Dnia 04.03 w naszej szkole odbyły się warsztaty z projektu Erasmus+, które przeprowadził Pan Antoni Machoń, tematem było „Smart City”. Uczniowie klasy 2B poruszali problemy dotyczące naszego miasta, które chętnie by zmienili i zmodernizowali. Dzięki projektowi nasi uczniowie podniosą swoje kompetencje w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii, poznają ciekawe i innowacyjne rozwiązania związane z ideą smart city, zdobędą wiedzę i umiejętności związane z tworzeniem aplikacji mobilnych.

M.P.

Uczniowie I LO wzięli udział w dniu 3 marca 2020r w XIV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE CHEMICZNYM organizowanym przez Instytut Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współorganizatorem Konkursu był Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów z klasy IIID - Kamila Hetnar, Zofia Szota, Wiktoria Turczyn i Łukasz Michalski. Przed częścią pisemną konkursu uczestnicy wysłuchali wykładu popularnonaukowego, który wygłosił profesor Jarosław Polański pod tytułem „Chemoinformatyka 2.0 – skuteczniej ku lekom XXI wieku?". Czekamy na wyniki.

Kilka uczennic z naszej szkoły postanowiła w ramach projektu Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu sprawić małym pacjentom radość i wyremontować pomieszczenie, w którym spędzają swój wolny czas podczas pobytu w szpitalu. Żeromiacy po uzyskaniu akceptacji przez szpital zakupią potrzebny sprzęt (zabawki, multimedia, stoliczki i.t.p), a także wykonają lekki remont. Będziemy informować na bieżąco o projekcie. Projekt jest w 100% finansowany z funduszy europejskich.

Podsumowywując masz wyjazd był naprawdę udany. Poznaliśmy masę pozytywnych i interesujących osób. Każda z nich wniosła coś do naszego życia. Ten tydzień na pewno zapadnie nam w pamięci, z dużą ilością wspaniałych wspomnień. DZIĘKUJEMY<3

J.B.

To już nasz ostatni dzień w Poroninie. Po śniadaniu udaliśmy się do Zakopanego realizując kolejny projekt. Przechadzając się po Krupówkach robiliśmy happening, pokazując ludziom, że przyszłość zależy od nich, a każdy głos ma wielką moc. Po powrocie do ośrodka nadeszła pora się pożegnać. Odbyły się ostatnie zabawy, wspomnienia, pożegnania. Każdy z nas otrzymał certyfikat uczestnictwa w Erasmusie. Nasz wyjazd dużo nas nauczył oraz poznaliśmy świetnych ludzi, z którymi trudno będzie nam się pożegnać.

W.Ż

Kolejny dzień za nami pełny wrażeń i widoków. Część grupy udała się na pieszą wycieczkę do Morskiego Oka. Podczas 17km drogi mogliśmy podziwiać piękne widoki, zaznać już w pełni zimy oraz rozmawiać z naszymi przyjaciółmi z projektu. Druga grupa została w Poroninie poznając okolice oraz odwiedziła piękny góralski Jarmark Świąteczny. Każdy uczestnik oczywiście spróbował regionalnego uczyli „oscypka” oraz udało nam się pojawić w telewizji. Po południu wspólnie udaliśmy się do „Zgórburgera”, aby podzielić się wrażeniami. Wieczorem uczestniczyliśmy w słowackim wieczorze. Mogliśmy podziwiać narodowy i regionalny taniec, poznać historię Słowacji oraz skosztować tradycyjnej kuchni. Na zakończenie dnia odbyła się ostatnia dyskoteka.

P.K.

Nasz kolejny dzień w Poroninie rozpoczęliśmy warsztatami na temat zmian jakie chcielibyśmy wprowadzić w naszych krajach. Następnie przeprowadziliśmy debatę oksfordzką na temat poniedziałkowego happeningu, którego tematem będzie zachęcenie młodych ludzi do głosowania. Dzień zakończyliśmy wieczorem rumuńskim, na którym nauczyliśmy się wiele o kulturze tego kraju.

F.F.

Dzisiaj Żeromiacy odwiedzili Kraków. Na zaproszenie Radnego miejskiego pana Łukasza Wantucha mieli możliwość zwiedzenia budynku Urzędu Miejskiego miasta Krakowa oraz poznania się z jego pracą. Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ uczestnicy wyjazdu mieli za zadanie przedstawić najważniejsze informacje o wcześniej wylosowanych politykach i działaczach. Przez resztę czasu Żeromiacy mogli eksplorować nieznane im dotąd zakamarki Krakowa oraz poprawiać kontakty z uczestnikami z innych krajów.

M.Ł.

Dzisiejszy (3 już!) dzień poświęcony był poważnym tematom - stereotypy oraz Prawa Człowieka. Na sam początek, kiedy mieliśmy wyznaczyć osobę z daną cechą przekonaliśmy się, jak łatwo ulec szufladkowaniu ludzi. Rozmawialiśmy o tym, jakie są tego skutki i przyczyny oraz dlaczego wciąż temu ulegamy. Resztę dnia spędziliśmy nad Prawami Człowieka - stworzyliśmy swój świat idealny, nową planetę, której zasady były nieświadomie zbliżone do Praw Człowieka. Długo rozważaliśmy treść owych Praw, i jak wynika z rozmów nie tylko z uczniami Żeromskiego, ale też z innymi uczestnikami - myślimy nad nimi! Następnie podzieleni na grupy, poznawaliśmy różnych działaczy społecznych, którzy zginęli za wolność słowa, a jutro będziemy opowiadać o ich życiu. Wieczorem słuchaliśmy naszych przyjaciół z Portugalii opowiadających o ich cudownym kraju, zatańczyliśmy ich tradycyjny taniec z szerokim uśmiechem na ustach. Jutro czeka nas kolejny, ciężki dzień.

E.L.