Kolejny raz wybrane klasy humanistyczne I LO uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w ramach trwającej już od kilku lat współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu im. J. Długosza w Częstochowie. Tym razem wykłady poświęcone były problemom współczesnego języka polskiego. Młodzież mogła poznać mechanizmy manipulacji językowej ( i nie tylko), jakim podlegają uczestnicy aktu komunikacji. Spotkanie poświęcone było również przemianom polskich form grzecznościowych. Wykłady poświęcone tematyce językowej przedstawiła Pani Prof. UJD dr hab. Violetta Jaros. Ważnym aspektem wykładów było to, że zagadnienia te były przedstawione w połączeniu z praktyką życiową. Uczniowie mogli przekonać się, że znajomość odpowiednich form i metod ułatwia komunikację, a jednocześnie pozwoli bronić się przed manipulacją, tak wszechobecną we współczesnym świecie. Wykłady zdominowały zagadnienia językowe,ale nie znaczy to, że zupełnie pominięto w nich literaturę. Pan dr Konrad Ludwicki wygłosił wykład poświęcony egzystencjalizmowi w literaturze XX wieku. Przybliżył uczniom nazwiska współczesnych pisarzy związanych z tym nurtem. Wskazał odpowiednie konteksty literackie, filozoficzne, teoretycznoliterackie, dzięki którym można lepiej zaznajomić się z tym kierunkiem, tak ważnym dla rozwoju kultury XX i XXI wieku. Na pewno to nie ostatnie spotkanie z wykładowcami UJD w Częstochowie. Mamy nadzieję, że zobaczymy ich w drugim semestrze, tym razem w Zawierciu.

A.S. i M. J.

4 listopada rozpoczął się I etap Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, do którego przystąpiły 3 drużyny z naszej szkoły: Okiennicy z kl. 2c, Superekipa z kl. 1b, oraz PokoleniePrzedsiębiorców z kl. 1a. W konkursie bierze udział 5180 drużyn z całej Polski. GPWtr@der to platforma demo służąca do nauki inwestowania w akcje, ETF-y i kontrakty terminowe notowane na GPW. Cały proces nauki odbywa się w oparciu o wirtualne środki i notowania w czasie rzeczywistym. Kibicujemy naszym „giełdowym rekinom” i liczymy na trafne inwestycje.

K. B.

5.12.2019r. uczniowie: Jakub Lora kl.2c, Magda Szwej i Bartosz Sierka kl.1c spróbowali swoich sił w etapie szkolnym XV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości. Gratulujemy uczestnikom odwagi i czekamy na werdykt komisji wojewódzkiej.

Odwiedziliśmy już sześć szkół! Pięknie dziękujemy Dyrekcjom placówek z Bzowa, Kromołowa, Kroczyc, Żelisławic, Niegowonic i Irządz, które niezwykle serdecznie nas przyjęły i wyraziły zgodę, na przeprowadzenie zajęć dla młodzieży klas ósmych. Jak już pisaliśmy, uważamy, że najlepszą reklamą szkoły, jest pokazanie jej w ferworze nauki i pracy, dlatego nasi nauczyciele postanowili zapoznać przyszłych absolwentów szkół podstawowych ze sposobami, metodami, atmosferą, jaka panuje w „Żeromie”. Dziękujemy bardzo Paniom profesorkom: Małgorzacie Dziwińskiej za przeprowadzenie zajęć z geografii, Izabeli Paciej -za lekcję matematyki, Marcie Wyrembak i Sylwii Nowickiej za dwujęzyczne zajęcia z języka niemieckiego i angielskiego i MaiJanus za lekcje z języka polskiego. Podczas zajęć zawsze towarzyszą nam nasi uczniowie, którzy jeszcze niedawno kończyli szkoły, które odwiedzamy. Są naszymi przewodnikami i asystentami;) Piękne podziękowania dla: Oli Kołton,Dawida Kowalskiego, Patrycji Sygiet, Norberta Stefańskiego, Patrycji Smagi, Weroniki Donocik, Kingi Bartos, Kacpra Ciszewskiego, Radosława Waniaka, Anny Kolimagi, Łukasza Wiśniowskiego, Kasi Ilczyk. Dzięki nim ośmioklasiści mogli się dowiedzieć z tzw. ”pierwszej ręki” na temat różnorodnych działań, przedsięwzięć, imprez, uroczystości, jakie są organizowane w naszej szkole.

Dnia 24 października rozpoczęliśmy akcję promocyjną naszej Alma Mater��. Postanowiliśmy w tym w tym roku nie opowiadać, czego i jak uczymy się w szkole, tylko… pokazać, przeprowadzając zajęcia z danego przedmiotu. Jako pierwszą odwiedziliśmy szkołę podstawową w Kroczycach. Bardzo dziękujemy Dyrekcji tej urokliwej i pięknej szkoły za umożliwienie zorganizowania zajęć języka polskiego z młodzieżą klasy ósmej, która niezwykle aktywnie uczestniczyła w analizie i interpretacji jednego z utworów Wisławy Szymborskiej. Lekcje poprowadziła Pani Profesor Maja Janus, a asystowali jej uczniowie klasy II C, byli absolwenci szkoły w Kroczycach –Katarzyna Iłczyk i Łukasz Wiśniewski��

27 września 2019 r. uczniowie klasy IIIc i Ig wzięli udział w pokazach i wykładach " Osobliwości świata fizyki" na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Uczestniczyli w ciekawych zajęciach pt: "Pod napięciem" oraz " Ogień - wróg czy przyjaciel".

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w olimpiadach przedmiotowych. Informacje u nauczycieli przedmiotu lub na stronie www.oxfordplus.pl

Dnia 17.06.2019r. w Krakowie odbyło się uroczyste zakończenie XII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. Dawid Woś - uczeń klasy IIIc został laureatem. Dawid zdobył Indeks Akademii Górniczo Hutniczej na wybrany przez siebie kierunek oraz możliwość udziału w programie "Prymusi AGH".

I. Paciej

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 1 A2 KONRAD DOMAGAŁA otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie "KANGUR MATEMATYCZNY 2019" w kategorii JUNIOR.

nauczyciele matematyki

Z dość znacznym opóźnieniem, za co organizatorzy przepraszają, konkurs poświęcony znajomości poezji międzynarodowej  został rozstrzygnięty. W konkursie wzięło udział dziesięcioro uczestników, a raczej uczestniczek z klas humanistycznych I LO (klasa IIa i I a1). Pytania dotyczyły znajomości poezji wszystkich epok literackich. Chyba nie były bardzo proste, ponieważ żadna z uczestniczek nie rozwiązała testu w 100%.
Najlepszy wynik osiągnęła Kamila Gajecka z klasy IIa, drugie miejsce (z taką samą ilością punktów) uzyskały: Julia Skwarek oraz Monika Król (obie z klasy IIa).
 Wszystkim uczestniczkom gratulujemy.
 A.S.