Zapraszam zainteresowanych do projektu. Liczba miejsc: 8. Zapisy: Joanna Dziechciarz - Duda

Dnia 25 stycznia 2019 r. naszej szkole odbyła się sesja popularnonaukowa mająca na celu przybliżenie uczniom kultury dwudziestolecia międzywojennego. Spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Miasto, Masa, Maszyna”. Gościem specjalnym była Pani dr Elżbieta Wróbel, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, która w prezentacji pod tytułem ,,Poezja jako budowa” przybliżyła nam, uznawane za trudne, zasady poezji awangardowej. Był to niezwykle ciekawy wykład ukazujący twórczość Tadeusza Peipera oraz kulturę dwudziestolecia międzywojennego. W sesji czynny udział brali również uczniowie naszej szkoły: Weronika Sikora z klasy Ia2 ( prezentacja dotyczyła najważniejszych wydarzeń literackich lat dwudziestych ubiegłego wieku) , Aleksandra Krupa z klasy Ia2 ( prezentacja Oli nosiła tytuł ,,3xM”). Następnie po krótkiej przerwie wyemitowany został fragment filmu zatytułowany ,,Papież Awangardy”. Kamila Gajecka oraz Julia Skwarek z klasy IIa zaznajomiły nas z twórczością Witkacego. Na zakończenie Mateusz Cupiał z klasy Ia2 przedstawił prezentację przygotowaną przez Natalię Skałę i Olę Janeczek( również z klasy 1a2). Jej tytuł brzmiał ,, Marsz futurystów”. W związku z sesją powstało kilka plakatów, autorkami dwóch z nich były: Ala Lubasińska oraz Weronika Sikora. Sesje we współpracy z zaprzyjaźnionym Uniwersytetem odbywają się już od kilku lat, mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zobaczyć kolejne.
J.S. i K. G.

Galeria zdjęć

 

 

Już po raz kolejny w dn. 20.12.2018 r. Pani Martę Wnuk z KPP w Zawierciu, która przeprowadziła warsztaty dla klas drugich. Tym razem spotkanie było poświęcone „Przestępstwom z nienawiści”- propagowaniem ustroju totalitarnego, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych.  

B.P.

Galeria zdjęć

Częścią obchodów stulecia Niepodległości Polski była sesja naukowa zorganizowana przez uczniów zaangażowanych w realizację projektu "Wspólna Niepodległa". Wydarzenie to odbyło się 28 listopada a data ta została wybrana nie przez przypadek. W tym dniu przypadła bowiem rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych. Jeden z zaprezentowanych referatów dotyczył tego właśnie tematu, przypominając m.in. o pierwszych posłankach, jakie zasiadły w ławach polskiego Sejmu w 1919 r. Prelegenci z klas 1A2, 2A, 2D oraz 3A zaprezentowali także referaty dotyczące głównego tematu projektu, a więc udziału mniejszości narodowych i etnicznych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i budowanie II Rzeczypospolitej. Przypomnieli o żołnierzach pochodzenia żydowskiego walczących w Legionach Polskich, roli mniejszości ormiańskiej, zobrazowali zróżnicowanie narodowe ówczesnego państwa polskiego, ale także naszego najbliższego regionu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przygotowanie sesji!

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

IX Familiada była magiczna. Fani Harrego Pottera zgromadzeni na jednej scenie, czarodziejski widok... Familiada jest co roku organizowana przez I LO pod kierunkiem p. Joanny Dziechciarz - Dudy i p. Agnieszki Łączkowskiej we współpracy z p. Haliną Bulską – Sobusik - Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Zawiercie ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

Dzieci klas IV z 11 zawierciańskich szkół podstawowych wzięły udział w imprezie zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z HIV i AIDS. W Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu odbyły sie różnorodne konkurencje, w ramach których uczestnicy zdobywali punkty dla swoich domów - szkół. W trzyetapowym konkursie uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa, a także związaną z HIV i AIDS i koligacjami rodzinnymi, które były głównym tematem rywalizacji. Wiele atrakcji czekało na miłośników sagi o najpopularniejszym na świecie młodym czarodzieju.

Uwaga, uwaga!

Informacja dla wszystkich łasuchów, łakomczuchów i miłośników kawy! W piątek, 30.11.2018 odbędzie się w naszej szkole kolejna XIV edycja Dnia Kawy. Dzięki waszej słabości do słodkiego (czytaj: do ciasta) i gorzkiego (czytaj: do kawy) dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Gołuchowicach będą mogły spotkać Mikołaja. Co roku, zebrana kwota zostanie przeznaczona na zakup mikołajkowych paczek oraz zorganizowanie spotkania świątecznego dla podopiecznych placówki. P.s. Każdy łakomczuch może być świętym Mikołajem! Zapraszamy!

Maja Janus

Kolejny dzień naszej wymiany polsko - ukraińskiej przebiegał w dwóch etapach: polskie Tatry, gdzie króluje Matka Natura oraz wywiad z mieszkańcami Zakopanego o stereotypach polsko - ukraińskich. Nakręcone materiały zostaną wkrótce opublikowane.

B.P.

Galeria zdjęć

Jesteśmy już na półmetku wymiany. Przez cały czas intensywnie gromadzimy materiał do naszych filmów. Próbujemy dowiedzieć się, co Polacy wiedzą o Ukrainie i jakie mają zdanie o naszych sąsiadach? Czy przeciętny Polak postrzega Ukraińców przez pryzmat stereotypu? Zdobyliśmy wiele ciekawych doświadczeń i mamy nadzieję, że uda się nam pokazać efekty w filmach. W tym celu poznajemy tajniki sztuki filmowania. W piątek 19 października 2018 r. odwiedziliśmy krakowskie studio telewizyjne stacji TVN. To było bardzo interesujące doświadczenie, dzięki któremu mięliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca na planie filmowym produkowanych tam seriali; “Szkoła” i “Szpital”, zajrzeliśmy do studia telewizyjnego, studyjnej reżyserki, obsługiwaliśmy profesjonalne kamery, a nawet nagraliśmy swój Talk Show. Podsumowanie projektu już niedługo, o czym poinformujemy niebawem oraz udostępnimy Wam wyprodukowane przez nas filmy.

AS

Galeria zdjęć

Już po raz kolejny w dn. 16.10.2018 r. rozpoczęła się wymiana polsko - ukraińska w Poroninie, który potrwa do 24.10. 2018r. 18 uczniów pod opieką pani prof. J. Sierki, pani prof. B. Pustułki, a później pani prof. G. Zawały i pani prof. U. Ogurek realizuje projekt ”Kamera akcja” łączący młodzież z Ukrainy i Polski. Tematyką projektu jest sztuka, a konkretniej film, odkrywanie naszych krajów, ich kultur, wspólnych korzeni, historii, a także poznawanie języka. Podczas trwania projektu, poza warsztatami związanymi z odkrywaniem kultury, języka, wspólnych korzeni oraz historii, odbędą się warsztaty filmowe, podczas których zostanie stworzony film promujący dobre relacje polsko - ukraińskie.

Po powitaniu obu grup i nawiązaniu pierwszych przyjaźni przystąpiono do realizacji zadań: performance, dyskusje, techniki filmowe, umiejętność prowadzenia kamery oraz manipulacje filmowe. Mieliśmy okazję obejrzeć filmy dokumentalne o Majdanie Kijowskim. Sama reżyserka pochodząca z Ukrainy pani Anna Korzh opowiadała o swoich filmach i warsztacie reżysera. O kolejnych poczynaniach projektu poinformujemy niebawem.

B.P.  

Galeria zdjęć


 

Ruszają przygotowania do kolejnej edycji Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International. Nasza szkoła weźmie udział w tym wydarzeniu już po raz czarty. Przypominamy, że akcja polega na pisaniu listów w obronie osób z różnych części świata, których prawa człowieka są łamane. Listy są następnie wysyłane do przedstawicieli władz poszczególnych krajów. W tym roku maraton ma wyjątkowy charakter, ze względu na to, iż 10 grudnia przypadnie 70. rocznica przyjęcia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Już teraz zapraszamy wszystkich do udziału!