Drodzy rodzice, uczniowie!

Dyrekcja Szkoły informuje, iż wszyscy uczniowie, którzy wyrażą chęć, mogą wziąć udział w próbnym egzaminie maturalnym w terminie od 2 do 8 kwietnia br. Uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub OKE rozwiązują zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie. Zapisują swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę formie tzn. w pliku w edytorze tekstów oraz mogą przesłać swoje prace do nauczycieli w ustalony sposób (informacji udzielają nauczyciele).

Przydatne linki:

Dnia 11 marca 2020 roku w  Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu odbył się, tzw. „rzutem na taśmę” (jak wiemy, ze względu na zaistniałą sytuację, 12 marca MOK został czasowo zamknięty) 65. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół średnich i osób dorosłych. Jest to niezwykle prestiżowe przedsięwzięcie, cieszące się długoletnią tradycją i dużym zainteresowaniem w całym kraju. Spieszymy donieść, że uczestniczący w nim reprezentanci naszej szkoły zostali laureatami i będą walczyć o dalsze nagrody i wyróżnienia w kolejnych eliminacjach, które odbędą się w Częstochowie. Niestety musimy poczekać na wyznaczenie kolejnego terminu…

Laureatką w kategorii – TURNIEJ RECYTATORSKI została Antonina Biały z klasy I E.

Laureatem w kategorii – POEZJA ŚPIEWANA został Bernard Stawarz z klasy II A 1

Antonina zaprezentowała fragment „Ludzi bezdomnych”  Stefana Żeromskiego oraz wiersz Tadeusza Różewicza pt. „Unde malum”, który poniżej  zamieszczamy i zapraszamy do lektury.

W dniach 9-13 marca w naszej szkole obchodzimy Tydzień Nauk Ścisłych.
Dziś tj.10 marca został rozegrany turniej „1 z 10”. Przedstawiciele wszystkich klas pierwszych rywalizowali ze sobą odpowiadając na pytania z zakresu: matematyki, fizyki, chemii, biologii i informatyki. Klasą zwycięską została klasa ID (biol-chem), a nagrodą jest możliwość zgłoszenia przez klasę nieprzygotowania w wybranym dniu z każdego przedmiotu ścisłego. Uczestnicy drużyn otrzymali także słodki poczęstunek. Gratulujemy wygranym.

Ania Kolimaga z klasy IIB w finale XII Ogólnopolskiego Turnieju Psychologicznego. Znana jest już lista finalistów tegorocznego finału. Mimo, że w eliminacjach wzięło udział aż 1565 osób, Ania zakwalifikowała się do finału i została zaproszona do Warszawy, gdzie zmierzy się z najlepszymi uczestnikami z całego kraju. Już 4 kwietnia będzie nie tylko ubiegać się o tytuł laureata turnieju, ale również o główną nagrodę: stypendium i indeks na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.
A.G.

W środę uczniowie klasy IIc wraz z wychowawcą Elżbietą Bigajczyk - Budak i Beatą Pustułką uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Częstochowskiej. Oglądali ciekawe doświadczenia oraz badali wzrok w pracowni optometrycznej. Mieli także okazję oglądać preparaty za pomocą mikroskopu sił atomowych.

Miło nam poinformować, że dwie nasze uczennice brały udział w XVII Powiatowym Konkursie Multimedialnym: „American TV Series”.

Alicja Matysik, kl.1h zajęła I miejsce,

Maja Parzniewska, kl.1h zajęła III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Opiekun: prof. Sylwia Nowicka

W dniu 6 stycznia 2020 roku uczniowie Naszej Szkoły: Kamila Hetnar, Wiktoria Turczyn i Łukasz Michalski z klasy IIId wzięli udział w drugim etapie VI Turnieju Chemicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych. Organizatorem turnieju jest Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Do rozwiązania były zadania zamknięte i otwarte z zakresu chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej. Czekamy na wyniki.
R. Wizor

31 stycznia 2020r klasa II D uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej. Uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w zajęciach w laboratorium chemicznym pod kierunkiem pracowników dydaktycznych Katedry Inżynierii Materiałowej. Wykonywali samodzielnie doświadczenia chemiczne, których celem było zapoznanie się z zagadnieniami z zakresu chemii ogólnej – reakcje jonowe. Uczestnicy mieli możliwość poszerzenia i ugruntowania swojej wiedzy oraz zdobycia doświadczenia w prowadzeniu prac laboratoryjnych.

R. Wizor

8 listopada odbyła się OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS~MATEMATYKA.PLUS. Dwóch uczniów naszej szkoły biorących udział w tym konkursie uzyskało tytuł „laureata V stopnia”. Są to Konrad Domagała z klasy 2A2 oraz Jakub Bijak z klasy 2C. Chłopakom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

I.P.