Podsumowywując masz wyjazd był naprawdę udany. Poznaliśmy masę pozytywnych i interesujących osób. Każda z nich wniosła coś do naszego życia. Ten tydzień na pewno zapadnie nam w pamięci, z dużą ilością wspaniałych wspomnień. DZIĘKUJEMY<3

J.B.

To już nasz ostatni dzień w Poroninie. Po śniadaniu udaliśmy się do Zakopanego realizując kolejny projekt. Przechadzając się po Krupówkach robiliśmy happening, pokazując ludziom, że przyszłość zależy od nich, a każdy głos ma wielką moc. Po powrocie do ośrodka nadeszła pora się pożegnać. Odbyły się ostatnie zabawy, wspomnienia, pożegnania. Każdy z nas otrzymał certyfikat uczestnictwa w Erasmusie. Nasz wyjazd dużo nas nauczył oraz poznaliśmy świetnych ludzi, z którymi trudno będzie nam się pożegnać.

W.Ż

Kolejny dzień za nami pełny wrażeń i widoków. Część grupy udała się na pieszą wycieczkę do Morskiego Oka. Podczas 17km drogi mogliśmy podziwiać piękne widoki, zaznać już w pełni zimy oraz rozmawiać z naszymi przyjaciółmi z projektu. Druga grupa została w Poroninie poznając okolice oraz odwiedziła piękny góralski Jarmark Świąteczny. Każdy uczestnik oczywiście spróbował regionalnego uczyli „oscypka” oraz udało nam się pojawić w telewizji. Po południu wspólnie udaliśmy się do „Zgórburgera”, aby podzielić się wrażeniami. Wieczorem uczestniczyliśmy w słowackim wieczorze. Mogliśmy podziwiać narodowy i regionalny taniec, poznać historię Słowacji oraz skosztować tradycyjnej kuchni. Na zakończenie dnia odbyła się ostatnia dyskoteka.

P.K.

Nasz kolejny dzień w Poroninie rozpoczęliśmy warsztatami na temat zmian jakie chcielibyśmy wprowadzić w naszych krajach. Następnie przeprowadziliśmy debatę oksfordzką na temat poniedziałkowego happeningu, którego tematem będzie zachęcenie młodych ludzi do głosowania. Dzień zakończyliśmy wieczorem rumuńskim, na którym nauczyliśmy się wiele o kulturze tego kraju.

F.F.

Dzisiaj Żeromiacy odwiedzili Kraków. Na zaproszenie Radnego miejskiego pana Łukasza Wantucha mieli możliwość zwiedzenia budynku Urzędu Miejskiego miasta Krakowa oraz poznania się z jego pracą. Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ uczestnicy wyjazdu mieli za zadanie przedstawić najważniejsze informacje o wcześniej wylosowanych politykach i działaczach. Przez resztę czasu Żeromiacy mogli eksplorować nieznane im dotąd zakamarki Krakowa oraz poprawiać kontakty z uczestnikami z innych krajów.

M.Ł.

Dzisiejszy (3 już!) dzień poświęcony był poważnym tematom - stereotypy oraz Prawa Człowieka. Na sam początek, kiedy mieliśmy wyznaczyć osobę z daną cechą przekonaliśmy się, jak łatwo ulec szufladkowaniu ludzi. Rozmawialiśmy o tym, jakie są tego skutki i przyczyny oraz dlaczego wciąż temu ulegamy. Resztę dnia spędziliśmy nad Prawami Człowieka - stworzyliśmy swój świat idealny, nową planetę, której zasady były nieświadomie zbliżone do Praw Człowieka. Długo rozważaliśmy treść owych Praw, i jak wynika z rozmów nie tylko z uczniami Żeromskiego, ale też z innymi uczestnikami - myślimy nad nimi! Następnie podzieleni na grupy, poznawaliśmy różnych działaczy społecznych, którzy zginęli za wolność słowa, a jutro będziemy opowiadać o ich życiu. Wieczorem słuchaliśmy naszych przyjaciół z Portugalii opowiadających o ich cudownym kraju, zatańczyliśmy ich tradycyjny taniec z szerokim uśmiechem na ustach. Jutro czeka nas kolejny, ciężki dzień.

E.L.

Drugi dzień Żeromiaków w Poroninie Dzisiejszy dzień upłynął na uczestnictwie w grze integracyjnej wraz ze Słowacją, Portugalią i Rumunią. Musieliśmy nauczyć się współpracy poprzez grę terenową. Wieczorem odbył się wieczór polski. Pokazaliśmy swoim nowym kolegom i koleżankom polskie tradycje i symbole narodowe. Mieliśmy okazję poczęstować ich typowymi polskimi daniami. Na zakończenie podarowaliśmy drobne upominki odpowiadające o naszym regionie.

K.W.

Ponad 120 uczniów z klas pierwszych uczestniczyło w projekcie „Lekcje z ZUS”. Projekt zakończyła Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” - I etap, do którego przystąpiło 25 uczniów. Aleksandra Grzebieluch, Łukasz Kwaśniak, Anita Dąbrowska, z najlepszymi wynikami zostali zgłoszeni do etapu wojewódzkiego. Projekt objął honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

K. B.

Pierwszy dzień, druga grupa - Poronin! Dziś minął nasz pierwszy dzień w Poroninie. Wyjechaliśmy o godzinie 12.00 i udaliśmy się na lotnisko, aby odebrać naszych przyjaciół z Portugalii. Wieczorem przyjechaliśmy do pensjonatu, gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych. Projekt będzie trwał od 10.12 do 17.12.2019 r. i będziemy realizować zadania wspólnie z grupą z Portugalii, Słowacji i Rumunii.

😊😊 K. Ł.