Witamy na nowej stronie naszej szkoły. Dostępna jest tu też poprzednia wersja strony.

Z dniem 1 września 2018 zostaje zmieniona nazwa liceum na

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego

ZEROMCHCECIEBIE3 previewCZYPOKOLENIA2

Nabór elektroniczny

Obudzeni i zjednoczeni na wiosnę niczym chłopi i inteligenci, uczniowie klasy 2A zainspirowani sceną finałową "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego postanowili odtworzyć słynny chocholi taniec. Nie zabrakło również Chochoła, którego wykonała jedna z uczennic. Pani profesor Iwona Borecka nie kryła swojego zaskoczenia i pogratulowała klasie genialnego pomysłu i artystycznej duszy. W końcu przy 8 godzinach polskiego tygodniowo, lekcja powinna być przyjemnością.

13 kwietnia ( piątek) okazał się szczęśliwy dla chłopaków biorących udział w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu " Z energetyką w przyszłość". Łukasz Dróżdż i Dawid Woś zajęli II miejsce w konkursie, który odbył się w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Otrzymali dyplomy i nagrody z rąk europosła Jerzego Buzka, pod patronatem którego odbywał się powyższy konkurs.

E. Bigajczyk - Budak

11.04 2018 r. W Starostwie Powiatowym w Zawierciu odbył się kolejny już etap powiatowy Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Miło nam poinformować, że Dominik Bzdęga uczeń kl. IIIc zajął w nim III miejsce. Opiekunami były Panie profesor: Urszula Ogurek i Agnieszka Łączkowska. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na maturze!!!

Współpraca z Akademią im. J. Długosza w Częstochowie – Wydziałem Filologii Polskiej trwa od kilku już lat. Tym razem gościliśmy Panią Profesor Dorotę Suską, która jest pracownikiem Zakładu Języka Polskiego Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Jak sądzę, wszyscy byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Okazało się, że o języku polskim można mówić w sposób ciekawy i zajmujący. Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie kilku klas, dotyczyło najnowszych tendencji we współczesnej polszczyźnie. Wykład, który bardziej był rozmową z młodzieżą niż monologiem wygłoszonym przez wykładowcę, dotyczył języka młodzieży, zagadnień kultury wypowiedzi, języka w internecie i etyki słowa. Mogliśmy obejrzeć także prezentacje przygotowane przez uczennice klasy II b: Natalię Wątor, Karolinę Zbroińską i Weronikę Zając. Prezentację przedstawiła Arleta Leska. O zainteresowaniu tematem niech świadczy fakt, że Pani Profesor po skończonych zajęciach otrzymała spontaniczne brawa, a pytaniom dotyczącym poprawności języka nie było końca. Kultura słowa, zagadnienia dotyczące cyberprzemocy dotyczą każdego z nas.
Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy.
A. S.

Paweł Kowalczyk z klasy II a został Laureatem 42 Olimpiady Języka Angielskiego. Tym samym znalazł się w gronie dwudziestu trzech najlepiej władających językiem angielskim uczniów z całej Polski. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie, wyrazy sympatii i trzymanie kciuków.
Opiekun J.P.

W Urzędu Miejskiego 6 kwietnia odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Zwycięzcą w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został nasz uczeń Dominik Bzdęga i tym samym zakwalifikował się do powiatowego etapu konkursu. Opiekunami były panie profesor: Urszula Ogurek i Agnieszka Łączkowska. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w następnym etapie.

W środę, 14 marca 2018r. uczniowie klasy Id wzięli udział w obchodach Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii. Pomysł Święta Liczby Pi narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku w Instytucie Exploratorium, a jego celem była popularyzacja nauk ścisłych.

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, 21.03.2018r., w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki w Zawierciu przeżyliśmy wyjątkowy wieczór. W ramach Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji grupa uczniów klasy IIa wraz z Panią Profesor Iwoną Borecką oraz Panią Profesor Beatą Pustułką uczestniczyła w spotkaniu z Jakubem Żulczykiem – pisarzem, scenarzystą, publicystą, a nawet aktorem, a przede wszystkim jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców literatury młodego pokolenia.

Ostatni tydzień w I Liceum Ogólnokształcącym upłynął pod znakiem nauk ścisłych. W tym czasie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w: - Zajęciach na Uniwersytecie Jagiellońskim, Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Zakład Biologii i Obrazowania Komórki, - Obchodach Święta Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, - Próbnym egzaminie maturalnym z matematyki dla uczniów klas III, - Międzynarodowym Konkursie „Kangur matematyczny 2018”, - XII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym, - Zajęciach w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

R. W.