We wtorek 30.03.2021r. grupa dwujęzyczna klasy 2E wzięła udział w międzynarodowej konferencji „Kobiety, które nas inspirują”. Konferencja została zorganizowana prze American Corner w Katowicach. Brały w niej udział: pani Konsul ds. Prasy i Kultury Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie Amy Steinmann, Koordynatorki z American Corner w Turkmenistanie - Layla Lumayeva, Bangladeszu – Rooma Daas , Nepalu – Deepika Giri, wykładowczyni języka chińskiego z Uniwersytetu Śląskiego – Agata Olszowa oraz Agnieszka Asenkowicz z American Corner Katowice. Konferencja była prowadzona w języku angielskim.

Dzisiaj obrady zdalnej konferencji ŻERMUN dobiegły końca. Były to dwa dni ciężkiej pracy, ale również zabawy i nawiązywania znajomości. W czterech komisjach (komisji ochrony środowiska, praw człowieka, politycznej oraz społeczno – ekonomicznej) delegaci stworzyli cztery rezolucje na miarę prawdziwych rezolucji ONZ. Debatowali nad wpływem substancji zanieczyszczających środowisko na zdrowie kobiet, walką ze zniewoleniem kobiet oraz handlem nimi, małżeństwami dzieci oraz nierównym dostępem do edukacji kobiet i mężczyzn w dzisiejszym świecie. W Komisji Specjalnej uczestnicy stworzyli trzy plany działania na rzecz ochrony środowiska. Pierwszy dotyczy walki z nadmiarem odpadów, drugi – sadzenia drzew, a trzeci – walki ze smogiem. Praca w każdej komisji była bardzo merytoryczna. Uczniowie szkół podstawowych wykazali się dużą wiedzą i aktywnością, za co jesteśmy im wdzięczni. Dziękujemy Wam wszystkim za rzetelne przygotowanie się do konferencji i za ogromne zaangażowanie podczas obrad. Było nam bardzo miło Was gościć (zdalnie). Wyróżniliśmy 10 najbardziej aktywnych delegatów. Są to: Jakub Omyła i Jakub Malec (z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicz w Wierbce), Iga Rasztabiga i Olivia Pappas (ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zawierciu), Dominika Szewczyk, Iga Kucharczyk oraz Julia Lepiarz (ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu), Ewa Nowak (ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie), Paweł Kołton (ze Szkoły Podstawowej nr 14 Fundacji „Elementarz” w Zawierciu), Bartosz Kwapisz (ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zawierciu). Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!

Wasze nagrody zostaną dostarczone do szkół po świętach. Pragniemy podziękować również dyrektorom oraz nauczycielom szkół podstawowych za umożliwienie naszym delegatom udziału w konferencji oraz za przygotowanie ich do niej. Podziękowania kierujemy również do Starosty Powiatu Zawierciańskiego – Pana Gabriela Dorsa oraz Prezydenta Miasta Zawiercie - Pana Łukasza Konarskiego za ponowne objęcie patronatem konferencji ŻERMUN oraz za ufundowanie nagród. Dziękujemy dyrekcji naszej szkoły za wsparcie.
Specjalne podziękowania kierujemy do uczniów I LO prowadzących obrady, których już znacie. Jesteście WIELCY! To dzięki Wam praca miała sens, a konferencja odniosła sukces pomimo, że w tym roku musieliśmy zorganizować ją zdalnie. Dziękujemy również Pawłowi Kwietniowi, który nagrywał i montował filmy, Jakubowi Brodzińskiemu, który robił zdjęcia oraz nauczycielom naszej szkoły zaangażowanym w przygotowanie konferencji: pani Sawie Hąc – Jakubik, pani Anecie Gawron, pani Marcie Wyrembak, pani Sylwii Nowickiej, panu Michałowi Żmudzie oraz panu Rafałowi Kowalczykowi. Zapraszamy na konferencję ŻERMUN 2022!

Galeria zdjęć

 

Więcej informacji: https://padlet.com/scislyzerom/Bookmarks

 Pierwszy Dzień Nauk Ścisłych: https://padlet.com/scislyzerom/Bookmarks

W piątek 12.03.2021r. grupa dwujęzyczna klasy 2E ponownie wzięła udział w wykładzie na temat powstania Stanów Zjednoczonych. Tym razem mieliśmy okazję poznać szczegóły powstania Deklaracji Niepodległości i Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Wykład w języku polskim i angielskim poprowadziła Pani Monika Laber z American Corner (Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej w Katowicach). Nie możemy doczekać się kolejnego!

J.P.

Tydzień Nauk Ścisłych czas zacząć.
https://padlet.com/scislyzerom/Bookmarks
Zapraszamy na Dzień Odkrywców Kampusu Ochota UW
To m.in warsztaty, na których będziecie mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami mechaniki kwantowej i optyki. Zobaczycie jak działa interferencja, polaryzacja, superpozycja i splątanie oraz czym jest pomiar kwantowy. Z nowymi wiadomościami oswoicie się grając online w komputerową grę The Quantum Game with Photons - grę logiczną odtwarzającą zasady fizyki kwantowej.
- Strona internetowa DOKO 2021:
https://doko.mimuw.edu.pl/
- Strona internetowa naszych warsztatów "The Quantum Game with Photons":
https://doko.mimuw.edu.pl/2021/zajecia/801
- Strona internetowa DOKO na platformie Facebook:

 
 
 

 

Pokaż mniej