Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony.

RODO - INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH, KTÓRE NAM PODAŁEŚ.

Z dniem 1 września 2018 zostaje zmieniona nazwa liceum na

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

25 października 2018r. trzyosobowa drużyna Naszej Szkoły w składzie Dawid Woś (klasa III c), Marcin Malejky (klasa III c) oraz Igor Giziński (klasa III c) była na Finale VI edycji Konkursu Mat@ndo 2018, który odbył się w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Byliśmy jednym z 22 szkół licealnych, które dostały się do finału. W tym roku matematyczny konkurs Mat@ndo został rozszerzony o zadania z informatyki. Organizatorzy zapowiedzieli, że najprawdopodobniej w przyszłym roku konkurs zostanie rozszerzony o zadania z fizyki. Podczas Finału Konkursu poza samym konkursem odbyły się spotkania z przedstawicielami świata nauki, prezentacje oraz wykłady i warsztaty popularnonaukowe. Było bardzo przyjemnie i na pewno w kolejnych latach Nasza Szkoła będzie brała udział w tym przedsięwzięciu.

I.P.

Uczniowie chętni do wzięcia udziału w 41 olimpiadzie języka niemieckiego proszeni są o zgłaszanie się u nauczycieli przedmiotu do dnia 26.10.2018.

Więcej info na: link do olimpiady

MS DM

Miło nam poinformować, iż 25 października 2018r. trzyosobowa drużyna Naszej Szkoły w składzie Dawid Woś (klasa IIIc), Marcin Malejky (klasa IIIc) oraz Igor Giziński (klasa IIIc) pojedzie na Finał VI edycji Konkursu M@tando, który odbędzie się w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z pośród 82 szkół zgłoszonych do konkursu w drodze eliminacji, które odbyły się 4 października 2018r. zostało zakwalifikowanych 22, w tym Nasze Liceum. Drużynie z IIIc gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

Uczniowie naszej szkoły Dawid Woś, Marcin Malejky i Krzysztof Hoszowski zakwalifikowali się do programu wsparcia naukowego „First Steps in Science”. W ramach wsparcia otrzymali już indeks Uniwersytetu Śląskiego, indywidualną opiekę naukowca, który będzie czuwał nad ich rozwojem, możliwość udziału w zajęciach na uczelni razem ze studentami. Dziś w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań miało miejsce uroczyste rozpoczęcie programu wsparcia naukowego. Gratulacje!

Dnia 19-09-2018, uczniowie wzięli udział w 35 wydaniu "Osobliwości Świata Fizyki", organizowanym przez Pracownię Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na miejscu uczniowie brali udział w kilkunastu niekonwencjonalnych eksperymentach. Pierwszy wykład dotyczył fal, ich cech oraz rodzajów. Widzowie doświadczyli m.in. widoku laserów i sztucznej tęczy oraz grali na szklankach niczym pianiści. Lekcję zwieńczono oddziaływaniem fal dźwiękowych puszczonego utworu na rurę Rubensa, tworząc "płonące organy". Drugi wykład, przeprowadzony w "Auli Kopernika" nr. 420, przy obecności dr Jerzego Jarosza, kierownika Pracowni Dydaktyki Fizyki, skupiał się na eksperymentach i dotyczył ciśnienia. Udowadniano, że 300 gwoździ nie pokona balonu, mierzono siłę płuc uczestników, jeżdżono na poduszkowcu, a i rybka Nemo miała okazję popływać wokół widowni. Podobny wyjazd odbył się 24 .09.2018 r. uczestniczyli w nim uczniowie klasy Ic raz kilku uczniów z klasy IIIc.

Krzysztof Hoszowski

Mity greckie omawiać można w różnorodny sposób – pisząc o nich, opowiadając je, organizując konkursy. Można też stworzyć przedstawienie. Z humorem, na wesoło, groteskowo. Taką uwspółcześnioną wersję mitu o stworzeniu świata na lekcji języka polskiego przedstawiła grupa uczniów z klasy Ia2. Świat stworzono tu w niecałe pól godziny. Nie usłyszeliśmy tu jednak klasycznych zdań z dawnych ksiąg. W wersji uczniowskiej, Uranos odwraca uwagę Gai samolotem z XX wieku, a Reja podaje Kronosowi truciznę, którą jest... pizza hawajska! Licealiści ujęli całość w konwencję groteski, nie szczędząc przy tym zabawnie przerysowanej gry aktorskiej. Postarali się także przy rekwizytach, gdyż w czasie spektaklu użyto biletów na koncert Dawida Podsiadło, a sierpem, którym Kronos posiekał ojca, była...ciupaga! Nie obyło się oczywiście bez pomyłek, ale uczniowie naprawiali je w sposób szybki i wywołujący śmiech, nierzadko przy tym improwizując.

Przedstawienie okazało się zabawną, cudownie spędzoną lekcją dla aktorów jak i dla reszty klasy, ich widowni. Chciałoby się tylko, aby w całej szkole podejmowano jeszcze więcej takich inicjatyw!

Konrad Domagała kl. Ia2

Pragniemy poinformować, iż Dawid Woś uczeń naszej szkoły otrzymał w roku szkolnym 2018/2019 stypendium Województwa Śląskiego, przyznawane w ramach "Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży województwa śląskiego". Dawid znalazł się pośród 30 uczniów z województwa, którzy otrzymali wymienione stypendium.Jest też jedynym stypendystą z Zawiercia. Wielkie gratulacje!!!

18 września byliśmy na Targach Pracy w Zawierciu zapoznać się z ofertami pracy rodzimego biznesu. Poznaliśmy oferty dla młodzieży przedstawione przez Hufiec Pracy, jak również sposób bezpiecznego zatrudnienia za zagranicą poprzez sieć Eures.

E.W.

20 czerwca w Katowicach odbyło się spotkanie Śląskiego Kuratora Oświaty, Pani Urszuli Bauer z laureatami olimpiad przedmiotowych i turniejów zawodowych w roku szkolnym 2017/2018.

W tym roku tytuł laureata olimpiady otrzymało 31 uczniów z województwa śląskiego, w tym uczeń naszej szkoły Paweł Kowalczyk, Laureat 42 Olimpiady Języka Angielskiego, który odebrał list gratulacyjny od Pani Kurator. Brawo Paweł!!!

opiekun J.P.

NASZA OFERTA KLAS NA ROK SZKOLNY 2018/2019 Zapoznajcie się z nią i wybierzcie swoja klasę!