadczenie, dzięki któremu mięliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca na planie filmowym produkowanych tam seriali; “Szkoła” i “Szpital”, zajrzeliśmy do studia telewizyjnego, studyjnej reżyserki, obsługiwaliśmy profesjonalne kamery, a nawet nagraliśmy swój Talk Show. Podsumowanie projektu już niedługo, o czym poinformujemy niebawem oraz udostępnimy Wam wyprodukowane przez nas filmy.

AS

Już po raz kolejny w dn. 16.10.2018 r. rozpoczęła się wymiana polsko - ukraińska w Poroninie, który potrwa do 24.10. 2018r. 18 uczniów pod opieką pani prof. J. Sierki, pani prof. B. Pustułki, a później pani prof. G. Zawały i pani prof. U. Ogurek realizuje projekt ”Kamera akcja” łączący młodzież z Ukrainy i Polski. Tematyką projektu jest sztuka, a konkretniej film, odkrywanie naszych krajów, ich kultur, wspólnych korzeni, historii, a także poznawanie języka. Podczas trwania projektu, poza warsztatami związanymi z odkrywaniem kultury, języka, wspólnych korzeni oraz historii, odbędą się warsztaty filmowe, podczas których zostanie stworzony film promujący dobre relacje polsko - ukraińskie.

Po powitaniu obu grup i nawiązaniu pierwszych przyjaźni przystąpiono do realizacji zadań: performance, dyskusje, techniki filmowe, umiejętność prowadzenia kamery oraz manipulacje filmowe. Mieliśmy okazję obejrzeć filmy dokumentalne o Majdanie Kijowskim. Sama reżyserka pochodząca z Ukrainy pani Anna Korzh opowiadała o swoich filmach i warsztacie reżysera. O kolejnych poczynaniach projektu poinformujemy niebawem.

B.P.

Ruszają przygotowania do kolejnej edycji Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Nasza szkoła weźmie udział w tym wydarzeniu już po raz czarty. Przypominamy, że akcja polega na pisaniu listów w obronie osób z różnych części świata, których prawa człowieka są łamane. Listy są następnie wysyłane do przedstawicieli władz poszczególnych krajów. W tym roku maraton ma wyjątkowy charakter, ze względu na to, iż 10 grudnia przypadnie 70. rocznica przyjęcia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Już teraz zapraszamy wszystkich do udziału!

W ramach realizacji projektu "Wspólna Niepodległa", który jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 6 czerwca grupa naszej młodzieży (klasy IA i IIA) miała okazję gościć w zawierciańskiej Szkole Podstawowej nr 9 im. Marii Dąbrowskiej. Uczniów klas siódmych zaprosiliśmy do udziału w warsztatach zatytułowanych "Czym jest polskość?". Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania o to, czym jest tożsamość narodowa oraz o miejsce, jakie w społeczeństwie polskim zajmowały kiedyś i zajmują dzisiaj mniejszości narodowe i etniczne. Przypomnieliśmy o wielonarodowej mozaice społeczeństwa II Rzeczypospolitej, oraz o wkładzie, jaki wnieśli obywatele należący do mniejszości w walki o niepodległość państwa polskiego i tworzenie jego kultury. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 9 oraz pani Katarzynie Wojciechowskiej za życzliwe przyjęcie i pomoc w realizacji zajęć! Mamy nadzieję, że nasze warsztaty spodobały się siódmoklasistom i pomogły im spojrzeć z nowej perspektywy na poruszane tematy.

Uprzejmie informujemy, że właśnie rozpoczęła się tegoroczna rekrutacja do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Człowieku (dawniej Uniwersytet Licealisty). Elektroniczny formularz zgłoszenia do udziału w projekcie można wypełnić pod adresem: https://frkat.sum.edu.pl/ogolnopolski-konkurs-wiedzy-o-czlowieku-2018-2019.

W ramach projektu „Godność. Wolność. Niepodległość” klasa Ia wraz z nauczycielami: Panią Agnieszka Łączkowską i Beatą Pustułką 28.05.2018 r. obejrzała w Bibliotece Pedagogicznej w Zawierciu wystawę pt:„ Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka”1928-1946.” Ekspozycja została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno - Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Ekspozycja składa się z 18 plansz formatu 90 cm x 125 cm w formie plansz PCV. Po wysłuchaniu prelekcji o życiu i działalności Inki uczniowie obejrzeli film edukacyjny o bohaterskiej sanitariuszce, jej patriotycznych korzeniach i wierności ideałom do samego końca.

Humanity vs Egoism to projekt w którym uczestniczą uczniowie z Turcji, Węgier i Polski. Cele projektu to zrozumienie na czym polega humanitaryzm, wzajemne poznanie kultur i doskonalenie znajomości języka angielskiego. Zajęcia są bogate w aktywności teatralne, symulacyjne, artystyczne i medialne, prowadzą je doświadczeni trenerzy.

Oficjalne potwierdzenie Waszego udziału w Maratonie Pisania Listów Amnesty International - i jednocześnie podziękowanie za włączenie się w akcję!